Przeszczepianie tłuszczu – przełom w estetyce?

Według dr Macieja Kuczyńskiego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, jednym z najciekawszych i najbardziej obiecujących tematów, poruszanych podczas zakończonego 8 września w Genewie sympozjum ISAP (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) było przeszczepianie tkanki tłuszczowej.

Dr Maciej Kuczyński w wywiadzie udzielonym dziennikarzom Neewseek’a wyraził opinię, że badania z dziedziny przeszczepiania tkanki tłuszczowej mogą doprowadzić do przełomu w chirurgii estetycznej.

Prace nad metodą trwają

Jak tłumaczył dr Kuczyński naukowcy wiedzą już, że w przeszczepianej tkance tłuszczowej znajdują się komórki macierzyste, z których mogą rozwinąć się inne struktury, takie jak np. tkanki naczyń krwionośnych. Dodał, że obecnie dopracowywane są metody przeszczepiania zwykłych komórek tłuszczowych. Według niego one również mają niezwykłe dla chirurga plastyka właściwości, które polegają na możliwości wypełniania nimi niemal każdego ubytku innej tkanki.

Jak informuje dr Kuczyński przeszczepianie tkanki tłuszczowej to zabieg małoinwazyjny. Najpierw chirurg plastyk pobiera tkankę metodą mikroliposukcji (zasysanie strzykawką z igłą). Pobrana tkanka tłuszczowa poddawana jest odwirowaniu. Powstają wówczas mikrosfery (zwierające około kilkunastu komórek tłuszczowych), które mogą być przeszczepiane w miejsce, które chirurg chce wypełnić. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Jak podkreśla dr Kuczyński metoda przeszczepiania komórek tłuszczowych wymaga pewnego okresu czasu. Tkanka tłuszczowa powinna być przeszczepiana w kilku etapach, w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku zabiegu.

Na Kongresie o przeszczepianiu tkanki tłuszczowej

Tematyka przeszczepiania tkanki tłuszczowej zostanie poruszona na zbliżającym się XII Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 5-7 października. Kongres już po raz kolejny zorganizowało Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przy współpracy Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal rynekestetyczny.pl.

Czytaj: XII Kongres PTMEiAA ruszy w październiku

W niedzielę (7 października) swoje doświadczenia z użyciem autologicznej tkanki tłuszczowej przedstawi m. in. właśnie dr Maciej Kuczyński. Tego samego dnia dr Monika Jachna-Grzesiak, chirurg plastyczny II stopnia, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej omówi temat przeszczepu autologicznej tkanki tłuszczowej w twarz.

Pojawią się także wykłady zagranicznych ekspertów. Włoski lekarz prof. Maurizio Ceccarelli, specjalista patomorfolog oraz kardiolog, wykładowca medycyny i dermatologii estetycznej oraz flebologii w licznych szkołach oraz na kierunkach medycyny estetycznej uniwersytetów we Włoszech i Hiszpanii, przedstawi temat apoptozy adipocytów w nadmiarze tkanki tłuszczowej.

Tkanka tłuszczowa dostępna na rynku

Przypomnijmy, że we wrześniu biotechnologiczna spółka Euroimplant S.A., notowana na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) poinformowała o wprowadzeniu na polski rynek medycyny estetycznej nowej usługi, bazującej na izolacji komórek macierzystych tłuszczu ADSC (Adipose Derived Steam Cells). Według przedstawicieli firmy usługa ta mogłaby przyczynić się do rozwoju metody przeszczepiania autologicznej tkanki tłuszczowej w celach estetycznych.

Czytaj: Biotechnologia na rynku medycyny estetycznej

Jak informował Euroimplant, naukowcy firmy opracowali metodę izolacji komórek macierzystych tłuszczu. W firmie podkreślano, że działania w tym zakresie są prowadzone w oparciu o certyfikat Ministerstwa Zdrowia.

Metoda przeszczepiania tkanki tłuszczowej, wzbogaconej o własne komórki macierzyste pacjenta – według Piotra Mierzejewskiego, prezesa Euroimplnat – może znaleźć zastosowanie m. in. w rekonstrukcji lub powiększeniu piersi, w zabiegach korygowania blizn i zmian skórnych, czy w zabiegach korekty zmarszczek.

Jak informował Euroimplant pierwszymi odbiorcami nowej usługi mogą być akredytowane gabinety i salony medycyny estetycznej. Pod uwagę brane są także instytucje, prowadzące badania kliniczne w tym zakresie.

Według  Piotra Mierzejewskiego firma jest w trakcie tworzenia sieci dystrybucji, która ma się przyczynić m. in. do popularyzowania nowoczesnych metod w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej.

 

Źródło: Newsweek, rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>