Rynek estetyczny: co ciekawego w numerze

Ministerstwo odpowiada na pytania „Rynku estetycznego” o kwestie kompetencji i uprawnień do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Piszemy też o sądzie lekarskim w sprawie szkolenia kosmetologów. W numerze znalazły się również m. in. ciekawe teksty nt. terapii żylaków, zabiegów dla panów, nowego kolagenu, nici i kontrowersji wokół ginekologii estetycznej oraz wywiady z interesującymi ludźmi

Dokumentacja medyczna poradnik Rynek estetycznyZdaniem dra Reda M. Alinsoda z USA radiofrekwencja może działać w obrębie sromu i pochwy skuteczniej, niż laser. Założyciel i szef kalifornijskiego ośrodka medycznego „The Alinsod Institute for Aesthetic Vaginal Surgery” był gościem specjalnym konferencji „Renesans Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej” w Zamościu. Prezentował urządzenie, na którym pracuje oraz swoje procedury zabiegowe a nasz dziennikarz obserwował jego wystąpienie.

Warto rzucić okiem na tekst dotyczący, dokumentacji medycznej, tym bardziej, że, jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), placówki medyczne nie przykładają wystarczającej wagi do prawidłowego jej prowadzenia. – Prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej to ważny aspekt działalności leczniczej, o którym nie można zapominać, bo w  procesie sądowym – cywilnym, czy karnym – jest za późno na pytania – pisze w artykule dr n. prawn. Anna Płatkowska.

Andrzej Ignaciuk wywiad Rynek estetycznyIgnaciuk: pracujemy nad regulacjami

Z doktorem Andrzejem Ignaciukiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging spotykamy się w jego gabinecie przy Al. Przyjaciół w Warszawie. Jest zajęty przygotowaniem rozpoczynającego się 7 października w Warszawie dużego międzynarodowego kongresu. Rozmowa schodzi na tematy związane z wykonywaniem zabiegów estetycznych przez nielekarzy.

Zaangażowaliśmy renomowaną kancelarię prawną jednego ze znanych konstytucjonalistów w celu uzyskania wiarygodnej opinii na temat uprawnień i kompetencji wymaganych od osób, wykonujących zabiegi medycyny estetycznej – mówi nam Andrzej Ignaciuk.

Flebologia 42016 Rynek estetycznyFlebologia przeciw żylakom

Tylko 23 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet w Polsce nie odczuwa dolegliwości związanych z nogami, które mogą wskazywać na kłopoty z niewydolnością żylną. Tak wynika z badań, które przeprowadzono w 2015 r. na zlecenie Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Jednocześnie tylko 1 proc. dorosłych Polaków kojarzy, że flebolog, to lekarz od żył.

Prof. Zbigniew Rybak, znany flebolog z Wrocławia, ostrzega, że im dłużej zwlekamy z leczeniem niewydolności żylnej, tym większy obszar żył ulega uszkodzeniu. Jego zdaniem ta świadomość musi dotrzeć do ludzi, którzy mają problemy z żyłami. – Tutaj nie powinno się czekać – mówił w rozmowie z “Rynkiem estetycznym”.

Kinga Nicer wywiad Rynek estetycznyNicer: Przekonuję się do kolagenu

W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych rozwiązań biostymulacyjnych, w tym nowy rodzaj kolagenu. Część lekarzy miało sceptyczny stosunek do tego rozwiązania, ponieważ pierwsze preparaty kolagenowe, które pojawiły się wiele lat temu powodowały powikłania i reakcje alergiczne. – Przekonuję się do bezpieczeństwa stosowania tego nowego preparatu – mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” dr Kinga Nicer, dermatolog, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Dermatolog przyznała, że czasem woli poczekać ze stosowaniem nowości pięć lat od momentu wejścia preparatu na rynek, żeby zaobserwować odległe powikłania. W przypadku atelokolagenu powoli się przekonuje. – Ostrożnie stosuję go już ponad rok i przyznaję, że jestem mile zaskoczona efektami – mówi.

Ginekologia estetyczna42016 Rynek estetycznyGinekologia estetyczna: kontrowersyjna i pożądana

Ginekologia estetyczna wciąż wzbudza kontrowersje a skuteczność jej metod bywa kwestionowana przez bardziej konserwatywne środowiska medyczne. Z drugiej strony zabiegi z tej dziedziny są poszukiwane przez kobiety. – Naszym głównym celem jest poprawa jakości życia naszych pacjentek – stwierdza prof. Tomasz Paszkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR)

Jako ludzie zajmujący się ginekologią estetyczną jesteśmy przedmiotem kontrowersji i dyskusji – przyznawał prof. Tomasz Paszkowski, zwracając się do uczestników II Mię­dzy­na­ro­do­wego Kon­gresu Gi­ne­ko­lo­gii Pla­stycz­nej i Este­tycz­nej, który odbywał się w czerwcu b. r. w Warszawie.

Waldemar Weiss wywiad 042016 Rynek estetycznyWeiss: Perfekcja nie jest piękna

Zdaniem dra Waldemara Weissa bardzo ważne w pracy chirurga jest dochowanie wierności swoim zasadom, gdyż tylko to pozwala utrzymać pewien dystans do wykonywania tej trudnej profesji. W rozmowie z “Rynkiem estetycznym” stwierdza, że trzeba lubić to, co się robi i zawsze być uczciwym wobec siebie i innych. Podkreśla też, jak ważna jest w tej pracy pokora oraz to, aby nawet po tysiącach godzin spędzonych na sali operacyjnej, nigdy nie być zbyt pewnym siebie.

Doktor Waldemar Weiss wyjechał z Polski w latach 80-tych, w czasie stanu wojennego tuż przed skończeniem studiów medycznych w Warszawskiej Akademii Medycznej. Najpierw trafił na Węgry, następnie do Afryki, ostatecznie kończąc swoją podróż we Francji. Obecnie jest jednym z najbardziej dyplomowanych chirurgów plastyków we Francji i Europie, założycielem i właścicielem Centrum Chirurgii Estetycznej Zachodniego Paryża, w jednej z najstarszych (112 lat) i najbardziej renomowanych paryskich klinik „La Montagne”.

Sad lekarski 42016 Rynek estetycznySąd lekarski ws. szkoleń dla kosmetologów

Okręgowy Sąd Lekarski w Olsztynie ustalił, że lekarz prowadził dla kosmetologów szkolenia z umiejętności stosowania technik korygujących z wykorzystaniem materiałów medycznych (toksyna botulinowa, kwas hialuronowy) oraz dotyczące stosowania osocza bogatopłytkowego w zabiegach estetycznych. Sędziowie nie dopatrzyli się jednak złamania Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL).

Sprawę rozpoznawał 10 czerwca Okręgowy Sąd Lekarski Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie (OSL) w składzie: lek. Piotr Niemier (przewodniczący), dr n.med. Tomasz Bujnowski oraz lek. Grażyna Sykisz-Mikucka. Orzeczenie wydano 17 czerwca.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2016

Prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

 

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>