Regeneracja – osocze bogatopłytkowe

We wrocławskim Instytucie DermaMed funkcjonuje Ośrodek Ortopedii Regeneracyjnej. Lekarze wykorzystują tam m. in. metody oparte na osoczu bogatopłytkowym, czy komórkach macierzystych.

Jednym z głównych celów ortopedii regeneracyjnej jest dążenie do odbudowy uszkodzonych tkanek. Jak tłumaczą w Instytucie DermaMed za pomocą nowoczesnych metod, takich jak komórki macierzyste, czy osocze bogatopłytkowe indukuje się w organizmie pacjenta procesy naprawcze. Dzięki temu w zmienionych chorobowo lub uszkodzonych tkankach następuje proces regeneracji.

Klasyczna i regeneracyjna ortopedia

Jak wyjaśniają w DermaMed w klasycznej ortopedii oprócz metod operacyjnych stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające między innymi na podawaniu leków przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych lub zastrzyków z preparatów zawierających sterydy.

– Podawanie sterydów daje szybką poprawę stanu pacjenta, likwiduje obrzęk i ból, jednak jednocześnie hamuje procesy naprawcze i doprowadzić może nawet do degradacji tkanek, np. osłabienia ścięgien lub więzadeł lub osteoporozy – tłumaczy dr Marcin Malcewicz, specjalista drugiego stopnia ortopedii i traumatologii oraz balneologii i medycyny fizykalnej z Ośrodka Ortopedii Regeneracyjnej Dermamed-Ortopedia we Wrocławiu.

Jego zdaniem stosowane w przypadku ortopedii regeneracyjnej metody mają za zadanie przede wszystkim stymulować procesy naprawcze poprzez wymuszenie w organizmie pacjenta procesu regeneracji uszkodzonych bądź chorych tkanek.

Malcewicz dodaje, że najczęściej stosowaną obecnie metodą w ortopedii regeneracyjnej są zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Podkreśla, że metoda ta korzysta z najbogatszego naturalnego źródła czynników wzrostu, czyli płytek krwi. Jak wyjaśnia lekarz polaga to na tym, że z małej ilości krwi pobranej od pacjenta, w ciągu około pięciu minut odseparowywany jest koncentrat płytek krwi.

Jak działa osocze bogatopłytkowe

Dr Marcin Malcewicz tłumaczy, że osocze bogatopłytkowe, wstrzyknięte w chore tkanki, stymuluje regenerację uszkodzonych ścięgien, więzadeł, mięśni, chrząstki, a także kości.

– Obserwujemy dzięki wykorzystaniu tej metody szybkie i stabilne efekty – stwierdza Malcewicz. Według niego pacjenci po zastosowaniu tej metody mogą ograniczyć ilość przyjmowanych standardowych leków.

– Jest to szczególnie istotne dla osób z innymi schorzeniami, ponieważ nie obciąża się ich organizmu dodatkowymi medykamentami, ale również dla osób aktywnych, które szybciej odzyskują sprawność – wylicza dr Marcin Malcewicz.

Jak informują nas w Instytucie DermaMed zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jak równiaż komórek macierzystych zyskują coraz większą popularność. Dowodem na to – według lekarzy z DermaMed – może być fakt, że znani sportowcy są leczeni z urazów właśnie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Według DermaMed przykładowo klub piłkarski FC Barcelona współpracuje z jedną z hiszpańskich firm, zajmującą się leczeniem osoczem bogatopłytkowym.

Dobre doświadczenia

– Osobiście od kiedy wykorzystują osocze bogatopłytkowe efekty mojej pracy są nieporównywalnie lepsze. Pacjenci w krótszym czasie pozbywają się bólu i odzyskują sprawność – twierdzi dr Marcin Malcewicz. Dodaje, że dzięki tej metodzie uzyskuje poprawę w przypadkach, w których do tej pory trudno mu było uzyskać pozytywny efekt.

– Leczyłem pacjenta czterdziestoletniego, pracującego jako nauczyciel wychowania fizycznego. Chory, z uszkodzeniem ścięgna Achillesa, miał trzy operacje. W ścięgnie pozostał wyczuwalny ubytek – opowiada dr Malcewicz. Jak twierdzi po zabiegach z użyciem osocza bogatopłytkoweg ubytek w ścięgnie zmniejszył się, zniknęły objawy bólowe pacjenta.

Jak informuje wrocławski Instytut DermaMed, dzięki metodom ortopedii regeneracyjnej można leczyć wiele schorzeń i urazów narządu ruchu, m in.: zmiany przeciążeniowe, np.: łokieć golfisty, łokieć tenisisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, przeciążenia ścięgna Achillesa i rozcięgna stopowego (ostrogi piętowej), kolano skoczka, zespoły bólowe kręgosłupa, zespoły przeciążeniowe stawów, czy ubytki i uszkodzenia chrząstki stawowej.

 

Źródło: Instytut DermaMed


Komentarze

  • Anna napisał:

    Ortopedia regeneracyjna to prawdziwa rewelacja. Dzięki niej specjaliści z DermaMed postawili mnie na nogi. Po długim i uciążliwym leczeniu, chodzeniu od lekarza do lekarza dopiero tam udało mi się wyleczyć kolana. Polecam 🙂

  • Zuzka napisał:

    Również jestem wielką fanką ortopedii regeneracyjnej. W Dermamedzie zaaplikowali mi kilka serii zastrzyków z osocza bogatopłytkowego i ostroga piętowa w końcu dała mi spokój 🙂 Wcześniej ból był bardzo silny i uciążliwy, a ortopedzi do których chodziłam nie znajdowali sposobu żeby pozbyć się problemu. Ortopedia regeneracyjna to prawdziwe odkrycie. I wszystko dzięki naszej krwi, a nie jakiejś chemii 🙂

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>