Plazma okiem inżyniera biomedycznego

Plazmą jest piorun, plazmą jest płomień zapalniczki a także technologia zastosowana w neonach. Nie wyobrażamy sobie jednak stosowania ich w leczeniu skóry pacjentów – tłumaczy w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” mgr inż. Sara Ciocca, inżynier biomedyczny GMV, producenta Plexr

Rynek estetyczny: – W medycynie estetycznej pojawiły się urządzenia tzw. „plazmowe”. Co to jest plazma z naukowego punktu widzenia?

Sara Ciocca: – Istnieje kilka rodzajów plazmy generowanej przez różne źródła energii. Właśnie źródło energii to istota tej technologii medycznej. Najważniejsze jest to, w jaki sposób plazma powstaje, jakie źródło energii ją generuje a nie sama plazma.

Plazmą jest piorun, plazmą jest płomień zapalniczki a także technologia zastosowana w neonach. Nie wyobrażamy sobie jednak stosowania ich w leczeniu skóry pacjentów.

Przykładowo Plexr jest generatorem plazmowym, który ma obwód elektroniczny wewnątrz końcówki, połączony z baterią litową i jest zdolny do generowania pseudosinusoidalnego sygnału na końcówce igły urządzenia, w celu wytworzenia mikrowiązki plazmy o bardzo selektywnej i ściśle określonej częstotliwości i mocy. Odtworzenie tego zjawiska fizycznego – częściowo zjonizowanego gazu – możliwe jest jedynie z odpowiednio dobranymi parametrami częstotliwości i napięcia.

Wykorzystujemy tu  odpowiednią konfigurację częstotliwości i napięcia – które jest różnicą potencjałów pomiędzy końcówką urządzenia a ciałem pacjenta – w celu wzbudzenia atomów gazu. Dzięki atomowej energii wzbudzenia, elektrony atomów gazów ze stanu spoczynku przechodzą w stan wzbudzenia. Plazma jest więc, nietrwałym, czwartym stanem skupienia, który jest zjonizowaną formą gazu o wysokiej energii.

– Jakie właściwości ma plazma wykorzystywana w urządzeniach medycznych?

– Źródła energii wykorzystywane w urządzeniach zależą od zastosowań. Znamy przecież noże plazmowe stosowane w chirurgii, gdzie energia generatora jest bardzo wysoka.

W medycynie estetycznej najbardziej odpowiednią energią do wytworzenia plazmy jest pseudosinusoidalny sygnał o zakresie częstotliwości roboczej 70-80kHz i maksymalnym napięciu 1,2kVpp, maksymalnej mocy 2 W. W Plexr te dwa najważniejsze parametry – napięcie i częstotliwość – zostały specjalne dobrane i skalibrowane w taki sposób, aby zapewnić bardzo powierzchowne działanie i optymalny efekt bez działań niepożądanych.

Jest to swego rodzaju kompromis technologiczny, dzięki któremu uzyskujemy stabilizację i wzmocnienie sygnału wyjściowego bez metalowych płytek miedzy lekarzem i pacjentem, bez bransoletek, elektrod zamykających obieg elektryczny. Dzięki temu można bezpiecznie pracować na delikatnych obszarach skóry bez wywoływania trwałego uszkodzenia termicznego i przykrego porażania prądem pacjenta.

Parametry zastosowane w Plexr to nie jest kwestia przypadku – to jest wynik wieloletnich badań i doświadczeń, które zaowocowały stworzeniem urządzenia respektującego potrzeby lekarzy i pacjentów w zakresie konkretnych wskazań.

– W jaki sposób możliwe jest kontrolowanie wykorzystania plazmy w zabiegach medycznych?

– ….

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł nt. różnych metod biostymulacyjnych i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezoperacyjny lifting twarzy i ciała

Każde ciało starzeje się wraz z upływem lat. Skóra staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki. Bardzo dobrze to widzimy obserwując w lustrze np. tzw. „chomiki”...

Zamknij