Chłodzenie w trakcie zabiegów laserowych

O tym, że w trakcie zabiegów laserowych należy schładzać powierzchnię skóry zdecydowana większość lekarzy już wie. Dlaczego? Na to pytanie nie każdy już odpowie bez zastanowienia. Jak to zrobić dobrze? Z tym jest jeszcze większy problem.

W gabinetach medycyny estetycznej często prowadzi się chłodzenie tylko po zabiegu, zapominając o potrzebie schłodzenia powierzchni skóry w celu redukcji odczuć bólowych przed zabiegiem i w jego trakcie. Chłodzenie po zabiegu często wykonywane jest przy pomocy różnego rodzaju pakietów chłodzących, schładzanych najczęściej w zamrażalnikach lodówek, w których panuje temperatura poniżej -10°C. Schładzanie powierzchni skóry przebiega w sposób niekontrolowany.

Przy tak intensywnym odbiorze ciepła, zamiast odebrania ciepła pozabiegowego, wywołujemy efekt stymulacji miejscowej znany z gabinetów fizjoterapeutycznych. Jest to efekt niepożądany, w wyniku którego wywołujemy najpierw znaczące zwężenie naczyń krwionośnych następnie bardzo mocny efekt przekrwienny.

Dobrać właściwą temperaturę

Prawidłowo przeprowadzone chłodzenie w trakcie zabiegów laserowych i IPL, powinno zapewnić temperaturę powierzchni skóry nie niższą, niż 16-18°C. Przed zabiegiem chłodzimy krótko i intensywnie w celu zapewnienia efektu przeciwbólowego, natomiast po zakończeniu zabiegu chłodzimy, aby odebrać nadmiar ciepła z tkanek w czasie nawet do 20 minut.

Prawa fizyki są nieubłagane. Ciepło do tkanki możemy „wprowadzić” nawet pojedynczym, bardzo krótkim impulsem, natomiast „wyprowadzenie” tej porcji ciepła trwa wiele minut.

Sprzęt do chłodzenia

W celu poprawnego chłodzenia powierzchni skóry warto wykorzystać aparat Cryo-T cooler wyprodukowany przez polską firmę Metrum CryoFlex. Metrum CryoFlex od ponad 20 lat zajmuje się m. in. produkcją aparatów kriochirurgicznych, krioterapeutycznych i komór kriogenicznych. Aparat Cryo-T cooler powstał właśnie na bazie wiedzy i doświadczeń zdobytych przy produkcji aparatów wykorzystujących do swojej pracy zimno.

To aparat przeznaczony do gabinetów medycyny estetycznej służący do chłodzenia powierzchni skóry. Medium chłodzącym jest strumień zimnego powietrza. Najważniejszym elementem tego aparatu jest głowica, która umożliwia pomiar temperatury powierzchni skóry.

Sensor podczerwieni na bieżąco analizuje temperaturę powierzchni schładzanej skóry i steruje intensywnością nadmuchu tak, żeby nie obniżyć jej temperatury poniżej 16-18°C. Dzięki temu jesteśmy pewni, że ciepło lasera i IPL zostanie odebrane w sposób właściwy i tkanka zostanie schłodzona, a nie zastymulowana.

Chłodzenie w trakcie zabiegów laserowych ma na celu uzyskanie kilku efektów:

– chłodzenie w trakcie zabiegów i po zabiegach laserowych lub IPL redukuje odczucie bólu. Dzięki temu zwiększamy komfort pacjenta oraz ograniczamy użycie środków analgetycznych.

– chroni tkanki przed uszkodzeniem termicznym – minimalizuje stany zapalne i obrzęki po zabiegach laserowych i IPL , co znacznie skraca okres rekonwalescencji pacjenta.

– zabezpiecza przed powstawaniem przebarwień i odbarwień po zabiegach laserowych i IPL.

Autor: Jerzy Wichowski 

Źródło: Artykuł przygotowany przez Metrum Cryoflex Sp. z o.o. Sp. k.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>