Zabiegi laserowe i pielęgnacja skóry po nich

Zastosowanie laseroterapii w medycynie estetycznej stanowi istotny filar w planach leczenia i odmłodzenia skóry. Postęp technologiczny pozwala na przeprowadzenie bezpiecznych i efektywnych zabiegów z jednoczesnym zmniejszeniem inwazyjności, co przekłada się na skrócenie czasu rekonwalescencji

Autor artykułu: Lek. med. Marek Pitucha – absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, absolwent studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, lekarz w Holistic Clinic w Warszawie (instagram@dr_pitucha)

Leczenie laserem frakcyjnym Halo Pro Sciton stanowi hybrydową technologię łącząca laser nieablacyjny o długości fali 1470 nm (diodowy) z laserem ablacyjnym 2940 nm (erbowo- yagowy). To pozwala na kontrolę stref koagulacji i wybór oddziaływania na skórę w celu stymulowania neokolagenogenezy a także na frakcyjną waporyzację (ablację) mikroskopijnych kanałów w skórze.

Dzięki temu następuje poprawa napięcia i tekstury skóry podczas jednego zabiegu. Zaletą takiej procedury jest mała inwazyjność, umożliwiająca szybkie gojenie bez ryzyka powikłań.

Zabieg hybrydowy

Podczas zabiegu głowicą skanującą działamy bezpośrednio na skórę dwoma wiązkami lasera jednocześnie. Można to zobaczyć, dzięki widocznemu wzorowi skanowania.

Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Pozwala to na praktycznie bezbolesne przeprowadzenie procedury. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa pieczenie skóry, które jest zmniejszane poprzez zintegrowany z głowicą system chłodzenia.

Leczenie laserem frakcyjnym Halo Pro nie jest związane z krwawieniem w miejscu wytworzonych kanałów. Dzięki temu znacznie skraca się okres rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań pozabiegowych.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, pojawia się obrzęk. Na skórze widoczny jest wspomniany już wzór skanowania, wynikający z ablacji naskórka. W drugim dniu pojawia się delikatne łuszczenie świadczące o procesie gojenia i intensywnej regeneracji skóry.

Klucz do szybkiej rekonwalescencji

Kluczowa dla właściwego gojenia i zmniejszenia ryzyka powikłań jest odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa prowadzona przez pacjenta w całym okresie rekonwalescencji. W codziennej praktyce od wielu lat stosuję krem Laserat dedykowany do używania po zabiegach laserowych.

Dzięki zastosowaniu w produkcie peptydów biomimetycznych i technologii liposomalnej szybko dochodzi do regeneracji skóry, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powikłań z jednoczesną poprawą komfortu pacjenta po zabiegu. Peptydy biomimetyczne wywierają swoiste działanie poprzez interakcje z określonymi receptorami występującymi na powierzchni komórek. W skórze są one wytwarzane i uwalniane poprzez zakończenia komórek nerwowych. Dzięki wykorzystaniu technologii liposomalnej kosmeceutyki cechują się wysoką skutecznością i efektywnością. Składniki aktywne zamknięte w liposomach przenikają przez „stratum corneum” do głębszych warstw skóry.

Neuropeptyd zawarty w kremie Laserat jest lipopeptydem stanowiącym podklasę neuromediatorów, złożonym z 3 aminokwasów sprzężonych z kwasem palmitynowym. Sprzężenie lipidów z kwasem znacznie ułatwia wchłanianie peptydów przez skórę. Neuropeptyd pobudza działanie przeciwzapalne – co istotne – bez stymulowania produkcji melaniny. Ma to istotne znaczenie w redukcji przebarwień pozapalnych szczególnie u osób do tego predysponowanych.


Mniejsze ryzyko – lepszy efekt

Zastosowanie Laseratu po zabiegu laseroterapii znacząco zmniejsza rumień pozabiegowy, obrzęk, ogranicza uczucie pieczenia, uspokaja i łagodzi podrażnioną skórę oraz przywraca jej normalny próg wrażliwości. Zalecam stosowanie Laseratu przez okres 4-5 dni po zabiegu tak aby skóra była ciągle nawilżona. Najlepszą metodą jest aplikowanie kremu na skórę kiedy pacjent odczuwa uczucie ściągnięcia i wysuszenia.

Doskonałym uzupełnieniem opieki pozabiegowej jest zastosowanie chłodzącej maski pozabiegowej – Cooling Face Mask. Maskę nakładam pacjentowi bezpośrednio po zabiegu na około 20-30 minut, następnie na skórę aplikuję krem Laserat. Dzięki zastosowaniu w masce wyselekcjonowanych ekstraktów roślinnych, pacjent odczuwa natychmiastowy efekt schłodzenia, zmniejszenie zaczerwienienia i silne nawilżenie.

Zastosowanie wysokiej klasy preparatów pozabiegowych stanowi kluczowy etap całej terapii, istotnie wpływając na prawidłowe i szybkie gojenie oraz na końcowy efekt zabiegu laseroterapii.

Autor: Lek. med. Marek Pitucha


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>