Lek na trądzik, anti-aging i skutki uboczne

Izotretynoina doustna ma kluczowe działanie w leczeniu zaawansowanych postaci trądziku. Mimo że – jako pochodna witaminy A – poprawia wygląd cery i działa anti-aging, nie jest to lek do beztroskiego stosowania dla każdego ze względu na liczne skutki uboczne

Z powodu trądziku cierpi miliony osób na całym świecie, jednak wciąż niewiele jest sposobów skutecznego i bezpiecznego leczenia tej choroby. – Szacuje się, że trądzik pospolity dotyka nawet 90 proc. populacji, choć niektórzy mówią nawet o 100 proc. Każdy z nas, niezależnie od tego jaką ma, miał lub będzie miał cerę, wie z praktyki czym są wypryski, zaskórniki czy podskórne grudki. Stąd ten problem jest tak rozpowszechniony – mówiła dr n. med. Dalia Chrzanowska podczas konferencji prasowej w Warszawskim Centrum Lux Med w Marriocie.

Jak podkreślała, lekarze dermatolodzy obserwują także, że problem trądziku pospolitego dotyka już nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe – głównie kobiety pomiędzy 30. a 45. rokiem życia.

Są one bardzo zdziwione gdy diagnozą postawioną rzez lekarza dermatologa jest właśnie trądzik. Kłopoty z tą dolegliwością skórną wynikają z powszechnej zmiany trybu życia na bardziej „nieregularny”, z rozbudowanej pielęgnacji cery preparatami nie do końca dopasowanymi do potrzeb,czy stresu – zaznaczyła dr Chrzanowska.

Reguły leczenia

Leczenie trądziku jest jasno ustalone – grupa ekspertów opublikowała konsensus, z którego wynika jak postępować z każdym rodzajem tej dolegliwości.

Przy łagodnym trądziku stosowane są głównie retinoidy, jeśli mamy do czynienia z trądzikiem grudkowo-zaskórnikowym do retinoidów dodawane jest leczenie antybiotykami miejscowymi, a przy tych ostrzejszych i bardziej zaawansowanych stanach polecane jest dodanie terapii antybiotykami doustnymi plus retinoidami zewnętrznymi, to pochodna witaminy A. Należy pamiętać, że stosowanie preparatów z pochodną witaminy A działa anti-aging, a oprócz tego pobudza produkcję kolagenu, reguluje rogowacenie mieszkowe, reguluje keratynizację mieszków, czyli normalizuje złuszczanie – wymieniała dr Dalia Chrzanowska.

Zaznaczyła także, że w tych najbardziej zaawansowanych formach trądziku podawana jest izotretynoina doustna – też pochodna witaminy A o zbawiennym działaniu na tę dolegliwość.

Warto pamiętać, aby podawać samą izotretynoinę bez dodatkowych preparatów zewnętrznych. Zastosowana sama zmniejsza łojotok i reguluje rogowacenie mieszkowe, co prowadzi do pozbycia się zaskórników i stanu zapalnego oraz zmniejszenie bliznowacenia – dodała. Trzeba też zaznaczyć, że oprócz leczenia, w walce z trądzikiem ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja cery.

Lek nie dla wszystkich

Często do lekarza dermatologa przychodzą pacjenci, którzy słyszeli o zbawiennym działaniu izotretynoiny i chcieliby ją przyjmować w celu oprawy kondycji cery, choć wcale nie muszą walczyć z trądzikiem.

Izotretynoina to jest lek. Po pierwsze procedura postępowania jest taka, że jeżeli po dwóch nieudanych antybiotykoterapiach „tradycyjnych” nie ma powodzenia w leczeniu trądziku lub jest nawrót tej dolegliwości, wtedy zalecane jest stosowanie izotretynoiny doustnej. Jeśli trądzik trwa długi okres czasu i jest bardzo uporczywy, a organizm uodpornił się na wszystkie dostępne leki, wtedy można rozważyć terapią izotretynoiną – tłumaczyła dr Dalia Chrzanowska.

Dodała, że w Stanach Zjednoczonych stosuje się izotretynoinę doustną w małych dawkach – 5 mg (standardowo leczenie rozpoczynane jest od 20 mg) – jako preparat działający anti-aging. Dlaczego więc, skoro izotretynoina tak świetnie działa, nie jest przepisywana w Polsce przez lekarzy w celu poprawy kondycji cery?…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>