Leczenie przez niszczenie, czyli regeneracja skóry silnym laserem

Z Piotrem Sznelewskim, ekspertem w dziedzinie terapii laserowych, spotykamy się w Klinice Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, gdzie ostatnio pracuje. – Ablacyjne lasery frakcjonujące, odpowiedziały na zapotrzebowanie pacjentów, którzy oczekiwali wyraźnego efektu regeneracji skóry, ale nie chcieli czekać tygodniami na gojenie po zabiegu – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”.

Rynek estetyczny: – Lasery ablacyjne to dosyć agresywne urządzenia wykorzystywane w medycynie estetycznej, którymi powinni posługiwać się wyłącznie lekarze. Czym się charakteryzują?

Piotr Sznelewski: – Lasery ablacyjne to urządzenia, które do medycyny estetycznej przyszły z dermatochirurgii. Podział na urządzenia nieablacyjne i ablacyjne jest umowny. Generalnie lasery nazywane ablacyjnymi charakteryzują się dwoma głównymi cechami.

Po pierwsze długość fali światła laserowego jest tak dobrana, że energia światła jest silnie pochłaniana przez wodę tkankową. Po drugie impuls laserowy niesie tak dużą dawkę energii w krótkim czasie, że wytwarzamy efekty opisywane jako ablacja tkanki. Oznacza to niszczenie tkanki, z minimalnym uszkodzeniem termicznym brzegów tego miejsca, na które działamy.

– Paradoksalnie działanie terapeutyczne laserem polega więc na wybiórczym, kontrolowanym niszczeniu tkanki, po to, by uległa odbudowie…

– W wypadku tzw. laserów wysokoenergetycznych rzeczywiście tak jest. Jednak w wypadku laserów niskoenergetycznych np. tzw. biostymulujących nierzadko pobudzamy tkankę do działania, a nie niszczymy. W laserach wysokoenergetycznych chodzi nam o to, żeby niszczyć określone struktury.

W grupie urządzeń wysokoenergetycznych znajdują się też np. niektóre lasery nieablacyjne, służące do redukcji zmian naczyniowych poprzez selektywne działanie na krew, odpowiednią długością fali świetlnej. Doprowadzamy do silnego podgrzania krwi w naczyniu krwionośnym, przez co koagulujemy to naczynie, czy to drobne w rumieniu, czy grubsze w teleangiektazji.

W wypadku laserów ablacyjnych, chcemy w konkretnym miejscu ciąć tkankę i niszczyć ją tak, żeby zminimalizować uszkodzenie termiczne wokół miejsca zabiegu. Tak możemy opisać cel terapeutyczny klasycznych laserów dermatochirurgicznych. Takim urządzeniem jest np. laser CO2. Tego typu sprzęt jest znany i wykorzystywany w medycynie od bardzo dawna.

– W jaki sposób wykorzystać możliwości takiego lasera w medycynie estetycznej?

Schemat działania lasera frakcyjnego Fot 123RF
Schemat działania lasera frakcyjnego Fot 123RF

– Jeżeli do takiego lasera dermatochirurgicznego podłączymy specjalny skaner, to uzyskamy tzw. frakcjonujący laser ablacyjny, który moim zdaniem w języku polskim lepiej nazywać wyspowym lub kolumnowym. Tym urządzeniem jesteśmy w stanie utworzyć na skórze siatkę uszkodzeń, kolumn, które sąsiadują ze zdrową tkanką. Tego typy technika okazała się bardzo ważnym rozwinięciem, zastępującym głębokie peelingi chemiczne.

W medycynie estetycznej mamy pewne złote standardy. Mamy toksynę botulinową, która świetnie działa na redukcję zmarszczek mimicznych, mamy wypełniacze, którymi możemy zmniejszać zbyt głębokie bruzdy na twarzy, zmarszczki, mamy techniki mezoterapii.

Natomiast peelingi chemiczne, którymi dysponowaliśmy do tej pory do pewnego stopnia nas frustrowały. Albo peelingi były delikatne, okres gojenia był krótki, ale efekty w zakresie poprawy jakości skóry były słabe, albo dysponowaliśmy bardzo agresywnymi peelingami chemicznymi, które były tak mocne, że okres gojenia przedłużał się do wielu tygodni. Pacjent w okresie ostrym, nie mógł uczestniczyć w normalnym życiu przez 3-4 tygodnie. Nie mamy pacjentów, którzy chcą się decydować na takie procedury.

Brakowało nam czegoś, co miałoby skuteczność głebokiego peelingu, np. fenolowego, ale okres rekonwalescencji, szczególnie okres ostrego gojenia byłby odpowiednio krótki. I tutaj pojawił się laser frakcjonujący.

– Czyli wynalezienie lasera wyspowego, zrewolucjonizowało laserowe zabiegi poprawiania jakości skóry?

– Ablacyjne lasery frakcjonujące, odpowiedziały na zapotrzebowanie pacjentów, którzy oczekiwali wyraźnego efektu regeneracji skóry, ale nie chcieli czekać tygodniami na gojenie po zabiegu. Tymczasem laser wyspowy daje np. takie efekty, jak głęboki peeling chemiczny z okresem gojenia typowym dla peelingu średniogłębokiego, a nawet płytkiego.

Mamy wreszcie narzędzie, które poprawia jakość skóry, szczególnie w przypadku, kiedy u pacjenta występuje zespół objawów zwanych fotostarzeniem. Najkrócej można opisać to, jako połączenie drobnych zmarszczek, drobnych, płytkich przebarwień oraz tzw. rozszerzonych porów skóry. Na triadę tych objawów jesteśmy w stanie wpłynąć zabiegiem wykonanym ablacyjnym laserem frakcjonującym.

– Rozumiem, że chodzi głównie o zabiegi na twarzy, czy też w innych okolicach?

– Wykorzystujemy te lasery również w innych okolicach ciała. Bardzo ciekawym zastosowaniem jest redukcja rozstępów. Możemy też poprawić jakość skóry brzucha u pań po okresie ciąży i po porodzie. Natomiast nie będę ukrywał, że głównym wskazaniem jest właśnie poprawa jakości skóry twarzy.

– Pojawiają się doniesienia, że tego typu lasery dobrze się sprawdzają w terapii blizn?

– To prawda. Jeżeli mamy laser odpowiedniej jakości, który ma funkcję wielokrotnego uderzenia, to jesteśmy w stanie redukować blizny przerosłe. Mówię oczywiście o bliźnie przerosłej, stabilnej a nie o tzw. keloidzie.

Na pewno konieczna jest kwalifikacja do zabiegu przez lekarza. W wypadku przerosłej blizny możemy w bardzo sprawny sposób ją zredukować. Nie są to jedyne typy blizn w przypadku których laser sprawdza się w bardzo wysokim stopniu.

Co istotne ablacyjny laser frakcjonujący daje bardzo dobre efekty w przypadku blizn potrądzikowych. Jak wiemy w takim przypadku mamy do czynienia z siatką blizn zanikowych o bardzo różnej głębokości i strukturze

– Pierwszy laser frakcjonujący znalazł się na rynku już ładnych parę lat temu. Od tego czasu pojawiło się sporo tego typu sprzętu. Na co Pana zdaniem zwracać uwagę przy ocenie jego jakości?

– (…)

 

Chcesz wiedzieć więcej. Cały wywiad nt. laserów z Piotrem Sznelewskim  i wiele innych ciekawych artykułów nt. sposobów na odmłodzenie do przeczytania w majowym numerze „Rynku estetycznego” .

Zapraszamy do PREMUMERATY 

lub do EMPIKu

 

 

Piotr Sznelewski Fot Marcin Barbarzak
Piotr Sznelewski Fot. Marcin Barbarzak

Piotr Sznelewski – Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu (1995). Absolwent Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL (2005). Zainteresowania naukowe: terapie oparte o urządzenia wykorzystujące zjawiska biofizyczne (ultradźwięki, światło, prądy elektryczne), głównie laserów w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej, szczególnie zastosowania w dermatologii i medycynie estetycznej skanującego lasera CO2 oraz lasera diodowego średniej podczerwieni ok. 1500 nm. Prowadzi szkolenia dla lekarzy z zakresu laseroterapii i innych źródeł energii wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Autor publikacji poświęconych tej tematyce. Wykładowca i koordynator zajęć w PSME PTL, współorganizator Kongresów Medycyny Estetyczniej i Anti-Aging, seminariów i szkoleń, uczestnik kongresów zagranicznych. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, przedstawiciel Polski w European Medical Laser Association (EMLA)


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>