Światło LED w gabinecie medycyny estetycznej

Terapia światłem LED może zostać wykorzystana zarówno w profilaktyce anti-aging, jak również do leczenia trądziku pospolitego, czy rogowacenia posłonecznego. Posiada właściwości lecznicze, stymulujące i przeciwzapalne. Jest stosowana w praktyce klinicznej jako uzupełnienie innych metod leczenia, takich jak np. nieablacyjne terapie termiczne. Potrafi przyśpieszyć regenerację skóry oraz przywrócić komfort pacjenta, uśmierzając ból pozabiegowy

Terapia światłem LED to wykorzystanie fotonów w nietermicznym napromieniowaniu, mogące wywoływać szereg wewnątrzkomórkowych reakcji fotobiochemicznych, doprowadzających do zmiany aktywności biologicznej komórek, w tym do proliferacji fibroblastów, stymulacji syntezy kolagenu i czynników wzrostu skóry, a także wytwarzania macierzy zewnątrzkomórkowej oraz pobudzenia mikrokrążenia skóry.

System Dermalux Tri-Wave MD Fot. Bogdani Dermatologia

Mechanizm działania

Lampy LED emitują promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali, której odpowiadają określone kolory światła. Następnie emitowane fale muszą zostać zabsorbowane przez molekularne chromofory lub fotoakceptory organizmu, tak aby zapoczątkować kaskadę wewnątrzkomórkowej reakcji fotobiochemicznej i pobudzić metabolizm komórkowy.

Poszczególne typy komórek i tkanek w organizmie mają swoje unikalne właściwości pochłaniania promieniowania, absorbując tym samym promieniowanie o poszczególnych długościach. Oznacza to, że w różnych wskazaniach terapeutycznych wykorzystywane będą różne rodzaje promieniowania. Optymalizacja dostarczanego światła w zakresie odpowiedniej długości fali i dawki jest kluczowa do uzyskania pozytywnych efektów terapii.

System Dermalux Tri-Wave MD generuje światło o trzech długościach fali od niebieskiej (415nm), przez czerwoną (633nm) aż do bliskiej podczerwieni (NIR 830nm). Terapia może obejmować wykorzystanie jednej z długości światła (monoterapia) jak i kombinacji różnej długości fal (terapia polichromatyczna). Metoda polichromatyczna umożliwia jednoczesne dostarczanie fal światła do  tkanek o wielu wskazaniach w trakcie jednej sesji naświetlania, dzięki czemu leczenie LED jest efektywne, a także szybkie i bardzo bezpieczne.

Niebieskie światło na trądzik

Promieniowanie o barwie niebieskiej – 415 nm – wykorzystujemy do leczenia powierzchniowych chorób skóry zlokalizowanych w naskórku. Należy do nich np. trądzik pospolity, czy rogowacenie posłoneczne.

Pategeneza trądziku pospolitego jest złożona i obejmuje kilka czynników, w tym kolonizację przez Propionibacterium acnes. Zaabsorbowanie odpowiedniej długości fali przez porfiryny P.acnes prowadzi do reakcji fotodynamicznej i niszczenia bakterii. Naświetlanie LED stanowi często uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej u młodych pacjentów.

Światło niebieskie zostało przebadane także w kontekście innych chorób skóry. Stwierdzono jego skuteczność także w przypadku bakterii kolonizujących rany m.in. Staphylococcus aureus oraz wykazano jego zdolność redukcji proliferacji keratynocytów.

Stosowane w kombinacji ze światłem czerwonym i bliskiej podczerwieni sprawia, że terapia LED jest doskonałym rozwiązaniem jako pozabiegowa procedura. Chroni skórę przed infekcjami oraz redukuje stany zapalne i przyśpieszająca regenerację skóry.

Działanie przeciwstarzeniowe

W medycynie estetycznej wciąż poszukujemy rozwiązań, stanowiących profilaktykę anti-aging. Jedną z możliwości zapobiegania klinicznym objawom starzenia się skóry jest wykorzystanie czerwonego światła LED. Światło czerwone – o długości 633 nm – pochłaniane przez fibroblasty indukuje syntezę kolagenu i proteoglikanów a także redukuje metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej (MMP).

Efekt terapeutyczny światła czerwonego to szerokie działanie anti-aging z natychmiastowo widocznym efektem i dodatkową poprawa nawilżenia skóry. By dotrzeć do najgłębszych warstw skóry właściwej, pożądana jest głębsza penetracja promieniowania, którą możemy osiągnąć stosując światło bliskiej podczerwieni (Near Infra-Red).

Przykładowo, wykorzystując promieniowanie o długości fali 830 nm docieramy na głębokość 2-3 mm w skórze właściwej, a zatem do fibroblastów w dolnej warstwie skóry właściwej – warstwy siateczkowatej. Jest to najgłębiej absorbowana długość światła skierowana na procesy zapalne komórek i uwolnienie czynników wzrostu, co przyśpiesza gojenie się tkanek i regenerację skóry.

Bliska podczerwień powoduje także zmniejszenie wydzielania melaniny, ograniczając tym samym powstawanie przebarwień. Zastosowanie światła NIR po zabiegach estetycznych i laserowych przyspiesza gojenie oraz  pomaga zapobiec niepożądanym skutkom takim jak: rumień, oparzenia, hiperpigmentacja pozapalna (PIH) lub bliznowce.

Efekty terapii światłem LED

Działanie terapii zależy od parametrów naświetlania dostosowanych do różnych problemów skórnych. Dodatkowo czynniki  kliniczne, takie jak harmonogram zabiegów, okres pomiędzy zabiegami i całkowita liczba zabiegów rzutują na ostateczny efekt. Na podstawie badań klinicznych, w lampach Dermalux Tri-Wave MD, wprowadzono kilkadziesiąt programów, dedykowanych poszczególnym celom terapii co znacznie ułatwia dobór odpowiednich parametrów zabiegowych.

Terapia LED znana z właściwości leczniczych, stymulujących i przeciwzapalnych jest stosowana w praktyce klinicznej głównie jako uzupełnienie innych metod leczenia, takich jak nieablacyjne terapie termiczne. Ponieważ zabieg nie wywołuje urazów cieplnych (tak jak techniki termiczne), z powodzeniem może być wykonywany nawet tam, gdzie wcześniej doszło do przerwania ciągłości naskórka. W tym przypadku przyśpieszy regenerację skóry oraz przywróci komfort pacjenta; uśmierzając ból pozabiegowy.

Terapia LED może także być skutecznie stosowana jako samodzielna procedura terapii fotodynamicznej w wielu wskazaniach dermatologicznych. Mechanizm stymulacji komórkowej, inicjujący kaskadę procesów biochemicznych, stanowi uzupełnienie farmakoterapii, zwłaszcza w jednostkach chorobowych takich jak: trądzik pospolity, łuszczyca, bielactwo oraz wybrane nowotwory skóry.

Podsumowując, można stwierdzić, że wykorzystanie technologii LED około zabiegowo przynosi wiele korzyści. Poprzez poprawę ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz przyśpieszone ziarninowanie rany wpływa ona na uśmierzanie bólu pacjenta, działanie przeciwzapalne i rewitalizację skóry. Dodatkowo doskonały profil bezpieczeństwa pozwala na wykorzystanie naświetlania jako uzupełnienia farmakoterapii w wybranych chorobach dermatologicznych.

Autor: Dr n. med Marcin Ambroziak, specjalista dermatolog


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>