Zabiegi w medycynie estetycznej od A do Z

Po pierwsze medycyna estetyczna to multidyscyplinarny obszar medycyny, która zajmuje się profilaktyką (medycyna przeciwstarzeniowa), terapią oraz korekcją defektów estetycznych ciała a jej celem jest przywrócenie zaburzonej równowagi psychofizycznej – tłumaczą eksperci Polskiego Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Medycyna estetyczna posługuje się oficjalnie uznanymi  metodami lekarskimi. Najczęściej stosowane zabiegi są mało inwazyjne i nie powodują istotnych ograniczeń w codziennym życiu pacjentów. Początki medycyny estetycznej sięgają lat siedemdziesiątych. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Medycyny Estetyczne i Anti-Aging zrzeszające około 900 lekarzy.

Anti-Aging

To nowy obszar medycyny, który powstał w środowisku lekarzy medycyny estetycznej.

Jest to specjalistyczna część medycyny, której celem jest opóźnianie przyspieszonego procesu starzenia organizmu i ewentualne przywracanie jego zaburzonych funkcji. Bywa nazywana także medycyną regeneracyjną. Używa tylko zabiegi lekarskie, oficjalnie zaakceptowane.

Biostymulacja

To zabiegi mające na celu pobudzenie tkanek organizmu do lepszego funkcjonowania, np. w sytuacji gdy na skutek jakiejś przyczyny stan skóry ulega pogorszeniu. Jednym z najlepiej zbadanych tego typu zabiegów oraz najbardziej efektywnym jest wstrzykiwanie autologicznej plazmy bogato płytkowej czyli własnej tkanki pacjenta, która aktywuje i pobudza komórki skóry.

Po zabiegu biostymulacji tkanki ulegają poprawie, ale ich struktura nie zmienia się. Biostymulację stosuje się np. w objawach „starzenie się” skóry i w niektórych rodzajach wypadania włosów. Zabiegi zawsze powinien wykonywać lekarz.

Botox

Toksyna botulinowa to popularnie nazywany Botox, ale istnieją także preparaty o nazwie Azzallure i Bocouture. Jest to lek, który ma właściwość czasowego blokowania wydzielania neuroprzekaźnika na zakooczeniu nerwowym, co powoduje czasowe rozluźnienie mięśnia i w efekcie dochodzi do rozprostowania zmarszczek lub zablokowania wydzielania potu w przypadku ostrzyknięcia np. okolicy pach.

Efekt wygładzenia zmarszczek utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy i dotyczy głównie okolicy czoła, międzybrwiowej i oczu. Zabieg polega na ostrzyknięciu wybranych miejsce, prawidłowo wykonany jest bezpieczny i daje naturalny wygląd odświeżenia.

Cellulit

To potoczne określenie na nagromadzenie się tkanki tłuszczowej. Przed zabiegiem mającym na celu pomniejszenie cellulitu zawsze konieczna jest właściwa diagnoza. Należy sprawdzić czy mamy do czynienia z lokalnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, która może, ale nie musi być zmieniona (np. biodra, uda etc.), czy też z patologią, która dotyczy tkanki podskórnej np. okolicy ud i której przyczyną są zaburzenia mikrokrążenia. Ta przypadłość nazywana PEFS często dotyczy kobiet z zaburzeniami krążenia żylnego i zaburzeniami hormonalnymi.

Tkanka dotknięta cellulitem ma wygląd podobny do „skórki pomaraoczy” lub „powierzchni materaca”. Cellulit leczy się poprzez poprawianie krążenia, mikrokrążenia, a także korygując zaburzenia hormonalno-metaboliczne, usprawniając także krążenie chłonki. Zabiegi, które mają niwelowac objawy cellulitu to limfodrenaż, zabieg mezoterapii, zabiegi z użyciem CO2, radioczęstotliwości i podciśnienia.

Dieta proteinowa

To jedna z najczęściej stosowanych obecnie diet. Trzeba pamiętać, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii dietetycznej umówić się z lekarzem w celu oceny składu ciała.

Najbardziej polecany sposób na schudnięcie polega na ograniczeniu spożywania kalorii, zachowując odpowiednie proporcje pomiędzy najważniejszymi składnikami pokarmowymi oraz zwiększeniu utraty energii poprzez wysiłek fizyczny.

Dieta proteinowa prowadzona przez lekarza pozwala na stosunkowo szybką utratę tkanki tłuszczowej przy dobrym samopoczuciu pacjenta. Polega na spożywaniu ściśle określonych ilości protein-aminokwasów przy ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Ma charakter czasowy i wymaga przeprowadzenia badań wstępnych i kontroli lekarskiej. Dieta proteinowa dosyć często proponowana jest, gdy potrzebna jest korekcja lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.

IPL (Intense Pulsed Light)

Poza laserami, które wytwarzają światło monochromatyczne (o jednej długości fali) w terapiach estetycznych wykorzystuje się lampy polichromatyczne (światło o wielu długościach fal).

Lampy błyskowe IPL posiadają najczęściej trzy zakresy długości fal związane z konkretnym zastosowaniem terapeutycznym: redukcja niechcianego owłosienia, redukcja zaczerwienienia skóry (rumieo, siatka drobnych naczyń krwionośnych) oraz foto-odmładzanie.

Decydując się na terapię tego typu urządzeniami warto upewnić się że wykorzystywana do zabiegu lampa IPL posiada certyfikat urządzenia medycznego, a kwalifikację do zabiegu i nadzór nad jego wykonaniem będzie przeprowadzał lekarz.

Kwas hialuronowy

Jest to polisacharyd uzyskiwany w laboratoriach, prawie identyczny z tym, który występuje w ludzkim organizmie. Odpowiada on m.in. za jędrnośd i elastycznośd skóry.

Prawidłowo wstrzyknięty, osobie u której nie ma przeciwwskazań, powoduje powiększenie objętości skóry lub tkanki i wyprostowanie np. zmarszczki. Najczęściej jest dobrze tolerowany i bardzo rzadko powoduje objawy uboczne.

Kwas hialuronowy ulega stopniowemu rozkładowi i trzeba go ponownie podawać po kilku lub kilkunastu miesiącach. Jest również kwas hialuronowy, który wstrzykuje się do skóry w celu jej nawilżenia i poprawienia jej elastyczności, lub w celu czasowego powiększenia piersi.

Zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego zawsze powinien wykonywad lekarz.

Laser frakcjonujący

To jedna z najnowszych technologii w medycynie estetycznej, (laser frakcjonujący to kalka językowa z angielskiego, wydaje się że polska nazwa dobrze oddająca charakterystykę  urządzenia powinna brzmieć „laser kolumnowy” lub „laser wyspowy”).

Ta nowa idea aplikacji światła laserowego dała lekarzom medycyny estetycznej wyśmienite narzędzie do poprawy jakości skóry, jej gęstości oraz elastyczności przy równoczesnym krótkim okresie rekonwalescencji po zabiegu. Lasery kolumnowe CO2 sprawdziły się szczególnie w wypadku redukcji blizn potrądzikowych oraz redukcji objawów fotostarzenia (siatka drobnych zmarszczek, drobne przebarwienia, tzw. „rozszerzone pory”).

Można powiedzieć, że laser frakcjonujący stał się kolejnym złotym standardem w medycynie estetycznej, poza toksyna botulinową i wypełniaczami z kwasu hialuronowego.

Lipoliza

Oznacza „rozpuszczenie” tkanki tłuszczowej poprzez zabiegi o charakterze niechirurugicznym takie jak np. liposukcja. Ogólny nadmiar tkanki tłuszczowej poddaje się redukcji tylko poprzez ograniczenia kaloryczne i zwiększenie wydatkowania kalorii czyli wysiłek fizyczny. Natomiast lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej próbuje się zmniejszyć poprzez wstrzykiwanie do tkanki tłuszczowej substancji mających ją zredukować.

Dotychczas stosowane preparaty na bazie fosfatydylocholiny, choć często efektywne, nie są zarejestrowane dla takich zabiegów. Inna metoda polega na wprowadzeniu kaniuli laserowej do tkanki tłuszczowej i „rozpuszczaniu” jej światłem laserowym.

Kolejny sposób redukcji tkanki tłuszczowej to tzw. kawitacja, która wykorzystuje ultradźwięki niskiej częstotliwości aplikowane przez skórę. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane przez lekarza.

Mezoterapia

Intradermoterapia oznacza śródskórne podawanie leków lub substancji farmakologicznie czynnych. Substancje podawane są w małych ilościach za pośrednictwem krótkiej, cienkiej igły, a nakłucia robione są w odstępach 1 do 1,5 cm jedna od drugiej. Wstrzyknięta substancja oddziaływuje na skórę i na struktury znajdujące się tuż poniżej.

Efekt mezoterapii uzyskuje się dzięki działaniu leków, ale także w niewiadomym stopniu „działa” samo nakłucie. W związku z tym w mezoterapii powinno się stosować leki oraz substancje, które są farmakologicznie znane. Zabiegi stosuje się najczęściej raz w tygodniu, przy biosymulacji twarzy w tzw. cellulicie, w medycynie sportowej (drobne urazy) oraz flebologii.

Peelingi chemiczne

Są to substancje chemiczne, które położone na skórę powodują jej złuszczanie.

Złuszczenie może mieć różną głębokość: od bardzo powierzchownego, gdy dochodzi do złuszczenia wierzchnich warstw naskórka i wtedy mówimy o peelingu powierzchownym i gojenie wtedy trwa 2-3 dni, aż po zabiegi zwane głębokim peelingiem, gdzie złuszczeniu ulegają głębsze warstwy i odnowa skóry może trwać do tygodnia.

Peelingi stosuje się w celu redukcji przebarwień, poprawy jakości skóry i redukcji drobnych zmarszczek. Peelingi powierzchowne mogą być wykonane przez kosmetyczkę, natomiast średnio głębokie i głębokie powinien wykonad lekarz. Peelingi wykonuje się przede wszystkim jesienią i zimą. Po zabiegach, zwłaszcza głębszych mogą powstad powikłania.

Redukcja teleangiektazji

To redukcja zmian naczyniowych. Zmiany naczyniowe pogarszające estetykę nóg są jak czubek góry lodowej – na skórze widzimy teleangiektazje, które są połączone z coraz większymi i głębiej położonymi strukturami naczyniowymi, których patologia może być odpowiedzialna za to co widzimy na skórze.

Dlatego też terapia takich defektów estetycznych wymaga często łączenia wielu metod: rozpoczynamy poprzez zabieg laseroterapii wewnątrz-żylnej dużych pni żył powierzchownych, następnie naczynia o mniejszej średnicy zamykamy przy pomocy skleroterapii, a pozostające widoczne na skórze teleangiektazje redukujemy przy pomocy lasera diodowego 940nm lub Nd-YAG 1064nm.

Urządzenie RF

To urządzenie radioczęstotliwości. W przypadku gdy chcemy, poza poprawieniem jakości skóry, wpłynąć także na kondycję tkanki podskórnej – np. w terapii cellulitu – możemy wykorzystywać urządzenia oparte na technologii tzw. „radioczęstotliwości”, która wykorzystuje zmienny prąd elektryczny o częstotliwości fal radiowych, który przepływając przez skórę oraz tkankę podskórną prowokuje kontrakcję kolagenu oraz stymuluje produkcję nowych włókien kolagenu.

Wypełniacze

To nazwa substancji, które wstrzykiwane lub podawane do skóry lub tkanki podskórnej powodują jej uniesienie i korekcję defektów estetycznych, które chcemy poprawić. Najczęściej stosuje kwas hialuronowy oraz inne substancje, w tym może to być własna tkanka tłuszczowa.

Najlepszym przykładem jest powiększenie ust czy okolicy policzkowej poprzez wstrzyknięcie substancji wypełniających. Efekt jest najczęściej czasowy (od kilku do kilkunastu miesięcy).

W przypadku ust nie tylko je powiększa, ale też opóźnia pojawienie się zmarszczek wokół nich.

Uwypuklenie okolicy policzkowej poprawia owal twarzy i unosi nieco okolicę policzkową. Zabieg z użyciem wypełniacza wykonuje lekarz.

Źródło: PTMEiAA


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>