Lasery kontra blizny

Skuteczność terapii laserowych w usuwaniu blizn potwierdzają m. in. doświadczenia amerykańskich szpitali wojskowych, które stosują tę metodę w przypadku urazów wojennych. Rewolucja w tego typu procedurach dokonała się dzięki ablacyjnym laserom frakcyjnym.

Amerykanin dr Tappan Patel, który prowadził wykład podczas Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie zwracał uwagę, na znakomite efekty terapii blizn laserem frakcyjnym CO2, które osiągane są przez lekarzy wojskowych w Stanach Zjednoczonych.

Warte podkreślenia jest to, że placówki wojskowe wykorzystywały techniki laserowe po urazach wojennych m. in. u żołnierzy poszkodowanych w Iraku – mówił, wyjaśniając jednocześnie, że w takich warunkach chodzi na ogół o bardzo rozległe urazy, czy poparzenia. Według niego fakt, że terapia laserowa sobie z takimi rozległymi bliznami radziła jest znakomitą dla niej rekomendacją.

Lasmed 500x200 copy

Z drugiej strony – jak zauważył amerykański lekarz – wymagania wobec takiej terapii w klinice wojskowej są inne, niż w procedurach estetycznych. Jego zdaniem nie zmienia to jednak faktu, że terapie laserem frakcyjnym obszernych blizn dawały bardzo dobre efekty.

Wiodąca rola lasera

Jak informowaliśmy już w portalu rynekestetyczny.pl, z raportu przygotowanego przez ośmiu niezależnych amerykańskich naukowców, opublikowanego na łamach JAMA Dermatology wynika, że terapie laserowe, w szczególności z wykorzystaniem ablacyjnych laserów frakcyjnych, zasługują na wiodącą rolę wśród standardów leczenia blizn pourazowych.

W konkluzjach raportu czytamy, że usuwanie blizn z wykorzystaniem lasera, w szczególności ablacyjnego, frakcyjnego, stanowi niezwykle obiecującą oraz do tej pory niedocenianą i zbyt rzadko wykorzystywaną metodę leczenia blizn pourazowych. Zdaniem naukowców konieczne są zmiany w obowiązujących standardach leczenia blizn w USA, polegające na włączeniu do nich metody frakcyjnej regeneracji skóry oraz terapii mieszanych. Według nich konieczne jest też zintensyfikowanie badań w tym obszarze.

Takie wspólne konkluzje opracowało ośmiu niezależnych, amerykańskich dermatologów wojskowych i akademickich, posiadających bogate doświadczenie terapiach laserowych. Wśród nich znaleźli się m. in. dr R. Rox Anderson (Wellman Center for Photomedicine, Massachusetts General Hospital, Boston), dr Chad Hivnor (San Antonio Uniformed Health Education Consortium, Lackland Air Force Base, Texas), dr Jill S. Waibel (Miami Dermatology and Laser Institute, Miami, Florida), dr Matthias B. Donelan (Department of Plastic Surgery, Shriner’s Hospital for Children, Boston), dr Peter R. Shumaker (Department of Dermatology, Naval Medical Center, San Diego, California).

Rewolucja w podejściu do blizn

W opinii dr Petera Shumaker’a z oddziału dermatologii Centrum Medycznego Marynarki Wojennej USA w San Diego (California) zastosowanie lasera frakcyjnego zrewolucjonizowało sposób, w jaki podchodzimy do pourazowych blizn, powstałych po leczeniu chirurgicznym. Jego zdaniem metoda laserowa uzupełnia tradycyjne metody fizykoterapeutyczne oraz rewiduje podejście do blizn powstałych po operacjach chirurgicznych.

Usprawnienia funkcjonalne w połączeniu z uzyskiwanym wysokim stopniem bezpieczeństwa sprawią, że laserowe metody frakcyjne staną się niekwestionowanym standardem w leczeniu pourazowych blizn w ciągu najbliższych kilku lat – stwierdził dr Peter Shumaker na łamach Reuters Health.

Chcesz wiedzieć więcej na temat terapii blizn i innych zastosowań estetyczych laserów? Cały artykuł i wiele ciekawych informacji do przeczytania w marcowym wydaniu “Rynku estetycznego”. Zapraszamy do PRENUMERATY Prenumerata-ikona-150x150


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>