Medycyna estetyczna: 82% Polek chciałoby zabiegu

Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polek interesuje się sposobami i metodami, które pozwalają zachować młody wygląd lub go poprawić. Jednak tyko 6 proc. z nich korzystało z usług gabinetu medycyny estetycznej – wynika z tegorocznego badania TNS OBOP zrealizowanego na zlecenie WellDerm i Croma.

Najczęściej zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej deklarują najmłodsze respondentki w wieku 18-29 lat (92 proc.). Stosunkowo najrzadziej sposobami zachowania młodego wyglądu interesują się kobiety w wieku 50-55 lat (74 proc.) oraz 60 i więcej lat (77 proc.).

Z badania TNS OBOP wynika jednak, że najczęściej z usług estetycznych korzystają trzydziestolatki, natomiast młode kobiety mimo chęci, żadko się na nie decydują.

Medycyna estetyczna dla wybranych

Zaledwie 6 proc. Polek korzystało do tej pory z usług gabinetu medycyny estetycznej. Co trzecia respondentka  (35 proc.) nie korzystała z takich usług w przeszłości, ale nie wyklucza takiej możliwości.

Spośród pacjentek, które zdecydowały się na zabiegi, z usług gabinetu medycyny estetycznej korzystały najcześciej trzydziestolatki (11 proc.) oraz czterdziestolatki (8 proc). Rzadziej natomiast poddawały się takim zabiegom 18-29-latki (4 proc.), 50-59-latki (6 proc.) oraz kobiety w wieku 60 i więcej lat (4 proc.).

Z danań TNS OBOP wyniak, że zabieg medycyny estetycznej wykonało 14 proc. badanych z wykształceniem wyższym, 4 proc. ze średnim, 6 proc. z zawodowym i mniej niż co setna z podstawowym.  Zabiegowi takiemu poddało się 11 proc. respondentek z miast powyżej 100 tys. mieszkańców, 7 proc. z miast 50-100 tys., 5 proc. z miast do 20 tys. i 3 proc. ze wsi.

Te same grupy respondentek, które najczęściej  korzystają z medycyny estetycznej, czyli trzydziesto- (45 proc.) i czterdziestolatki (44 proc.), z wyższym wykształceniem (40 proc.) wyrażają największe zainteresowanie skorzystaniem z niej w przyszłości. Dodatkowo częściej od ogółu chciałyby poddać się takim zabiegom 18-29-latki (54 proc.) i panie z wykształceniem średnim (42 proc.).

Wybór gabinetu medycyny estetycznej

Badania TNS OBOP pokazują, że o wyborze konkretnego gabinetu medycyny estetycznej decydowało przede wszystkim to, czy jest tam zatrudniony doświadczony i sprawdzony lekarz medycyny estetycznej (76 proc.).

Tylko co trzecia klientka takich gabinetów  (31 proc.) kierowała się nowoczesnym, zaawansowanym sprzętem do zabiegów, a 28 proc. miłym i kompetentnym personelem. Dla co czwartej (25 proc.) pani liczyły się atrakcyjne ceny i promocje na zabiegi, a co piąta (21 proc.) wzięła pod uwagę prestiż i renomę gabinetu.

Także w opinii tych Polek, które z gabinetu medycyny estetycznej nie korzystały, ale zamierzają, zdecydowanie największą (88 proc.) rolę przy wyborze konkretnego gabinetu odgrywa doświadczony sprawdzony lekarz medycyny estetycznej.

Przyszłe klientki gabinetów medycyny estetycznej zamierzają także wziąć pod uwagę atrakcyjne ceny (29 proc.), nowoczesny sprzęt do zabiegów (24 proc.) oraz znane i sprawdzone produkty, jakich używa lekarz (23 proc.). Ten ostatni czynnik ma dla nich większe znaczenie (23 proc. w porównaniu do 10 proc.) niż dla pań, które już poddały się zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej.

Po co do lekarza medycyny estetycznej

Zdaniem Polek kobiety odwiedzają gabinety medycyny estetycznej przede wszystkim z dwóch powodów: to tańsze niż chirurgia plastyczn (29 proc.) oraz to modne i popularne (28 proc.). 15 proc. badanych uważa, że kobiety korzystają z medycyny estetycznej, bo daje ona spektakularne efekty. Według 12 proc. jest to metoda, do której zachęca fakt, że jest bezpieczna i bezbolesna.

Zdaniem badanych przez TNS OBOP kobiet najlepszy wiek na pierwsze zabiegi medycyny estetycznej to 35-45 lat (33 proc.) lub 45-55 lat (34 proc.).

Więcej Polek (46 proc.) wskazuje na zabiegi  medycyny estetycznej  jako bardziej skuteczne niż zabiegi kosmetyczne (33 proc.). Opinie na ten temat w małym stopniu uzależnione są od wieku, wykształcenia, czy miejsca zamieszkania respondentek.

Nieco częstsze wskazywanie na medycynę estetyczną jako skuteczniejszą wyróżnia panie w wieku 18-29 lat (58 proc.) i 30-39 lat (53 proc.) oraz respondentki z wykształceniem wyższym (53 proc.).

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Jak pokazuje badanie TNS OBOP respondentki, które korzystały z usług gabinetów medycyny estetycznej najczęściej poddawały się peelingom (52 proc.). W dalszej kolejności były zabiegi likwidujące przebarwienia (17 proc.) oraz laser (16 proc.). Po 13 proc. klientek gabinetów medycyny estetycznej wykonało wypełnienie kwasem hialuronowym i botoxem.

Największe zainteresowanie Polek, które w przyszłości zamierzają poddać się zabiegowi medycyny estetycznej, budzą peelingi (45 proc.), zabiegi likwidujące przebarwienia (23 proc.) oraz botoks (23 proc.). W dalszej kolejności wymieniane są wypełnianie kwasem hialuronowym (14 proc.) oraz mezoterapia (14 proc.), a także zabiegi laserowe (8 proc.).

Polki w przeważające większości (74 proc.) przekonane są że medycyna estetyczna jest bezpieczniejsza od chirurgii plastycznej. Innego zdania jest zaledwie 7 proc. badanych. Na medycynę estetyczną, jako na bezpieczniejszą, większość badanych kobiet wskazuje niezależnie od grupy wiekowej, poziomu wykształcenia, czy miejsca zamieszkania.

Estetyczne marzenia Polek

W swoich twarzach Polki przede wszystkim chciałby zmienić wygląd i kondycję skóry (66 proc.). Co czwarta respondentka (23 proc.) nie chciałaby nic zmienić w swojej twarzy. Na poprawki w obrębie ciała lub sylwetki chętnie zgodziłoby się aż 88 proc. kobiet z wykształceniem wyższym i tylko 54 proc. z wykształceniem podstawowym.

Co ciekawe odsetek Polek, które nie chciałyby zmienić w swojej twarzy niczego rośnie wraz z wiekiem od zaledwie 15 proc. wśród dwudziesto i trzydziestolatek do 37 proc. wśród pań w wieku 60 lat i starszych.

Zmianami w swojej twarzy zainteresowane są bardziej kobiety z wykształceniem wyższym (84 proc.) niż z podstawowym (69 proc.). Najmłodsze respondentki (18-29 lat) nieco częściej od pozostałych chciałyby poprawić nie wygląd i kondycję skóry, ale nos (14 proc.) i usta (6 proc.).

W swoim ciele i sylwetce Polki najczęściej chciałby zmienić brzuch (43 proc.) oraz uda (24 proc.). Nieco mniej niż co piąta respondentka (19 proc.) nie zmieniłaby nic.

Bez żadnych zmian swoją sylwetkę pozostawiłoby jedynie 5 proc. 18-29-latek i co dziesiąta trzydziestolatka. Odsetek ten wzrasta do 33 proc. wśród pań w wieku co najmniej 60 lat.

Najmłodsze respondentki najczęściej chciałby zmienić uda, brzuch i pośladki. Wraz z wiekiem wzrasta liczba kobiet, które chciałby poprawić sobie dekolt lub szyję.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>