Suplementy diety – kiedy mogą pomóc

Co druga Polka powyżej 15 roku życia stosuje jakiś suplement diety. Zdaniem mgr Agnieszki Dany, kosmetolog, prowadzącej obecnie przewód doktorski na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, jest to jeden z powodów dla których być może warto wprowadzić do gabinetów kosmetologicznych, czy medycyny estetycznej porady w zakresie diety i suplementacji.

Mgr Agnieszka Dana tłumaczyła podczas konferencji kosmetologicznej towarzyszącej IV Targom Uroda i Estetyka w Łodzi, że czasy, kiedy same tylko kosmetyki były stosowane w gabinetach przeszły do historii. Według niej obecnie stosowane są – coraz modniejsze – terapie skojarzeniowe, wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia a zabiegi często wspomagane są poradami z zakresu prawidłowego żywienia i suplementacji diety.

Kosmetolog podkreślała podczas konferencji, że suplementów nie można traktować zamiennie, zamiast właściwej diety. – To byłby już absurd.

Jakie suplementy na co

Agnieszka Dana, powołując się na publikacje w prasie naukowej, przytoczyła szereg zastosowań dla poszczególnych suplementów diety. Jak informowała osobom z objawami fotostarzenia, czy poparzenia słonecznego można polecać beta-karoten (15-180 mg/dziennie), czy likopen (do 10 mg/d). Jak dodała, szczególnie likopen ma silne właściwości antyoksydacyjne.

Według kosmetolog można suplementami wspomagać procesy, prowadzące do zahamowania powstawania zmarszczek. Dana przytaczała publikacje naukowe, z których wynikało, że tzw. dieta śródziemnomorska sprzyja zapobieganiu fotostarzeniu i powstawaniu w jego wyniku zmarszczek. Suplementy diety, które mogą wspomagać hamowanie procesów powstawania zmarszczek to według Agnieszki Dany takie, które zawierają antyoksydanty, minerały i glikozam.

Suplementy z krzemem, które mają wspomagać organizm w obrębie tkanki łącznej, mogą poprawiać – zgodnie z publikacjami naukowymi przedstawianymi przez kosmetolog – właściwości skóry. Jak mówiła Dana, z badań – podczas których przez 20 tygodni pacjenci przyjmowali krzem – wynika, że wystąpił u nich efekt w postaci zahamowania fotostarzenia skóry.

Z kolei z obserwacji kobiet w okresie menopauzy, które przyjmowały suplementy diety wynika, że działanie nawilżające i ujędrniające skórę mogą mieć likopen, Izoflawony sojowe, oraz witamina C.

Jak informowała Agnieszka Dana przeprowadzono także badania, zgodnie z którymi połączenie antyoksydantów z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, cynkiem, tauryną, polifenolami roślinnymi może wspomagać terapie, zapobiegające łysieniu, szczególnie wśród mężczyzn. – Badania pokazały, że przyjmowanie takich suplementów ograniczyło procesy wypadania włosów – mówiła Dana.

Kluczowa zdrowa dieta

Kosmetolog podkreślała podczas konferencji, że najzdrowsza i najskuteczniejsza byłaby po prostu zdrowa dieta, która nie powodowałby konieczności suplementacji. Zdaniem Dany, dostarczanie odpowiednich substancji w diecie jest najskuteczniejszym, w tym obszarze, sposobem na dbanie o wygląd.

– Dopiero w przypadku niedoborów warto korzystać z suplementów diety – mówiła. Jak zauważyła współczesny tryb życia sprawia jednak, że często suplementacja może być potrzebna. Przypomniała również, że suplementy diety mogą być pomocne w tzw. terapiach skojarzeniowych, jako dodatek do innych zabiegów.

Jak informowała mgr Dana, z badań wynika, że co druga Polka po 15 roku życia stosuje jakiś suplement. Oznacza to, że kobiety przychodzące do kosmetologa, czy lekarza medycyny estetycznej mogą oczekiwać porady w tym zakresie.

Prof. Ryszard Glinka kierownik katedry kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ostrzegał, że nie należy przeceniać działania suplementów diety na organizm. Przypominał, że z zasady mają one spełniać tylko funkcję wspomagającą.

– Nie czarujmy się, suplementy diety nie są panaceum, bywa, że jest to tylko reklama – zauważył prof. Ryszard Glinka.

8 Responses to Suplementy diety – kiedy mogą pomóc

 1. kosmetolog, dietetyk pisze:

  Zgadzam się całkowicie. należy się przede wszystkim zdrowo odżywiać. Łykanie suplementów i jedzenie czegokolwiek nie jest wyjściem z sytuacji! Zamiast łykać tabletki z likopenem lepiej jadać pomidory. Zamiast witaminę C – warzywa i owoce. Nalezy przykładac wiecej wagi do odżywiania…..

 2. ewelina23 pisze:

  Ja też musze przyznać ze takie suplementy diety sa naprawde świetnie, zwłaszcza jesli chodzi o nutrikosmetyki. Na pewno jesli bedziecie regularnie przyjmowały Collagen to same zobaczycie jego rewelacyjne efekty na Waszej skórze, włosach i paznokciach.

 3. izabella pisze:

  Całkowicie sie zgadzam jesli chodzi o Collagen. Ja jestem bardzo zadowlona zwłaszcza jesli chodzi o świetne efekty działajace na skóre , włosy i paznokcie.

 4. kalinka pisze:

  Ja słyszałam ze bardzo dobre efekty przynosi również w połaczeniu z przyjmowaniem z Grape seed extract. Mysle ze zawsze warto jest spróbowac.

  • Tami pisze:

   Ja łykam Centrum, ale słyszałam, że suplementacja pozbawiona wrażliwość komórek na przyjmowanie naturalnych składników i sama już nie wiem, jak to jest Nie ma co ukrywać, że zwłaszcza zimą, kiedy spożywa się mniej owoców i warzyw, człowiek jest narażony na niedobory z tego powodu często pękają mi kąciki ust

 5. anka pisze:

  Jesli dobierzemy je z głową i kiedy w odpowiedni sposób bedziemy je przyjmowały minimum przez 3 mc to na pewno zobaczymy efekty.

 6. wiktoria8 pisze:

  Ja wybralam z polecenia znajomej dermatolog takie własnie suplementy http://suplime.pl/category/suplementy-diety-
  I musze powiedzieć ze sama nie spodziewałam sie tak świetnych rezultatów i efektów jesli chodzi o działanie na organizm.

 7. marzena8 pisze:

  Ja uważam – zreszta mój dietetyk teraz też mi tak powiedział ze najlepiej jest sięgnąć po naturalne odpowiedniki suplementów – o wiele lepiej się wchłaniają, bo nasz układ pokarmowy jest właśnie na naturalne skłądniki nastawiony – wiecie że np można dostać już suplement żelaza naturalnego pochodzenia – z liści curry. Naturalne najlepsze – poczytajcie sobie: czystesuplementy.pl/czego-dobrego-szukac/ Naprawdę bardzo dobra strona – godna polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mitochondria posłużą pięknu

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris oraz stołeczny Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN uważają, że nowa generacja produktów anti-aging dla skóry, oparta o wnioski...

Zamknij