Actavis kupił Allergana i liczy na zyski

Koncern farmaceutyczny Actavis spodziewa w tym roku przychodów wyższych o 57 proc., m. in. dzięki dwucyfrowemu wzrostowi firmy Allergan, która została przejęta pod koniec zeszłego roku – podaje agencja informacyjna Reuters. Globalne przetasowania dotarły do Polski w postaci zmiany zarządu krajowego oddziału Allergana.

Allergan zrezygnował z oferty kanadyjskiego Valeanta, aby pod koniec zeszłego roku przyjąć propozycję przejęcia ze strony koncernu farmaceutycznego Actavis, opiewającą na 66 mld USD. W ten sposób zakończył się wielomiesięczny okres starań Valeanta, zmierzających do przejęcia producenta Botoxu.

Spodziewają się zysków

Koncern Actavis spodziewa się w 2015 r. przychodów na poziomie 22 mld USD. Według Reutersa udział Allergana w przychodach koncernu farmaceutycznego kształtował się na poziomie 258 mln USD w pierwszym kwartale b.r.

Zdaniem analityków przejęcie było dobrym interesem i zapewni wysokie, stabilne zyski. Zauważają, że sprzedaż produktów Allergana, w tym także Botoxu, wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 13 proc.

Jak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl w kwietniu 2014 r. próbę przejęcia firmy Allergan Inc podjął koncern farmaceutyczny Valeant. Biznesowa bitwa rozgrywała się w drugiej połowie zeszłego roku, jednak już w sierpniu eksperci zaczęli wątpić w powodzenie działań kanadyjskiej firmy.

Ostatecznie pod koniec zeszłego roku pojawiły się informacje o rezygnacji z przejęcia Allergana. Decyzja ta, podjęta została po wielomiesięcznej biznesowej batalii.

Zmiana zarządu w Polsce

Wygląda na to, że przetasowania na skalę globalną dotarły także do Polski. Z informacji uzyskanych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że w kwietniu z rubryki zarząd zniknęły nazwiska osób, które stały na czele Allergan Polska – Jan Stawiski oraz Mir Nezam. Do zarządu weszli natomiast Adam Białas i Izabela Zimmerman.

Jeszcze w grudniu 2014 r. Jan Stawiski oceniał przejęcie Allergana przez Actavis na łamach “Derma News”. Mówił, że firma została kupiona przez Actavis, by po połączeniu kontynuować działalność i rozwój. Według niego ten ruch miał służyć czemuś więcej, niż tylko krótkofalowym celom, takim jak wykazanie oszczędności poprzez wykorzystanie synergii obu firm.

Przekonywał, że połączenie dynamiki firmy Actavis na rynku leków odtwórczych oraz ponadprzeciętnego wzrostu leków oryginalnych Allergana stworzy bardzo ciekawą kombinację, konkurencyjną dla wszystkich dużych graczy, którzy w ciągu ostatnich lat osiągali przeciętne wyniki.

Polska w planach

Jan Stawiski w grudniowym wywiadzie dla “Derma News” mówił też, że Allergan ma bardzo ciekawe plany na przyszłość i wymienił nowe cząsteczki oraz nowe linie produktów. Oceniał, że połączenie nie tylko nie zatrzyma rozwoju firmy, ale może go jeszcze przyspieszyć.

Zwracał uwagę, że Polska stała się ostatnio szczególnie ważnym elementem planu rozwoju tego regionu. Przypominał, że do Warszawy zostało przeniesione z Londynu biuro Allergana na Europę Środkową, Południowo-Wschodnią oraz Izrael.

W jego opinii był to sygnał, że Polska ze swoją strategiczną lokalizacją w Europie oraz kadrą menedżerską, gotową do zarządzania innymi rynkami staje się poważnym, godnym zaufania partnerem.

Źródło: reuters.com, rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>