„Rynek estetyczny” w EMPIKu

Doświadczeni lekarze wyjaśniają o co chodzi w mezoterapii, międzynarodowy ekspert mówi o odmładzaniu twarzy za pomocą lasera, o estetycznych niciach opowiada chirurg i właściciel firmy w jednym, uznani chirurdzy plastyczni zdradzają tajniki operacji w okolicy oka a polska ekspert opowiada o podejściu anti-aging, czyli jak spowolnić proces starzenia. Magazyn medycyny estetycznej „Rynek estetyczny” jest dostępny w EMPIKach w całym kraju.

W numerze nie zabraknie informacji, dotyczących bezpieczeństwa zabiegów, czy nowinek ze świata medycyny estetycznej. Zajmujemy się m. in. postępowaniem prokuratorskim ws. kosmetyczek oraz odszkodowaniami dla kobiet, którym wszczepiono wadliwe implanty piersi. Prezentujemy punkt widzenia lekarzy oraz stanowisko stowarzyszenia kosmetologicznego.

Informujemy jakie wypełniacze zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz jak globalne zawirowania biznesowe wpłynęły na zmianę zarządu w polskim oddziale firmy, produkującej popularne preparaty estetyczne. Dowiecie się też ilu Polaków ma nadwagę a ilu się odchudza oraz czemu rośnie rynek suplementów diety.

MezoterapiaMezoterapia: kłują skórę dla zdrowia

Wokół mezoterapii narosło wiele mitów. Jest to metoda poprawiania kondycji skóry bardzo popularna w gabinetach medycyny estetycznej, jednak – jak podkreślają eksperci – ze względu na marketingową nośność tego pojęcia jest ono nadużywane. Tymczasem jest to sposób miejscowego podawania leków, w którym równie ważna jest substancja czynna, co efekt nakłucia skóry igłą.

W artykule przedstawiamy wiarygodne informacje i opinie doświadczonych lekarzy. O mezoterapię pytamy m. in. Izabelę Tilszer, Barbarę Walkiewicz-Cyrańską, czy Andrzeja Ignaciuka. Jak wyjaśnia w wielkim skrócie dr Tilszer mezoterapia to seria drobnych śródskórnych nakłuć. Według niej jest to zabieg, który może być wykonywany tylko przez lekarza lub przez pielęgniarkę na zlecenie lekarza.

Florian HeydeckerOdmłodzić twarz laserem

O mechanizmach starzenia się skóry, o tym jak różne medyczne źródła światła mogą regeneracyjnie i naprawczo wpływać na skórę, o nowych technologiach opowiada w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” znany, międzynarodowy ekspert dr Florian Heydecker.

Lekarz, który już raz wejdzie w fascynujący świat laserowych technologii, będzie zawsze zaskakiwany liczbą różnych terapii, możliwych do zastosowania w tej ciągle rozwijającej się dziedzinie medycyny – mówi nam ekspert.

Dr Heydecker od 1997 roku zajmuje się we Włoszech badaniami nad laserami, rozwijając jednocześnie prywatną praktykę zawodową w dziedzinie medycyny estetycznej i chirurgii. Jest wykładowcą na kilku uczelniach we Włoszech. W ciągu ostatnich 15 lat brał udział w ponad 150 międzynarodowych konferencjach, jako wykładowca w dziedzinie zabiegów laserowych w medycynie estetycznej i chirurgii. Jest autorem szeregu naukowych publikacji na ten temat.

George SulamanidzeNici liftingujące: polski bestseller

Nici nie zastępują chirurgii plastycznej – tłumaczy w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” dr George Sulamanidze, współwłaściciel gruzińskiej firmy Aptos, założonej w 1996 r. w Rosji przez jego ojca dr Marlena A. Sulamanidze, autora technik liftingujących na bazie opracowanych przez siebie nici chirurgicznych.

Nici, które plasują się jako metoda między technikami iniekcyjnymi a chirurgią plastyczną okazują się dla osób w wieku 40-50 lat najlepszym rozwiązaniem – przekonuje nasz rozmówca. Zdaniem George Sulamanidze właściwie już na całym świecie lekarze zapoznali się zagadnieniem nici estetycznych, natomiast Polska i Rosja to dwa największe rynki medycyny estetycznej w tej części świata.

Okolica okaOko w oko ze skalpelem

Okolica oczu ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu całej twarzy. Niestety jest to obszar, który dosyć szybko ulega procesowi starzenia. W mediach dużo mówi się o metodach korekcji kurzych łapek czy cieni pod oczami. Ale co z powiekami? One również mają ogromny wpływ na wygląd okolicy oka. Kiedy opadają, twarz wydaje się zmęczona, a przez to również starsza.

O tym jak poprawia się opadające i zmęczone powieki opowiadają w artykule chirurdzy plastycy dr Grażyna Jóźwiak-Zimińska oraz dr Lubomir Lembas. – Mrugamy około 20 razy na minutę 1200 razy na godzinę i około 20000 razy na dobę, oko cały czas jest w ruchu i tak musi być po zabiegu – podkreśla lekarz. Eksperci opowiadają też o małoinwazyjnych możliwościach poprawy wyglądu okolicy oka.

Dorota WydroAnti-aging? Nie. Raczej “slow aging”

Dorota Wydro, lekarz i polski ekspert w dziedzinie anti-aging w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” zdradza m. in. co robić, żeby spowolnić proces starzenia, jaka jest różnica między medycyną estetyczną i przeciwstarzeniową, co może zrobić lekarz a co możemy zrobić sami, jak sprawdzić co możemy jeść, a czego powinniśmy unikać.

Jej zdaniem wiele zależy od nas samych. Zwraca uwagę, że nie da się cofnąć czasu, stąd medycyna zajmująca się regeneracją organizmu powinna się nazywać raczej “slow aging”, niż “anti-aging”.

Pytamy co jej zdaniem jest kluczem do zachowania młodego wyglądu? – Stop and smell roses – odpowiada i wyjaśnia, czemu to wcale nie jest takie proste.

Ewa KaniowskaSkończyło się amputacją wargi

Według Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) powikłania po zabiegach upiększających są coraz częstsze. – Rośnie liczba zabiegów i niestety wykonują je ludzie bez odpowiedniego przygotowania – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” dr n. med. Ewa Kaniowska, dermatolog, wiceprezes SLDE. – Nie chcę występować przeciwko kosmetyczkom – zastrzega.

Zauważa, że w jej gabinecie pojawiają przeciętnie dwie osoby tygodniowo z powikłaniami po nieprawidłowo wykonanych wypełniaczach. – Wcześniej skala problemu była mniejsza – stwierdza i podkreśla, że Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych jako organizacja czuje się odpowiedzialne za pacjentów. Dlatego stara się m. in. wpłynąć na zmianę prawa. Dr Ewa Kaniowska uczestniczyła w poświęconym m. in. tej sprawie posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia.

KosmetolodzyKosmetolodzy o zabiegach estetycznych

W związku z pojawiającymi się informacjami, dotyczącymi bezprawnego wykonywania zabiegów przez kosmetologów, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kosmetologii “Przyjazna Kosmetyka” zwraca uwagę, że należy jasno rozróżnić dwie kwestie:

1. Brak jest uregulowań prawnych określających, która grupa zawodowa formalnie może wykonywać wybrane zabiegi. Oznacza to, że nie ma zapisów określających zabiegi przypisane wyłącznie lekarzom (niekoniecznie tylko lekarzom medycyny estetycznej). Są tylko interpretacje wynikające z pokrewnych zapisów.

2. Przypadki wykonywania zabiegów niezgodnie z zasadami sztuki dotyczą w jednakowym stopniu zarówno lekarzy, jak i kosmetologów.

Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka
Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka

Prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

 

 

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>