Czy implanty piersi są bezpieczne?

Dyskusje na temat bezpieczeństwa stosowanych implantów piersi trwają od lat. Udział w debacie biorą lekarze z całego świata, także w krajach, w których pojawiły się doniesienia o możliwych powikłaniach, w tym rzadki typ nowotworu. Na co więc należy zwrócić uwagę przed operacją, aby nie dosięgły nas przykre doświadczenia innych pacjentek?

 Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej piersi, szczególnie kiedy pod uwagę bierze się wszczepienie implantów, nie zapada z dnia na dzień. Tego rodzaju zabieg wymaga na pewno dokładnych konsultacji, podczas których lekarz oceni, jaki implant pozwoli uzyskać zamierzony efekt. W zależności od oczekiwań pacjentki,można zastosować m.in. implanty anatomiczne w kształcie kropli lub okrągłe, co w ostateczności wpływa także na dobór implantów o odpowiedniej powłoce.

Do najrzadziej przemieszczających się implantów należą te teksturowane, które – jako że mogły być  przyczyną rzadkiego nowotworu BIA-ALCL  u kilkuset pacjentek na całym świecie – właśnie znalazły się pod ostrzałem. Na rynku nie brakuje dla nich jednak alternatywy, która jest nie tylko równie wytrzymała, ale i spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Nie tylko kształt, ale i powłoka

Bezpieczeństwo implantów potwierdzane jest certyfikatami uznanych instytucji, w tym amerykańskiej agencji FDA. Niekiedy jednak dopiero po wielu latach okazuje się,że określony typ wkładki może powodować powikłania. Ostatnie wątpliwości dotyczące implantów teksturowanych powodują, że na popularności zyskują te o jednorodnej powierzchni. 

Implanty o chropowatej powierzchni budzą wątpliwości od co najmniej kilku lat. Do niedawna stosowano je ze względu na większą przyczepność, ale tę dziś zapewniają również implanty gładkie. W ich powłoce stosowane są nowe technologie,które dodatkowo ulepszają umieszczenie implantów, zwiększają wytrzymałość narozciąganie oraz zmniejszą ryzyko obrócenia się implantu – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski, dyrektor Centrum Medycznego Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej irekonstrukcyjnej z ponad 30-letnim doświadczeniem.

Przykładem takich wkładek są implanty Motiva. Zachowano w nich ciągłość powłoki bez tzw. szczelin, które zwykle zwiększają podatność na uszkodzenia. Elastyczna powłoka zewnętrzna z elastomeru ułatwia umieszczenie implantów przy wykonaniu mniejszych nacięć, a ponadto obniża ryzyko wysięku i podwójnego obrastania implantu tkanką. Oprócz bezpiecznej, jednorodnej powłoki, Motiva wykorzystuje też Technologię Bezpieczeństwa VeriTeQ’s Q Inside, czyli pierwszy zaakceptowany przez FDA mikrotransponder, który pozwala bezpiecznie i dokładnie zidentyfikować implant.

Na co zwrócić uwagę przed operacją?

Mały biust to jeden z częstszych kompleksów wśród kobiet na całym świecie. Od wielu lat, aby lepiej poczuć się we własnym ciele, tysiące pacjentek decydują się na powiększenie piersi. Choć wciąż stanowi ono jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych,kwestie bezpieczeństwa zabiegu dla wielu osób pozostają mało oczywiste. Oddając się w ręce doświadczonego chirurga, należy zdać się na jego wiedzę i doświadczenie. Jak przygotowania do operacji powinny wyglądać krok po kroku?

Każdą operację poprzedza konsultacja,która pozwala lekarzowi przeprowadzić wywiad lekarski oraz przeanalizować budowę anatomiczną biustu. Rozmiar oraz umiejscowienie implantu muszą bowiem uwzględniać uwarunkowania anatomiczne pacjentki. Przed zabiegiem konieczna jest także kontrola stanu zdrowia oraz wykonanie serii badań dodatkowych.

Źródło: Motiva implants


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>