Blizny inne niż wszystkie – sposób prosty jak nigdy

Gładka, zdrowa skóra to jeden z podstawowych wyznaczników atrakcyjnego wyglądu. Niestety nie każdy może się nią cieszyć. Jednymi z bardziej nieestetycznych niedoskonałości skóry są blizny. Ślady te zostają na całe życie – można jednak skutecznie je zmniejszyć i uczynić praktycznie niewidocznymi, nawet gdy występują w nietypowych miejscach lub mają bardzo charakterystyczny wygląd

Przez całe życie nasze ciała narażone jest na różnego rodzaju urazy: skaleczenia, oparzenia, zabiegi chirurgiczne i wiele innych – po niektórych z nich na skórze zostają ślady, które najchętniej chcielibyśmy ukryć. Nie zawsze jest to możliwe. Blizny to problem nie tylko estetyczny – wiele z nich przypomina o trudnych przeżyciach, inne są dla właściciela tak dużym powodem do wstydu, że wpływają na samoocenę. Jak rozwiązać ten problem? Wiele zależy od rodzaju blizny.

Po tarczycy…

Operacje tarczycy w większości dotyczą kobiet – przeprowadza się je głównie z powodów dużych nowotworów, jednak wysoka skuteczność leczenia tego narządu sprawia, że po nieprzyjemnych przeżyciach jedynym wspomnieniem zostaje cienka pozioma blizna na szyi.

Ślad ten ze względu na umiejscowienie bywa kłopotliwy – można go zakrywać biżuterią, apaszkami czy golfami, lepiej jednak popracować nad jego zmniejszeniem. Na okolice szyi świetnie sprawdzą się preparaty apteczne zawierające wyciąg z cebuli, który posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.

W okresach, gdy nosimy szaliki i kurtki praktyczniejsze będą stosowane nocą plastry Contractubex. Przez cały czas kontaktu plastra ze skórą, stopniowo uwalniają się substancje czynne (wyciąg z cebuli i alantoinę), regulujące proces bliznowacenia, zmiękczające, wygładzające i uelastyczniające je.

Po mastektomii…

Blizny po usunięciu piersi to dla wielu kobiet przede wszystkim przypomnienie o utraconej kobiecości. Nieestetyczny ślad po szwach jest tu tylko częścią problemu.

Niektóre kobiety decydują się na implanty piersi, inne wybierają specjalne tatuaże maskujące blizny. Ta coraz popularniejsza metoda wymaga odwagi oraz odpowiedniego przygotowania.

Aby tatuaż dobrze się prezentował, warto zadbać wcześniej o bliznę, która powinna być jak najmniejsza i płaska. Wygodnym rozwiązaniem będą plastry na noc Contractubex, które zapobiegają powstawaniu przerosłych blizn.

Po znamieniu…

Decyzja o usunięciu znamienia bywa podyktowana różnymi motywami – zwykle zdrowotnymi lub estetycznymi. Jeśli znamię zlokalizowane jest na twarzy, należy liczyć się z tym, że zastąpi je blizna. W zależności od sposobu usunięcia znamienia, będzie to blizna po szyciu chirurgicznym lub tzw. blizna zanikowa.

Leczenie zwykłej blizny po szyciu nie nastręcza większych trudności – sprawdzą się maści i żele (np. Contractubex żel). Trudniej zmniejszyć bliznę zanikową, a więc taką charakteryzującą się ubytkiem tkanki.

Najlepszym rozwiązaniem będzie laser frakcyjny CO2. Kilka sesji pod okiem specjalisty może niemal całkowicie usunąć szpecący ślad. Taki zabieg będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku blizn zanikowych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że bezpośrednio po zabiegu blizna może być bardziej widoczna – zaczerwieniona, a nawet pokryta strupkami.

Po tatuażu…

Tatuaże robi się na całe życie – tak przynajmniej myślą wielbiciele malunków na ciele, gdy się na nie decydują. Rzeczywistość bywa jednak inna. Tatuaże się nudzą, czasem trzeba je usunąć ze względów zawodowych. Niestety ceną, jaką płaci się za nieprzemyślaną decyzję, jest blizna, która zostaje po laserowym usuwania tatuażu.

Jej ostateczny wygląd w dużej mierze zależy od wielkości wzoru i procesu gojenia. Szybko podjęte kroki pielęgnacyjne mogą zminimalizować widoczność blizny.

W zależności od wielkości i umiejscowienia sprawdzą się tu wszystkie metody leczenia blizn: od maści, przez przycinane do dowolnych kształtów plastry, po lasery. Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany.

Po haluksach…

Blizny po haluksach to niewielki problem, jednak może przeszkadzać kobietom, które lubią nosić odsłonięte buty. W tym miejscu nie sprawdzą się maści, nie warto też wydawać dużych pieniędzy na specjalistyczne lasery.

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będą plastry Contractubex. Możliwość ich przycięcia i dokładnego oklejenia blizny sprawi, że jej leczenie będzie wygodne i szybkie.

Zapobiegaj, lecz, pielęgnuj

Wygląd blizny to wypadkowa wielu czynników: źródła urazu, sposobu leczenia, skłonności genetycznych. Bez względu na to, jak wygląda, możemy sami zadbać o to, by była jak najmniej widoczna.

Pierwsze działania trzeba wdrożyć już na samym początku, po wygojeniu się rany. Warto też pamiętać, że każda świeża blizna, narażona na działanie promieni słonecznych, może się przebarwić.

Przynajmniej rok po zabiegu – nawet gdy decydujemy się na leczenie blizny za pomocą lasera lub plastrów – należy stosować filtry przeciwsłoneczne i zakrywać obszar blizny.

Źródło: Egora sp. z o.o. sp. k. (www.contractubex.pl)


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>