Konferencja PTMEiAA: szyja, anti-aging i standardy

Na początku grudnia w Warszawie odbędzie się już 20. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Pojawią się ciekawe tematy anti-aging, cały blok wystąpień dotyczących różnych sposobów odmładzania szyi oraz dyskusja nad opracowywanymi standardami dla zabiegów estetycznych

XX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PTMEiAA odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2017 roku w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Wydarzenie jest organizowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) we współpracy z Podyplomową Szkołą Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PSME PTL).

Szyja do odmłodzenia

Szyja jest trudnym obszarem zabiegowym dla lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną. O tym jak sobie radzić z tą okolicą będzie można się dowiedzieć podczas grudniowej konferencji PTMEiAA.

Całą serię wykładów na temat tego obszaru rozpocznie prof. dr hab. n. med. Jerzy Gielecki, który od 2008 r. jest kierownikiem Katedry Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie stworzył nowoczesny ośrodek anatomiczny, porównywalny z placówkami europejskimi i światowymi. Powie właśnie o anatomii klinicznej struktur okolicy przedniej szyi w aspekcie zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej.

Po wykładzie profesora Jerzego Gieleckiego lekarze będą dzielić się swoimi doświadczeniami, związanymi z odmładzaniem okolic szyi różnymi metodami: od nici poprzez iniekcje i biostymulację po zabiegi laserowe, o których opowie znany ekspert z Włoch – prof. Leonardo Longo. Na temat procedur medycznych, które stosuje w okolicy szyi wypowie się też chirurg plastyczny dr Lubomir Lembas.

Poza tym pojawią się ciekawe tematy z dziedziny anti-aging. Bartłomiej Krynicki, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie powie o dziesięciu nieświadomych błędach żywieniowych popełnianych w treningu personalnym. Z kolei dr Edyta Adamczyk-Kutera, ekspert znana z wystąpień na wielu konferencjach naukowych, przybliży rolę kopromarkerów w medycynie przeciwstarzeniowej. Będzie mówić o diagnostyce i protokołach terapeutycznych.

Standardy dla medycyny estetycznej

Podczas grudniowej konferencji zaplanowana jest prezentacja postępu prac nad oficjalnymi rekomendacjami PTMEiAA dla zabiegów estetycznych. Organizatorzy zapowiadają, że odbędzie się dyskusja na temat dokumentu, dotyczącego zabiegów z wypełniaczami.

We wrześniu b.r. doktor Krzysztof Kaczyński, członek Rady Programowej projektu stworzenia standardów dla medycyny estetycznej, realizowanego przez PTMEiAA poinformował w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”, że rekomendacja dotycząca zabiegów z wypełniaczami jest już niemal gotowa. Czeka jeszcze na przeanalizowanie przez Radę Programową.

Jak tłumaczył nam doktor Krzysztof Kaczyński rekomendacje opracowywane przez zespoły ekspertów, określają pewne ramy dla wykonujących zabiegi. Definiują np. kto powinien wykonywać daną procedurę (lekarz), jakie powinien mieć przygotowanie, jakie procedury z racji off label, wymagają rozszerzenia obowiązku informacyjnego wobec pacjenta. Rekomendacje będą zawierały też pewne podstawowe zalecenia, dotyczące np. obowiązku zebrania odpowiedniego wywiadu lekarskiego przed zabiegiem, prowadzenia dokumentacji, także zdjęciowej, czy informowania pacjenta o postępowaniu pozabiegowym.

Jak dowiedział się „Rynek estetyczny” w przygotowaniu jest w sumie sześć rekomendacji.  Dwie będą dotyczyć zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Kolejna zabiegów z wykorzystaniem lasera medycznego CO2.  W następnej rekomendacji eksperci zajmą się tematem powikłań po wypełniaczach. Pojawi się też opracowanie dotyczące trudnych okolic zabiegowych. Szósty temat rekomendacji to hialuronidaza.

Każda rekomendacja będzie konsultowana z Radą Programową projektu, w której zasiadają: prof. Romuald Olszański, prof. Zbigniew Rybak, prof. Halina Car, dr n.med. Ewa Skrzypek,  doktor Andrzej Ignaciuk, doktor Waldemar Jankowiak, doktor Piotr Sznelewski, doktor Krzysztof Kaczyński oraz prawnik, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Prezes PTMEiAA doktor Andrzej Ignaciuk w wywiadzie dla “Rynku estetycznego” podkreślał, że powstanie rekomendacji będzie ważne dla branży. – Standardy, nawet gdyby były dyskutowane, kontestowane, to staną się już pewnym istotnym punktem odniesienia – stwierdził.

Źródło: rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>