Medycyna estetyczna: morze mitów i wątpliwości

W jakim wieku najlepiej udać się na pierwszą wizytę do gabinetu medycyny estetycznej? Czy po wykonanym zabiegu rozpoznam swoją twarz w lustrze? Czy to boli? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały przygotowane w ramach kampanii edukacyjnej “Misja – Medycyna Estetyczna”

Czy piękno zewnętrzne jest nam potrzebne? Czy medycyna estetyczna to próżność, czy konieczność? Mity związane z zabiegami medycyny estetycznej negatywnie wpływają na jej wizerunek w Polsce.  Celem kampanii „Misja – Medycyna Estetyczna” jest pokazanie społeczeństwu odartego z mitów oblicza medycyny estetycznej.

Kampania to przedsięwzięcie realizowane przez firmę Fenice, którego głównym celem jest dotarcie do pacjenta. W ramach kampanii powstała publikacja na bazie opinii 400 lekarzy, ankiet wypełnionych przez 300 internautów oraz 67 uczestników sondażu ulicznego, która ma skłonić Polaków do zgłębienia wiedzy na temat obszaru działań medycyny estetycznej, a także zweryfikować nieprawdziwe informacje na ten temat.

W krzywym zwierciadle mediów

Nagłaśniane przez media pojedyncze nieudane zabiegi, nieograniczony dostęp do Internetu, błędy chirurgów plastycznych z lat 70. oraz brak dostatecznej wiedzy, domysły i lęk ugruntowują w społeczeństwie niesprawiedliwy obraz medycyny estetycznej. Społeczeństwo uwierzyło w botoks paraliżujący mięśnie twarzy, w bolesność i niewiarygodnie wysokie ceny zabiegów estetycznych, a mimo wszystko atrakcyjny wygląd, zdrowie i lepsze samopoczucie są wciąż bardzo pożądane.

Stereotypy zazwyczaj królują wśród ludzi, którzy nie korzystają z tego typu zabiegów lub nie mają na ich temat dostatecznej wiedzy. Osoby mające za sobą wizytę w gabinecie medycyny estetycznej na ogół przekazują inne informacje.

Również potencjalni pacjenci, którzy mają zamiar usunąć nieestetyczne blizny, przebarwienia na skórze lub inne mankamenty urody, inaczej komunikują swoje doświadczenia: “medycyna estetyczna zmieniła moje życie”, “pozbyłam się kompleksów”, “wreszcie czuję się dobrze sama ze sobą”.

Złe efekty na pierwszym planie

Temat medycyny estetycznej budzi liczne kontrowersje, a w wielu środowiskach wciąż stanowi on temat tabu. Skąd wziął się tak niekorzystny wizerunek medycyny estetycznej?

Może to mieć związek z nagłaśnianiem przez media nieudanych zabiegów, których jest znacznie mniej, niż tych zakończonych sukcesem. Niewiele osób uświadamia sobie, że medycyna estetyczna to dziedzina, która za pomocą innowacyjnych technologii i narzędzi przywraca pacjentom piękno wewnętrzne i zewnętrzne.

Zrodzone ze strachu i niewiedzy przekonania, że zabiegi estetyczne są drogie, niepotrzebne i przyczyniają się do powstania nienaturalnych, wręcz karykaturalnych efektów, są nieprawdziwe. Medycyna estetyczna, którą niejednokrotnie błędnie utożsamiamy z kosmetologią lub chirurgią plastyczną, usuwa efekty chorób nabytych, defekty urodowe i pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów.

Dlatego też m.in. zabiegi medycyny estetycznej są rekomendowane przez psychologów, co pokazała ankieta telefoniczna, przeprowadzina w ramach kampanii „Misja – Medycyna Estetyczna”.

Lekarze coraz lepiej o estetyce

Opinie lekarzy, zebrane w ankiecie, na temat zabiegów medycyny estetycznej na ogół są przychylne. Onkolodzy są przeciwni przerywaniu terapii zabiegami medycyny estetycznej, choć wskazują na ich pozytywny wpływ w aspekcie rekonwalescencji.

Endokrynolodzy warunkowo dopuszczają możliwość poddania się takiemu zabiegowi, jeżeli pacjent wcześniej skonsultuje go z lekarzem prowadzącym.

Psycholodzy i lekarze, zajmujący się medycyną estetyczną wskazują na korzyści wynikające z poddania się zabiegowi estetycznemu. Zabiegi przyczyniające się do poprawy kondycji psychofizycznej pacjenta przyspieszają proces jego zdrowienia.

Źródło: Fenice


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>