Komórki macierzyste: zaczynamy od kolan

W Polsce wykonywane są już medyczne zabiegi regeneracyjne za pomocą komórek macierzystych, pozyskanych z tkanki tłuszczowej. Skoro wpływa to na odbudowę chrząstki, czy leczenie oparzeń, to czy wkrótce ta technologia nie przyjmie się także w medycynie estetycznej? Wysoki koszt może być istotną barierą

Damian Zaborowski, specjalista ortopeda-traumatolog

Bardzo popularne dziś w gabinetach estetycznych osocze bogatopłytkowe, wykorzystywane było najpierw w ortopedii np. leczenia stanów zapalnych  i zmniejszania bólu. Terapia okazała się na tyle skuteczna, że sięgnęła po to rozwiązanie również medycyna estetyczna. Dziś to jedna z najlepiej udokumentowanych naukowo metod w obszarze estetyki lekarskiej. Ma udowodnioną skuteczność np. w zakresie poprawy jakości skóry, czy wypłycenia zmarszczek.

Być może podobną drogę przejdą regeneracyjne terapie z komórkami macierzystymi. “Rynek estetyczny” dotarł do lekarza ortopedy, który od ponad dwóch lat stosuje tego typu procedury i uzyskuje niezwykle obiecujące wyniki. Dr Damian Zaborowski obecnie pracuje z pacjentami ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych II i III stopnia, których kwalifikuje do leczenie komórkami macierzystymi i ADRC. Specjalista przybliży nam technologię Cytori, która polega na pozyskiwaniu z tkanki tłuszczowej komórek macierzystych i regeneracyjnych ADRC przy pomocy urządzenia Celution.

Innowacyjna technologia

ADRC to swoisty miks komórkowy, który zawiera – oprócz komórek macierzystych – progenitory, pericyty, a także czynniki immunomodulujące, wpływające na reakcję organizmu i kontakty międzykomórkowe po wszczepieniu komórek macierzystych. Powstają warunki do tego, aby komórki macierzyste przeżyły, namnażały się i przekształcały w te, które są pacjentowi potrzebne a ponadto liczne czynniki stymulujące prawidłowy i wieloetapowy proces regeneracji, zapewniają spodziewany efekt.

Tkanka tłuszczowa jest łatwa do pozyskania, a na dodatek wielu z nas ma jej nadmiar. Można połączyć względy estetyczne, wynikające z lipomodelingu wraz z efektem leczniczym pozyskanych w ten sposób komórek macierzystych i regeneracyjnych – mówi dr Damian Zaborowski, który  zabiegi przeprowadza w Centrum  Medycznym Damiana w Warszawie. Jak tłumaczy, aby komórki ADRCs pozyskane z tkanki tłuszczowej uzyskały pełnię swoich możliwości regeneracyjnych, muszą być spełnione pewne warunki.

Przy pozyskiwaniu komórek macierzystych i regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej warunkiem uwolnienia tych komórek jest proces enzymatyczny. Nie wystarczy tkankę tłuszczową wypłukać i odwirować. Co więcej wirowanie tkanki uszkadza zawarte w niej komórki, w tym także komórki ADRC – mówi dr Damian Zaborowski. Wyjaśnia, że metoda mechaniczna, dzięki której także można uzyskać dużą liczbę komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej (jego zdaniem powinny zostać namnożone w specjalnym laboratorium) jest o wiele bardziej czasochłonna – to nawet 21 dni na ich przygotowanie.

Jak tłumaczy lekarz technologia Cytori pozwala na pozyskanie komórek macierzystych w ciągu 2-3 godzin, ponieważ jest metodą jednoczasową, enzymatyczną i sterylną. Po tym czasie komórki zostają podane pacjentowi  pod kontrolą USG np. w kolano. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Ogromną zaletą tej metody jest uzyskanie tzw.frakcji stromalnej SVF, której nie uzyskuje się w przypadku namnażania komórek w warunkach laboratoryjnych. Frakcja stromalna SVF to  zrąb miksu komórek, między innymi tych regeneracyjnych ADRC, stanowiący naturalne środowisko komórek biorących udział w intensywnych procesach regeneracji – tłumaczy dr Zaborowski. – One wysyłają przekaźnikowe sygnały, stymulując komórki macierzyste do podziałów w kierunku tkanki chrzęstnej, kostnej, mięśni, tłuszczu i skóry – dodaje.

Kwalifikacja kluczem do sukcesu

Aby uzyskać efekty leczenia stawów kolanowych i ich regeneracji przy pomocy komórek macierzystych, trzeba najpierw wykonać odpowiednią kwalifikację pacjentów do tego zabiegu. – Trzeba sprawdzić uszkodzenia w obrębie stawów kolanowych, np. w łąkotce i wyeliminować je  zabiegiem operacyjnym przed „podaniem” komórek macierzystych – mówi dr Zaborowski….. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>