Dieta na zdrowy uśmiech

Jakie składniki diety, sprzyjające zdrowiu zębów można poradzić pacjentowi? Ryby, jajka, wodorosty – przekonują lekarze z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr Romana Borczyka w Katowicach.

Zdaniem ekspertów z katowickiej kliniki świadome wprowadzenie do diety kilku znanych i na ogół dostępnych produktów może pomóc pacjentom zachować przez długi czas piękny uśmiech. Z punktu widzenia stomatologów istotne jest dostarczanie wystarczającej ilości takich składników odżywczych jak np. witamina D, czy wapń.

Ryba wpływa na wszystko

Specjaliści z katowickiej kliniki stomatologicznej podkreślają, że w diecie przyjaznej zdrowiu zębów nie może zabraknąć ryb. Przypominają, że pozytywny wpływ spożywania ryb na organizm trudno przecenić.

Dr Roman Borczyk, właściciel katowickiej kliniki dodaje, że jedzenie ryb jest szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ tego rodzaju dieta zawiera dużo wapnia i białka, które mają korzystny wpływ na zęby w okresie ich rozwoju.

– Ryby charakteryzują się też dużą ilością witaminy D, która pozytywnie wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową, pomaga taż zapewnić zębom prawidłowy rozwój oraz wpływa na ich twardość – tłumaczy dr Roman Borczyk.

Jaja, masło, jogurt

Według ekspertów z katowickiej kliniki kolejnym istotnym z ich punktu widzenia składnikiem diety są jaja – źródło minerałów takich jak magnez, jod, wapń i żelazo. Dodają, że szczególnie wapń odgrywa ważną rolę we właściwym rozwoju zębów. Przypominają jednocześnie, że również żółty ser jest bogaty w wapń.

Z kolei masło, wprawdzie nie jest zalecane osobom, które chcą stracić na wadze, jednak – zdaniem ekspertów z kliniki dr Borczyka – dla zębów jest “przyjazne” ponieważ zawiera tłuszcze, wpływające korzystnie na przyswajanie witamin, takich jak np. witamina D.

Jak zauważa lek. stom. Izabela Walawender z katowickiej kliniki korzystny tak dla naszej figury, jak i uzębienia jest natomiast jogurt naturalny, który pozytywnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, jak również na prawidłową florę jamy ustnej.

– Jest to o tyle istotne, że prawidłowa flora jamy ustnej ogranicza ryzyko zakażeń grzybiczych. To naturalna bariera odgradzająca od szkodliwych bakterii – tłumaczy lek. stom. Izabela Walawender i dodaje, że ponadto jogurt naturalny jest bogatym źródłem wapnia.

Od wodorostów do jabłek

Spośród produktów w Polsce rzadziej wykorzystywanych, a posiadających istotne wartości prozdrowotne, eksperci z katowickiej kliniki wymieniają wodorosty. Jak tłumaczą na powierzchni wodorostów rozwijają się bakterie, produkujące enzymy, które chronią zęby i dziąsła.

Kolejnym niezbyt często w naszym kraju wykorzystywanym składnikiem diety jest olej kokosowy. Tymczasem – jak dowiadujemy się od stomatologów – badania wskazują, że olej kokosowy może hamować rozwój próchnicy. Co więcej – dodają eksperci – może również hamować rozwój drożdży, które są przyczyną zakażeń błony śluzowej jamy ustnej.

Ciekawe właściwości mają – z punktu widzenia dentystów – popularne w naszym kraju jabłka. Otóż jedząc te owoce w sposób naturalny oczyszczamy zęby.

– Podczas jedzenia jabłek wydziela się więcej śliny, która oczyszcza zęby i wypłukuje resztki z przestrzeni międzyzębowych – wyjaśnia lek. stom. Izabela Walawender. Jak zauważa podobny proces zachodzi kiedy jemy np. marchewkę, czy selera. Dodaje, że pokarmy te pozwalają również w naturalny sposób usuwać płytkę nazębną.

Dentyści z katowickiej kliniki podkreślają jednocześnie, że mówiąc o diecie przyjaznej zębom, nie można zapominać o piciu wody. Ich zdaniem jest to znakomity sposób na wypłukiwanie bakterii oraz resztek pożywienia z powierzchni zębów. Dlatego radzą pić i płukać jamę ustną wodą. Zachęcają też do korzystania z tradycyjnych płukanek, sprzyjających higienie jamy ustnej.


Komentarze

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>