Pieniądze na badania nad kosmetykami anti-aging

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris w konsorcjum z Politechniką Warszawską, a także z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN prowadzi dwa projekty badawcze, których rezultaty mają zostać wykorzystane w przemyśle kosmetycznym. Chodzi o stworzenie preparatów spowalniających starzenie się skóry.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych finansuje dwa projekty badań naukowych, prowadzonych przez Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.

Dermo-ochrona i wiarygodność

Pierwszy projekt, który realizowany jest przez Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris we współpracy z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nosi nazwę: “Od mitochondriów do innowacyjnych kosmetyków o działaniu protekcyjnym”.

Celem projektu jest identyfikacja i ocena substancji, których specyficzne oddziaływanie z mitochondriami pozytywnie wpływa na komórki skóry. Dzięki temu indukują w skórze procesy, które spowalniają uszkodzenia, związane ze stresem oksydacyjnym.

Celem komercyjnym przedsięwzięcia jest natomiast wprowadzenie na rynek innowacyjnych kosmetyków dermo-ochronnych. Produkt kosmetyczny, który powstanie dzięki pracom badawczym będzie mógł – zdaniem Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris – znacznie opóźnić wewnątrzpochodne starzenie się skóry. Naukowcom chodzi przede wszystkich o zminimalizowanie niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych, które przyśpieszają starzenie się.

Jak zauważają naukowcy z Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris weryfikacja “efektów dobroczynnych” kosmetyków, które pojawiają się na rynku, często jest powierzchowna, bywa też kłopot z wiarygodnością. Istotą projektu “Od mitochondriów do innowacyjnych kosmetyków o działaniu protekcyjnym” jest rzetelne i szczegółowe udokumentowanie mechanizmów i faktycznych efektów ochronnych substancji wykorzystanych w kosmetykach.

Kosmetyk anti-aging

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych finansuje także drugi projekt badawczy Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, realizowany we współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (WIM PW). Projekt ten nosi tytuł: “Zaawansowane techniki badań oddziaływań substancji czynnych z komórkami skóry w celu opracowania innowacyjnej receptury produktu kosmetycznego”.

Jak zwracają uwagę w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris duży wzrost zapotrzebowania na produkty wspomagające skórę i zapobiegające jej starzeniu staje się wielkim wyzwaniem dla przemysłu kosmetycznego. Firmy wprowadzające na rynek innowacyjny produkt coraz częściej poszukują nowych substancji, których skuteczność będzie udowodniona za pomocą najnowocześniejszych dostępnych technik badawczych.

Dlatego głównym celem współpracy WIM PW i Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris jest wykreowanie innowacyjnego produktu kosmetycznego, który będzie mógł znacząco opóźnić proces starzenia się skóry. Równie ważnym celem projektu jest to, aby opracowany produkt minimalizował niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, które w przyśpieszają starzenie się skóry.

Prowadzone są badania, które mają określić wpływ peptydów oraz białek, należących do grupy czynników wzrostu, na wskaźniki fizyko-chemiczne komórek skóry. W projekcie są wykorzystywane nowatorskie metody weryfikacji mechanizmu oddziaływania substancji na komórki skóry. Wykorzystywana jest unikatowa aparatura do badań struktury materiałów (mikroskopia sił atomowych (AFM), mikroskopia elektronowa skaningowa i transmisyjna).

W sumie 600 mln zł na badania

Do konkursu kwalifikującego do Programu Badań Stosowanych organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wpłynęło w sumie 1,14 tys. wniosków, z czego 1,08 tys. pozytywnie przeszło ocenę formalną i podlegało ocenie merytorycznej.  Wśród nich 734 uzyskały ocenę pozytywną, jednak tylko 217 projektów uzyskało finansowanie. Kwota przeznaczona na wszystkie projekty wynosi około 600 mln zł.

Projekt Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris “Od mitochondriów do innowacyjnych kosmetyków o działaniu protekcyjnym” realizowany we współpracy z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zdobył 29,7 pkt. na 30 możliwych (najwięcej ze wszystkich projektów). Uzyskał on pierwsze miejsce w obszarze “Nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne” oraz jest trzecim najwyżej punktowanym projektem w całym konkursie.

Projekt “Zaawansowane techniki badań oddziaływań substancji czynnych z komórkami skóry w celu opracowania innowacyjnej receptury produktu kosmetycznego”, realizowany we współpracy z WIM PW zdobył 28,2 pkt. i zajął trzecie miejsce w obszarze „Badania Interdyscyplinarne”.

 

Źródło: NCBiR, Dr Irena Eris


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>