Co tak naprawdę działa na włosy

Medycyna regeneracyjna i jej intensywny rozwój w ostatnich latach przynosi nam nowe możliwości w zakresie odnowy tkanek i narządów. W medycynie estetycznej do tej pory mieliśmy możliwość stosowania osocza bogatopłytkowego i komórek pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej. Przez ostatnie 10 lat zespół prof. Antonio Graziano z Uniwersytetu Medycznego w Turynie pracował nad systemem, który pozwala na regenerację konkretnych tkanek i narządów za pomocą komórek progenitorowych pozyskiwanych dokładnie z tych samych narządów i tkanek. W ten sposób powstał system REGENERA ACTIVA, który obecnie, poza ortopedią i traumatologią, wykorzystywany jest do leczenia łysienia androgenowego

Autorka artykułu: dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz specjalista dermatolog-wenerolog, Międzynarodowy Trener Regenera Activa

System Regenera Activa i protokół terapeutyczny, którym się posługujemy opiera się na metodzie mikroprzeszczepu komórek. Mikroprzeszczep jest w tym przypadku bardzo małą częścią autologicznej skóry (pobieramy biopsję o średnicy 2,5 mm), która zawiera komórki pochodzące z frakcji zrębu naczyń krwionośnych, czynniki wzrostu i sygnałowe białka macierzy międzykomórkowej, przypominające fizjologiczną regeneracyjną niszę skóry.

Po procesie mechanicznej obróbki pobranego materiału uzyskujemy pełną frakcję komórek z całego przekroju skóry. Zbadano, że przy pomocy systemu Regenera Activa odzyskuje się 80% komórek z pobranych biopsji, a ich przeżywalność sięga 92%. Frakcja komórek, która jest dla nas najbardziej interesująca to Stromal Vascular Fraction czyli komórki zrębu naczyń krwionośnych, do których zaliczamy, m. in. perycyty, endotelialne komórki progenitorowe, mezenchymalne komórki macierzyste (MSC).

W skórze jest jednak znacznie więcej frakcji komórek progenitorowych, z których najbardziej interesujące są komórki z okolic mieszka włosowego, z gruczołów łojowych i potowych, neomelanocyty oraz  w mniejszym stopniu mezenchymalne komórki macierzyste (MSC).  Każdy mikroprzeszczep zastosowany w metodzie Regenera Activa stanowi niszę regeneracji, która po infiltracji obszaru dotkniętego chorobą może nie tylko proliferować i tworzyć nowe mikrośrodowisko dla siebie, ale także pobudzać otaczające struktury do regeneracji i odbudowy utraconej aktywności ze szczególnym uwzględnieniem procesów neoangiogenezy.

W literaturze naukowej nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie ile komórek progenitorowych potrzebujemy do uzyskania konkretnego efektu terapeutycznego. Należy pamiętać, że mówimy o metodach medycyny regeneracyjnej. W przypadku każdego pacjenta poziom odzyskania komórek z mikro-przeszczepu będzie inny, każdy pacjent ma również inne zdolności regeneracyjne, i wreszcie u każdego z nich poziom zaawansowania procesu chorobowego jest inny.

Leczenie łysienia androgenowego

Wykonując zabieg w obrębie owłosionej skóry głowy w leczeniu łysienia androgenowego materiał do mikroprzeszczepu pobieramy dokładnie z tego samego miejsca czyli owłosionej skóry głowy. Dlaczego jest to tak istotne? W rozwoju embrionalnym człowieka tkanki i narządy powstają z 3 listków zarodkowych: endodermy, mezodermy i ektodermy. Skóra i jej przydatki powstają z ektodermy stąd wybór materiału pobranego ze skóry w leczeniu łysienia androgenowego.

Kolejnym ważnym aspektem jest sposób pobierania materiału. W przypadku uzyskiwania frakcji komórkowej w tym systemie potrzebujemy komórek progenitorowych ze wszystkich warstw skóry. Materiał pozyskujemy za pomocą prostej sztancy biopsyjnej o średnicy 2,5 mm. Taki sposób pobrania a następnie przetworzenia tkanki pozwala nam na zachowanie balansu pomiędzy stopniem odzyskiwania komórek a aspektami estetycznymi w zakresie miejsca pobrania materiału.

Samo wykonanie procedury jest niezwykle proste. Po podaniu znieczulenia miejscowego, z okolicy zausznej na linii włosów, pobiera się zwykle trzy biopsje skóry o średnicy  2,5 mmm.  Jest to obszar, który jest najmniej podatny na łysienie androgenowe i uszkodzenia UV. Następnie,  za pomocą specjalnego urządzenia pobrane od pacjenta wycinki poddane są mechanicznej obróbce i filtracji, dzięki czemu uzyskujemy zawiesinę komórek zdolną do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Tak przygotowane bioptaty wstrzykuje się w skórę głowy pacjenta w okolice mieszków włosowych (na głębokość ok 4-5 mm), aby zainicjować procesy naprawcze.

Zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Miejsca pobrania wycinków skóry goją się samoistnie w ciągu kilkunastu dni.

Dobre efekty nawet po jednym zabiegu

Zabieg REGENERA ACTIVA daje bardzo dobre efekty kliniczne jako zabieg jednorazowy – nie ma konieczności wykonywania go w serii. Łysienie androgenowe jest jednak chorobą postępującą, której nie można, na obecnym etapie wiedzy całkowicie zatrzymać. Przy pomocy tej metody można jednak spowolnić ten proces, a nawet uzyskać odrost części utraconych włosów.

Pierwsze efekty można zaobserwować już po 30-60 dniach. Jest to jednak uzależnione od indywidualnych zdolności regeneracyjnych pacjentów. Kolejny zabieg można wykonać po około dwóch, trzech latach.

Należy pamiętać, że nie jest to zabieg dla osób w zaawansowanym stadium łysienia (konieczna ocena kliniczna w skali Ludwiga lub Hamiltona) oraz dla pacjentów z innymi formami łysienia (zwłaszcza bliznowaciejącego). Kluczowa jest odpowiednia diagnoza i rozmowa z pacjentem o jego potrzebach i oczekiwaniach. Odpowiednia kwalifikacja pacjenta oraz prawidłowe wykonanie procedury zabiegowej może przynieść bardzo dobre efekty kliniczne.

Autor: dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>