Botoks jest bezpieczny w odpowiednich dawkach

Każdy preparat toksyny botulinowej ma inną charakterystykę i nie jest biorównoważny, dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów, aby terapia była bezpieczna – tłumaczy w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl dr hab. Halina Car, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej.

Rynek Estetyczny: – Jak Pani ocenia możliwość powikłań przy stosowaniu toksyny botulinowej?

Dr hab. Halina Car: – Przewaga możliwych zastosowań toksyny botulinowej i korzyści związanych z jej używaniem jest zdecydowanie większa w stosunku do zagrożeń związanych z powikłaniami. Zresztą według najnowszej terminologii nie jest to toksyna, ale tzw. neuromodulator.

Okresowo hamuje aktywność zakończeń cholinergicznych w pobliżu miejsca iniekcji. Najpóźniej po 6 miesiącach aktywność układu cholinergicznego powraca do swojej właściwej funkcji i celem utrzymania efektu estetycznego pacjenci ponownie otrzymują toksynę botulinową.

– Czyli mówiąc kolokwialnie Botoks się wchłania?

– Zgadza się. Ten preparat się wchłania, szybko jest degradowany, natomiast efekty pozostają przez około 6 miesięcy.

Uważa się, że w drugiej, trzeciej dobie od podania efekty są już widoczne, a jego maksymalne działanie obserwuje się około 14 dnia. Tymczasem, w tym samym czasie nie ma już aktywnego preparatu.

– Jednak trzeba uważać z dużymi objętościami?

– Rzeczywiście obawiamy się dużych objętości preparatów toksyny. Wówczas na ogół występują działania niepożądane, które lekarzom praktykom są znane.

Dyfuzja preparatu może być atutem tylko w przypadku relaksacji dużych mięśni i taki efekt toksyny botulinowej jest wykorzystywany w zakresie wskazań neurologicznych.

– Pojawiają się alternatywne zastosowania toksyny botulinowej?

– Większość nowych zastosowań pojawia się w obszarze związanym z uśmierzaniem bólu. Próby stosowania leku obejmują liczne schorzenia, np. stwardnienie zanikowe boczne, parkinsonizm.

-Co w takim razie budzi wątpliwości w przypadku estetycznych zastosowań Botoksu?

– Botox jest jednym z preparatów toksyny botulinowej zarejestrowanym i obecnym na rynku polskim. Wątpliwości budzi stosowanie preparatów niezgodne z rejestracjami.

Chodzi tu między innymi o zbyt duże dawki oraz wspominane już wcześniej zbyt duże objętości. W takich przypadkach możemy się spodziewać dyfuzji toksyny w rejony odległe od miejsca podania.

Ponieważ każdy preparat toksyny botulinowej ma inną charakterystykę i nie jest biorównoważny  należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów, aby terapia toksyną botulinową była bezpieczna.

 

Rozmowa przeprowadzona podczas XI Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie.


Komentarze

  • Natalia napisał:

    Dokładnie, botoks jest bezpieczny i nie zagraża zdrowiu, a wręcz pomaga w naszych defektach i wiem to dzięki OME Kuźniczki gdańsk, gdzie zdecydowałam się właśnie na zabieg.

  • Wykonywałam zabieg Botoksu u dr Ziemczyka w Warszawie. Mogę potwierdzić, że sam zabieg jest w pełni bezpieczny i daje zadowalające efekty. Zabieg nie jest bolesny, trwa krótko. Trochę dziwie się ludziom, którzy boją się zabiegu, ale może akurat miałam szczęście, że trafiłam do dr Ziemczyka.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>