Lasery w ginekologii estetycznej

Technologie laserowe coraz częściej wykorzystywane są w zabiegach okolic intymnych u kobiet. Służą do poprawy funkcjonalności narządów po porodzie, do rewitalizacji pochwy, poprawy jej elastyczności w okresie menopauzy. Pojawiają się jednak też pewne zastrzeżenia do tych technik.

dr n. med. Andrzej Barwijuk, ginekolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej, Fot. Rynek estetyczny
dr n. med. Andrzej Barwijuk, Fot. Rynek estetyczny

Jak zauważa dr n. med. Andrzej Barwijuk, ginekolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej w jego gabinecie z roku na rok pojawia się coraz więcej kobiet, zdecydowanych za zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Także prof. Tomasz Paszkowski, kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówił w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”, że w ostatnich latach coraz częściej zgłaszają się pacjentki, manifestujące potrzebę naprawy defektów estetycznych w zakresie zewnętrznych narządów płciowych.

Wśród popularnych zabiegów ważne miejsce zajmują te, wykorzystujące technologie laserowe. W opinii prof. Tomasza Paszkowskiego popularność zabiegów laserowych w ginekologii estetycznej gwałtownie wzrosła w ostatnich latach.

Tomasz Paszkowski Fot. Maciej Drywie
Prof. Tomasz Paszkowski Fot. Maciej Drywie

Co zrobić z laserem

Według prof. Paszkowskiego paleta zabiegów laserowych jest szeroka i obejmuje m. in. rewitalizację warg sromowych i pochwy np. u kobiet po menopauzie lub po urodzeniu dziecka. Dodaje, że przy użyciu lasera można również wycinać tkanki takie jak zrosty, przegrody, pozostałości błony dziewiczej lub przerosłe wargi sromowe.

Najczęściej wykorzystuję zabiegi laserowe, które poprawiają życie seksualne przez odbudowę błony śluzowej i lepsze nawilżenie pochwy a także poprzez zmniejszenie średnicy pochwy i poprawę elastyczności jej ścian – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” dr n. med. Jerzy Sarap, od 1999 r. właściciel placówki NZOZ „Victoria” w Bydgoszczy, wcześniej adiunkt i ordynator Katedry i Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych w tym samym mieście.

Jego zdaniem rewitalizację laserową pochwy można wręcz traktować, jako rehabilitację poporodową. – Laser wykorzystujemy też w korygowaniu stanu warg sromowych mniejszych, czyli wykonujemy labioplastykę – dodaje dr Jerzy Sarap.

Diagnoza i wykonanie

Zdaniem prof. Tomasza Paszkowskiego nowoczesne aparaty pozwalają na łatwe i bezpieczne wykonanie zabiegów, które w większości przypadków nie wymagają technik znieczulania i niezwykle rzadko powodują jakiekolwiek powikłania.

Dr Andrzej Barwijuk zwraca uwagę, że pozorna łatwość laserowych zabiegów sprawia, że małoinwazyjną ginekologią estetyczną zaczyna zajmować się w naszym kraju bardzo wielu lekarzy, zarówno ogólnych, jak i dermatologów, internistów, czy urologów. Podkreśla on, że nie ma jednego zabiegu, który byłby w stanie dokonać np. skutecznej rewitalizacji pochwy wszystkim pacjentkom od 28 do 58 roku życia.

Konieczna jest indywidualizacja podejścia, każdy pacjent wymaga innego traktowania – stwierdza…. (…)

Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka
Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego” .

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>