Kwas hialuronowy w ginekologii

Kwas hialuronowy najczęściej wykorzystywany w różnego rodzaju preparatach do korekcji efektów starzenia się twarzy znajduje coraz więcej zastosowań. – Jest coraz powszechniej stosowany w ginekologii plastycznej nie tylko jako wypełniacz w przypadku atrofii warg sromowych większych – mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” ginekolog, dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak

Rynek estetyczny: – W jakich wskazaniach ginekologicznych można wykorzystywać iniekcje z kwasu hialuronowego?

Małgorzata Uchman-Musielak: – Kwas hialuronowy jest coraz powszechniej stosowany w ginekologii plastycznej nie tylko jako wypełniacz w przypadku atrofii warg sromowych większych.  Stosujemy go także w przypadku korekty zaciągniętych blizn po porodzie, u kobiet w okresie menopauzalnym z atrofią urogenitalną, czyli objawami zaniku śluzówki pochwy, co daje objawy swędzenia, pieczenia, nawracających infekcji lub dyspareunii. Kwas hialuronowy stosowany jest także w atrofii urogenitalnej związanej z leczeniem chemioterapią, radioterapią z powodu nowotworów narządu rodnego.

Jakich efektów może spodziewać się pacjentka po zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

– W przypadku wypełnienia warg sromowych większych jest to natychmiastowy efekt wizualnej i funkcjonalnej korekty tej okolicy. Pacjentka czuje, że odzyskała naturalny wygląd warg sromowych większych, które mają stanowić ochronne poduszeczki okolic sromu i krocza.

W przypadku ostrzykiwania okolic przedsionka i pochwy jako mezoterapia pacjentka czuje poprawę dyskomfortu związanego z objawami atrofii urogenitalnej, zgłasza lepsze nawilżenie lepszy komfort w trakcie współżycia.

– Jak długo utrzymują się efekty?

– Efekt utrzymuje się około rok. Jeśli chodzi o zabiegi mezoterapii, przy wykonanej serii 3 zabiegów w okresie 2-3 tygodni zabieg taki można powtórzyć po roku, jako procedurę przypominającą i działającą profilaktycznie.

– Czy wykorzystanie kwasu hialuronowego w ginekologii wymaga specjalnej techniki zabiegowej lub specjalnego sprzętu?

– Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie wymagają żadnego specjalnego sprzętu. Oczywiście potrzebna jest doświadczona ręka ginekologa.

– Należą do trudnych procedur z punktu widzenia lekarza?

– Zabieg ginekologii estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest dla lekarza stosunkowo łatwy do przeprowadzenia.

– Z jakimi niedogodnościami musi się liczyć pacjentka podczas zabiegu oraz na jaki czas i przebieg okresu pozabiegowego?

– Po zabiegu pacjentka nie może współżyć przez 2 tygodnie, wykonywać ćwiczeń gimnastycznych, nosić obcisłej bielizny i ubrań w przypadku ostrzyknięcia warg sromowych większych. Jeśli chodzi o mezoterapię nie należy współżyć, korzystać z akwenów wodnych przez 2 tygodnie.

– Od czego zależy bezpieczeństwo wykonywania zabiegów ginekologii estetycznej z kwasem hialuronowym?

– Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest prosty do przeprowadzenia, jednak jego bezpieczeństwo zależy od wiedzy i doświadczenia wykonującego lekarza. Zabiegi te powinny być zarezerwowane dla ginekologów zwłaszcza jeśli mówimy o wypełnieniu warg sromowych większych. Łatwo jest tutaj o podanie tego preparatu w niewłaściwą przestrzeń co może spowodować nieestetyczny wygląd i dolegliwości bólowe okolicy warg sromowych większych.

Ważny jest także preparat, który podajemy. Każdy obszar naszego ciała ma inną konstrukcję tkankową. Inna budowę anatomiczną ma np. policzek, inną okolica warg sromowych większych. Nie możemy i nie wolno nam stosować kwasu hialuronowego o identycznych właściwościach biochemicznych. Lepkość, gęstość, czy elastyczność preparatu jest tutaj bardzo ważna i indywidualnie dobrana do każdej okolicy naszego ciała.

Dziękuję za rozmowę

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Wywiad z dr Małgorzatą Musielak-Uchman nt. i wiele innych ciekawych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>