Heydecker o odmładzaniu twarzy laserem

O mechanizmach starzenia się skóry, o tym jak różne medyczne źródła światła mogą regeneracyjnie i naprawczo wpływać na skórę, o nowych technologiach opowiada w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” znany, międzynarodowy ekspert dr Floryan Heydecker. – Lekarz, który już raz wejdzie w fascynujący świat laserowych technologii, będzie zawsze zaskakiwany liczbą różnych terapii, możliwych do zastosowania w tej ciągle rozwijającej się dziedzinie medycyny – mówi.

Dr Florian Clemens Heydecker – Urodził się w Berlinie w 1961 r. Jednak już latach 80-tych wyjechał do Włoch, gdzie ukończył studia na Uniwersytecie w Mediolanie. Jako lekarz wiele lat zajmował się badaniami nad hodowlą komórkową w farmakologii, w szczególności możliwościami zastosowania odkryć w tej dziedzinie w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. W 1997 roku zajął się badaniami nad laserami, rozwijając jednocześnie prywatną praktykę zawodową w dziedzinie medycyny estetycznej i chirurgii. Od 2002 r. staje się to jego główną aktywnością zawodową. W 2007 r. zakłada Dermo Laser Clinic, gdzie do dzisiaj zajmuje stanowisko dyrektora medycznego. Jest członkiem Włoskiego Naukowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej „Agora”. Jest wykładowcą na kilku uczelniach we Włoszech (The Superior Post-University School of Aesthetic Medicine in Milan, the School of Aesthetic Laser Surgery in Milan, the II Level University Masters in Aesthetic Medicine at the University of Parma, the Theoretical and Practical Course on Laser and Hi Tech in Aesthetic Medicine and Cosmetic Surgery in Perugia). W ciągu ostatnich 15 lat brał udział w ponad 150 międzynarodowych konferencjach, jako wykładowca w dziedzinie zabiegów laserowych w medycynie estetycznej i chirurgii. Jest autorem szeregu naukowych publikacji na ten temat, współpracuje ze specjalistycznymi periodykami medycznymi we Włoszech i za granicą.
Dr Florian Clemens Heydecker
– Urodził się w Berlinie w 1961 r. Jednak już latach 80-tych wyjechał do Włoch, gdzie ukończył studia na Uniwersytecie w Mediolanie. Jako lekarz wiele lat zajmował się badaniami nad hodowlą komórkową w farmakologii, w szczególności możliwościami zastosowania odkryć w tej dziedzinie w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. W 1997 roku zajął się badaniami nad laserami, rozwijając jednocześnie prywatną praktykę zawodową w dziedzinie medycyny estetycznej i chirurgii. Od 2002 r. staje się to jego główną aktywnością zawodową. W 2007 r. zakłada Dermo Laser Clinic, gdzie do dzisiaj zajmuje stanowisko dyrektora medycznego. Jest członkiem Włoskiego Naukowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej „Agora”. Jest wykładowcą na kilku uczelniach we Włoszech (The Superior Post-University School of Aesthetic Medicine in Milan, the School of Aesthetic Laser Surgery in Milan, the II Level University Masters in Aesthetic Medicine at the University of Parma, the Theoretical and Practical Course on Laser and Hi Tech in Aesthetic Medicine and Cosmetic Surgery in Perugia). W ciągu ostatnich 15 lat brał udział w ponad 150 międzynarodowych konferencjach, jako wykładowca w dziedzinie zabiegów laserowych w medycynie estetycznej i chirurgii. Jest autorem szeregu naukowych publikacji na ten temat, współpracuje ze specjalistycznymi periodykami medycznymi we Włoszech i za granicą.

Rynek estetyczny: – Jakie są najpopularniejsze rodzaje laserów medycznych, które mogą zostać wykorzystane do osiągnięcia efektu odmłodzenia skóry twarzy?

Floryan Heydecker: – Są dwa dobrze poznane i zdefiniowane mechanizmy starzenia się skóry. Po pierwsze mówimy tu o procesie o tzw. “chronoagingu”, czy też starzeniu wewnętrznym, które jest spowodowane fizjologicznymi zmianami w skórze i objawia się poprzez utratę napięcia oraz zmianę faktury.

Po drugie w grę wchodzi tzw. fotostarzenie, czy też starzenie zewnętrzne, które dotyczy w szczególności odkrytych obszarów skóry takich jak twarz, szyja, dekolt, czy dłonie. Ten proces powodowany jest głównie przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne UVA i UVB, ale również przez działanie różnego rodzaju czynników chemicznych i fizykalnych.

Obecnie w medycynie dostępny jest bardzo szeroki wachlarz możliwych do zastosowanie źródeł światła, które są w stanie leczyć efekty starzenia oraz różnego rodzaju defekty estetyczne. Są to lasery ablacyjne CO2 o długości fali 10600nm oraz Er:YAG – 2940nm. Można zastosować również laser KTP – 532nm, czy Dye – 585/595nm. W grę wchodzą też tzw. lasery naczyniowe: diodowe – około 800nm, czy długoimpulsowy Nd:YAG 532nm. Do wyboru mamy też źródła światła, których celem jest melanina takie jak q-swtched Nd:YAG – 532nm, czy IPL o zakresie długości fal 500-1200nm oraz niskoenergetyczne źródła światła LED – 633/830nm.

– W jaki sposób różnego rodzaju lasery działają na skórę w celu osiągnięcia efekty odmłodzenia?

– Technologia laserowa wyróżnia się zdolnością do działania na bardzo precyzyjnie wybrane cele w skórze, bez zmieniania, czy uszkadzania obszarów nie objętych zabiegiem. Przykładowo światło laserów naczyniowych jest selektywnie absorbowane przez hemoglobinę. Pozwala to na skuteczne leczenie zmian na twarzy, związanych np. z trądzikiem różowatym, niwelowanie powiększonych naczynek, tzw. teleangiektazji oraz zmian nazywanych pajączkami. Zmiany te mogą być wynikiem starzenia się skóry.

Z kolei typowe plamy posłoneczne mogą być usuwane za pomocą źródeł światła typu IPL. W tego typu terapiach bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich filtrów. Przebarwienia posłoneczne można też leczyć laserem typu Nd:YAG QS532. Chodzi tu o źródła światła, które oddziałują na powierzchowny i głęboki pigment melaninowy.

Poza leczeniem zmian barwnikowych, tzw. laserowe odmłodzenie twarzy stosowane jest w celu zregenerowania struktury skóry. Wówczas wykorzystywane są źródła światła, które powodują w skórze zmiany ablacyjne a ich celem działania jest już nie melanina, ale woda.

W takim przypadku w grę wchodzi wykorzystanie albo inwazyjnych laserów CO2, albo działających bardziej powierzchownie urządzeń typu Er:YAG. Wykorzystanie tego rodzaju technologii prowadzi do uruchomienia w tkance procesów naprawczych i regeneracyjnych.

Można też użyć bardziej delikatnych technologii, takich jak IPL, czy LED. One także działają wybiórczo na wodę w skórze, jednak nie powodują efektu ablacji. Nagrzewają skórę na różnych głębokościach w kontrolowany sposób, stymulując produkcję kolagenu, co w efekcie prowadzi do poprawy jakości skóry.

– Jakie są najważniejsze czynniki ryzyka w zabiegach laserowego odmładzania twarzy oraz najczęstsze komplikacje?

– Najważniejszym ryzykiem podczas zabiegów laserowych, czy też w ogóle procedur medycznych z użyciem różnych źródeł światła, jest przegrzanie tkanki. Po pierwsze trzeba zdecydowanie unikać oparzeń skóry w wyniku zabiegu.

Dlatego właśnie sprzęt medyczny dobrej jakości zawsze wyposażony jest w odpowiednie systemy chłodzące powierzchnię skóry. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także o możliwość wykonania zabiegu w miarę komfortowego i znośnego dla pacjenta.

Najczęstszymi komplikacjami, które mogą się pojawić, jeżeli zabieg zostanie źle wykonany są przebarwienia. Aby tego uniknąć lekarz musi zawsze bacznie zwracać uwagę na typ skóry pacjenta i dostosowywać do niego działania. Ciemniejsza lub gęstsza skóra jest bardziej narażona np. na hiperpigmentację po terapiach laserowych.

– Jakie są więc najważniejsze zasady bezpieczeństwa, którymi lekarze powinni się kierować, wykonując zabiegi laserowe?
(…)

Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka
Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka

Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele ciekawych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego” .

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>