Światło dla młodości i zdrowia

Naświetlanie lampami LED, choć nie zawsze daje spektakularne, natychmiastowe efekty, przynosi rezultaty w dłuższej perspektywie. Jak tłumaczy doktor Michał Kaniowski wspomaga procesy związane z regeneracją tkanek, wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu. Świetnie nadaje się do terapii łączonych np. z biostymulacyjnym preparatem kolagenowym

Michał Kaniowski, specjalista dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej Kaniowscy Dermapuls z Wrocławia Fot. Dermapuls

Światło jest niezbędne do życia. Już w starożytności wykorzystywano jego lecznicze działanie, ponieważ wierzono, że ma dobroczynny wpływ na wszystkie żywe organizmy. Jednak pierwsze naukowe badania zostały wykonane dopiero w XX wieku. Ciekawe wyniki badań zostały przedstawione przez naukowców z NASA.

Brak światła powodował zmiany w organizmach (u ludzi i roślin) przebywających w kosmosie. Naświetlanie diodami LED wystarczyło, aby rośliny zaczęły rosnąć. Okazało się także, że przyczyniło się ono do zmniejszenia negatywnych objawów przebywania w kosmosie u ludzi. Naświetlanie lampami LED znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, również w dermatologii oraz medycynie estetycznej.

Różnorodne zastosowanie światła

Działanie światłem LED można bez wątpienia nazwać terapią wszechstronną. Wyróżnia ją szerokie spektrum zastosowań, a przy tym wysoka skuteczność.

Użycie lamp LED, takich jak np. LPL powoduje, że zwiększa się synteza tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, co wpływa na lepsze dotlenienie tkanek. W mitochondriach komórkowych powstają zapasy energii, wykorzystywane do prawidłowego ich funkcjonowania. Tym samym przyśpiesza to wszystkie procesy związane z regeneracją tkanek i wpływa także na zwiększenie produkcji kolagenu i pobudzenie angiogenezy – tłumaczy doktor Michał Kaniowski, specjalista dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej Kaniowscy Dermapuls z Wrocławia.

Światło jest więc czynnikiem terapeutycznym. Jak dodaje ekspert, światło LED przenika w głąb skóry i uruchamia szereg reakcji komórkowych. Uruchamia procesy naprawcze organizmu.

Według doktora Michała Kaniowskiego, naświetlania mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych, do regeneracji tkanek po wszelkich zabiegach inwazyjnych, urazach i operacjach. Skórę można naświetlać bezpośrednio po każdym zabiegu. Taka terapia znacznie skraca czas gojenia, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, redukuje ból, minimalizuje ryzyko powstawania blizn przerostowych.

Skórę można bowiem poddawać naświetleniu również przed zabiegiem chirurgicznym, aby już na tym etapie pobudzić ją, uruchomić procesy regeneracji i minimalizować w ten sposób ryzyko powstania blizn. – Terapia LED sprawia, że czas rekonwalescencji po zabiegach inwazyjnych jest znacznie skrócony, pacjent wraca do formy dwa, a nawet trzy razy szybciej – mówi lekarz z Kaniowscy Dermapuls.

Nasze doświadczenie z terapią LED pokazuje bardzo dobre efekty w leczeniu blizn i rozstępów. Jest to terapia niezastąpiona również w leczeniu oparzeń – dodaje. Z jego doświadczeń wynika, że LED doskonale sprawdza się w leczeniu kontuzji u sportowców oraz w przypadku przewlekłego bólu np. pleców…. (…)

LED w połączeniu z kolagenem

Naświetlanie lampami LED może być terapią uzupełniającą dla wielu procedur medycyny estetycznej. Na ogół zwiększa ich skuteczność, przyspiesza gojenie i skraca czas rekonwalescencji. Dr Michał Kaniowski ma spore doświadczenie w stosowaniu terapii łączonych. Zwrócił uwagę, że świetne efekty w połączeniu z naświetlaniem daje stosowanie terapii kolagenowej.

Terapia ta  pozwala skutecznie zrewitalizować skórę i wpłynąć na znaczną poprawę jej kondycji. – Nowoczesne preparaty zawierające kolagen, takie jak Nithya są silnym biostymulatorem, uaktywniają naturalne procesy regeneracyjne skóry – tłumaczy dr Michał Kaniowski. Dodaje, że udowodniono ich działanie w zakresie odbudowy struktury tkanki. – Mają wpływ na wzrost i proliferację fibroblastów, produkcję nowego kolagenu i stymulację tworzenia nowych naczyń krwionośnych – mówi.

Według niego terapia kolagenowa doskonale sprawdza się jako element działań profilaktycznych u osób młodych, aby skóra zachowała jak najdłużej zdrowie i dobrą jakość. – W przypadku osób z widocznymi oznakami starzenia, elastozą, zmarszczkami, wiotkością, terapia kolagenowa mocno kondycjonuje i odmładza skórę, przywraca jej gęstość, napięcie i elastyczność – informuje lekarz. Przyznaje także, że oprócz działania anti-aging, kolagen sprawdza się w terapiach leczniczych… (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>