Dwa dni z nićmi

Pod koniec listopada minionego roku w Szpitalu Lux Med w Warszawie odbyła się druga edycja dwudniowej konferencji na  temat specjalistycznych nici do korygowania różnego rodzaju defektów estetycznych. Wydarzenie zgromadziło liczne grono chirurgów plastycznych oraz lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną

Konferencję  zorganizowała firma Aesthetic Concept – polski dystrybutor produktów Aptos – realizując tym samym swój plan pogłębionego szkolenia lekarzy w zakresie technik liftingu i biorewitalizacji za pomocą nici. Gościem specjalnym konferencji był współtwórca nici Aptos, chirurg plastyk – dr Konstanty Sulamanidze z Gruzji.

Fot. gilarski.com
Fot. gilarski.com

Na żywo z sali operacyjnej

Jak informują organizatorzy wydarzenie to było skierowane z jednej strony do chirurgów plastycznych, z drugiej do lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną. Pierwszy dzień konferencji był dedykowany w większym stopniu chirurgom. Drugi dzień był przeznaczony  dla lekarzy dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej, choć nie zabrakło też chirurgów, którzy chcieli przyglądać się zabiegom małoinwazyjnym.

Konferencja pozwoliła zapoznać się lekarzom ze sporą dawką wiedzy teoretycznej na temat nici, jednak najistotniejszą częścią wydarzenia były pokazy zabiegowe, prezentowane na dużej grupie pacjentów z bardzo zróżnicowanymi  niedoskonałościami estetycznymi, realizowane przez dr Sulamanidze. Zabiegi odbywały się na sali operacyjnej, z której prowadzona była transmisja na żywo do sali konferencyjnej. Słuchacze korzystali z możliwości zadawania operatorowi na bieżąco pytań z sali.

Pytania dotyczyły nie tylko niuansów obserwowanych działań zabiegowych ale również właściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu, co w przypadku technik Aptos jest aspektem kluczowym i determinującym pozabiegowy efekt. Każdy z pacjentów był przed zabiegiem szczegółowo omawiany, odbywało się „mapowanie” obszarów twarzy i ciała, które miały być poddane zabiegowi.

Jako, że sala konferencyjna nie była zbyt oddalona od sali operacyjnej, możliwy był również bezpośredni kontakt z lekarzami, którzy wykonywali pokazowe procedury. Lekarze uczestniczący w Konferencji korzystali z możliwości porozmawiania z dr Sulamanidze w kuluarach.

– Warto dodać, że umożliwiamy lekarzom, posiadającym certyfikat Aptos śledzenie w Internecie tego typu pokazowych zabiegów, które odbywają się w różnych miejscach świata i są prowadzone przez najbardziej doświadczonych i uznanych ekspertów – informowała w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl Renata Frączek, prezes Aesthetic Concept.

Fot. gilarski.com
Fot. gilarski.com

Dla chirurgów

Pierwszy dzień Konferencji (29 listopada) zgromadził grono lekarzy chirurgów, którzy mogli obserwować m. in. zabiegi korekcji biustu, nosa i uszu za pomocą stałych nici. Chirurdzy plastyczni zwrócili szczególną uwagę na tzw. zabieg podskórnego biustonosza. To procedura, która podnosi i koryguje kształt piersi.

Zaprezentowano także zabiegi uniesienia tkanek za pomocą nici u pacjentów z nieodwracalnym porażeniem nerwu twarzowego, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Wielu lekarzy specjalistów przychylało się do opinii, że jest to doskonała metoda korekcji wyglądu pacjenta z tego typu schorzeniem, pozwalająca na znaczące przywrócenie symetrii twarzy.

Renata Frączek zwróciła uwagę, że taki zabiegi jak np. korekta uszu za pomocą nici jest możliwy do wykonania przez lekarza zajmującego się medycyną estetyczną. Technicznie nie jest skomplikowany, nie wymaga żadnych cięć chirurgicznych, czy szwów. – Przypisaliśmy go jednak do technik chirurgicznych, ponieważ w zabiegu wykorzystywane są nici stałe, polipropylenowe, nierozpuszczalne – wyjaśniała w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl.

Fot. gilarski.com
Fot. gilarski.com

Techniki małoinwazyjne

Drugi dzień spotkania (30 listopada) dedykowany był dla lekarzy dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej, zainteresowanych pogłębieniem swej wiedzy na temat liftingu nićmi w tak newralgicznych obszarach jak podbródek, brwi, linie marionetki, czy tzw. “chomiki”. Są to techniki  małoinwazyjne, bazujące na niciach wchłanialnych, często stosowane w gabinetach medycyny estetycznej. Dlatego właśnie tę grupę lekarzy najbardziej zainteresowała tematyka drugiego dnia konferencji, choć nie zabrakło też chirurgów plastycznych.

Jak wyjaśniają organizatorzy, aby zgromadzonym słuchaczom ukazać aspekt kompleksowego podejścia do pacjenta w opracowaniu jego estetycznych niedoskonałości, autorzy prezentacji zdecydowali się na pokaz zabiegów, w których techniki implantacji nici zostały połączone z zabiegiem liposukcji strzykawkowej. Dotyczy to szczególnie obszarów żuchwy i podbródka.

Zaprezentowano zabiegi liftingu przy pomocy nici, polegające na przemieszczaniu tkanek w obrębie całej twarzy. Celem było uzyskanie efektu uniesienia brwi, uniesienia tkanek w okolicy kości jarzmowej – policzki, modelowanie owalu twarzy. Duże zainteresowanie budziły techniki umożliwiające modelowanie podbródków. Pokazywane były nie tylko procedury w obszarze twarzy, ale również ciekawe techniki zabiegowe w okolicy szyi, czy też techniki liftingu różnych obszarów ciała.

Kolejna edycja konferencji na temat nici Aptos, przewidziana jest na kwiecień 2016 r. Firma Aesthetic Concept planuje zaprosić do udziału oprócz stałej grupy chirurgów, dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej również ginekologów estetycznych. Powodem jest chęć zaprezentowania kolejnej nowości produktowej Aptos – nici do ginekologii estetycznej.

Źródło: Aesthetic Concept


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>