Botoks jest bezpieczny w odpowiednich dawkach

Każdy preparat toksyny botulinowej ma inną charakterystykę i nie jest biorównoważny, dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów, aby terapia była bezpieczna – tłumaczy w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl dr hab. Halina Car, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej.

Rynek Estetyczny: – Jak Pani ocenia możliwość powikłań przy stosowaniu toksyny botulinowej?

Dr hab. Halina Car: – Przewaga możliwych zastosowań toksyny botulinowej i korzyści związanych z jej używaniem jest zdecydowanie większa w stosunku do zagrożeń związanych z powikłaniami. Zresztą według najnowszej terminologii nie jest to toksyna, ale tzw. neuromodulator.

Okresowo hamuje aktywność zakończeń cholinergicznych w pobliżu miejsca iniekcji. Najpóźniej po 6 miesiącach aktywność układu cholinergicznego powraca do swojej właściwej funkcji i celem utrzymania efektu estetycznego pacjenci ponownie otrzymują toksynę botulinową.

– Czyli mówiąc kolokwialnie Botoks się wchłania?

– Zgadza się. Ten preparat się wchłania, szybko jest degradowany, natomiast efekty pozostają przez około 6 miesięcy.

Uważa się, że w drugiej, trzeciej dobie od podania efekty są już widoczne, a jego maksymalne działanie obserwuje się około 14 dnia. Tymczasem, w tym samym czasie nie ma już aktywnego preparatu.

– Jednak trzeba uważać z dużymi objętościami?

– Rzeczywiście obawiamy się dużych objętości preparatów toksyny. Wówczas na ogół występują działania niepożądane, które lekarzom praktykom są znane.

Dyfuzja preparatu może być atutem tylko w przypadku relaksacji dużych mięśni i taki efekt toksyny botulinowej jest wykorzystywany w zakresie wskazań neurologicznych.

– Pojawiają się alternatywne zastosowania toksyny botulinowej?

– Większość nowych zastosowań pojawia się w obszarze związanym z uśmierzaniem bólu. Próby stosowania leku obejmują liczne schorzenia, np. stwardnienie zanikowe boczne, parkinsonizm.

-Co w takim razie budzi wątpliwości w przypadku estetycznych zastosowań Botoksu?

– Botox jest jednym z preparatów toksyny botulinowej zarejestrowanym i obecnym na rynku polskim. Wątpliwości budzi stosowanie preparatów niezgodne z rejestracjami.

Chodzi tu między innymi o zbyt duże dawki oraz wspominane już wcześniej zbyt duże objętości. W takich przypadkach możemy się spodziewać dyfuzji toksyny w rejony odległe od miejsca podania.

Ponieważ każdy preparat toksyny botulinowej ma inną charakterystykę i nie jest biorównoważny  należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów, aby terapia toksyną botulinową była bezpieczna.

 

Rozmowa przeprowadzona podczas XI Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie.

One Response to Botoks jest bezpieczny w odpowiednich dawkach

  1. Natalia napisał(a):

    Dokładnie, botoks jest bezpieczny i nie zagraża zdrowiu, a wręcz pomaga w naszych defektach i wiem to dzięki OME Kuźniczki gdańsk, gdzie zdecydowałam się właśnie na zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
2 lata za prześladowanie lekarza medycyny estetycznej

W głośnej sprawie zakochanej pacjentki, prześladującej lekarza zapadł wyrok: dwa lata więzienia i 40 tys. zł zadośćuczynienia.

Zamknij