“Kurze łapki”: Nie śmiać się, czy wypełniać

Żeby ich nie mieć, trzeba by przejść przez życie bez jednego uśmiechu a nawet zrezygnować z mimiki twarzy. Sposobów na niwelowanie zmarszczek w kącikach oczu dostarcza medycyna estetyczna. – To przede wszystkim zabiegi z kwasem hialuronowym – mówi lek. med. Michał Tarkiewicz z Gabinetu Medycyny Estetycznej Juvemed w Lublinie, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

– Jak powstają kurze łapki?

Michał Tarkiewicz: – “Kurze łapki” to zmarszczki mimiczne. Oznacza to, że powstają w wyniku ruchów mimicznych twarzy. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest mięsień okrężny oka. Na początek tego typu zmarszczki są widoczne tylko wówczas, gdy się śmiejemy, czy mrużymy oczy. Z biegiem czasu jednak na stałe zarysowują się w skórze twarzy i ulegają stopniowemu pogłębianiu.

– Jakie czynniki przyspieszają ich powstawanie?

– Warto na początek zwrócić uwagę na to, że tzw. „kurze łapki“ znacznie szybciej pojawią się u osób, które odznaczają się bogatą mimiką twarzy. Co więcej tego typu zmarszczki wcześniej pojawiają się u kobiet, niż u mężczyzn. Wynika to z faktu, że kobiety mają na ogół cieńszą oraz delikatniejszą skórę w okolicy oka.

Pojawianiu się “kurzych łapek” mogą sprzyjać również takie czynniki, jak palenie tytoniu, czy nadmierne opalanie. W grę wchodzą również indywidualne predyspozycje różnych osób.

Dojrzała kobieta Fot. 123RF– Do korekcji „kurzych łapek“ często stosowane są preparaty z kwasem hialuronowym. Właściwie jakie cechy powinien mieć dobry preparat z HA do tego typu zabiegu?

– Wypełniacz stosowany do korekcji tzw. “kurzych łapek” powinien moim zdaniem zawierać niskousieciowany kwas hialuronowy. Chodzi o preparat odznaczający się małą gęstością, optymalną do wypełniania drobnych zmarszczek na delikatnej skórze.

Istotna jest również odpowiednia lepkość preparatu, która pozwoli na prawidłowe zdeponowanie materiału. Ważne są też niskie właściwości higroskopijne, co oznacza małą zdolność przyłączania wody. Zmniejsza to ryzyko powikłań, szczególnie takich jak nadkorekcja.

Wybierając preparat, warto również zwrócić uwagę na to, czy zawiera on środek miejscowo znieczulający. Pozwala on na zminimalizowanie dyskomfortu pacjenta, związanego z zabiegiem. Nie mniej ważna jest także trwałość preparatu.

Czytaj też. FDA: Botox oficjalną terapią na “kurze łapki”

– Na czym polega zabieg i jak długo jego efekty są widoczne?

– Zabieg polega na liniowym wstrzyknięciu wypełniacza wzdłuż zmarszczek. Do zabiegu stosuje się specjalną, bardzo cieniutką igłę. Przed iniekcją okolica zabiegowa jest znieczulana powierzchownie odpowiednim kremem. Warto, żeby pacjent wiedział, że bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zasinienia, a także obrzęk w okolicy zabiegowej. Te objawy nie wymagają leczenia.

Czas w jakim widoczne są efekty estetyczne zabiegu uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjentów. Szacuje się, że efekt utrzymuje od 8 do 14 miesięcy.

Co istotne powtarzanie takich zabiegów, prowadzi do stymulacji produkcji własnego kolagenu i elastyny, czyli białek, które zapewniają skórze właściwą gęstość i napięcie. To z kolei przekłada się na naturalne spłycenie zmarszczek oraz znaczące wydłużenie okresu pomiędzy wizytami w gabinecie medycyny estetycznej.

 

Źródło: Royal Brand PR


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>