Nowoczesne usuwanie owłosienia

Skuteczność i popularność zabiegów laserowej epilacji nie budzi już dziś wątpliwości. Tymczasem LinScan to jeden z najbardziej efektywnych laserów diodowych, dedykowanych do tego typu procedur.

W przeszłości golenie, wyrywanie, woskowanie i elektroliza były jedynymi metodami usuwania niepożądanych włosów. We wczesnych latach 90. XX wieku opublikowano pierwsze doniesienia o użyciu laserowej energii do selektywnego niszczenia mieszków włosowych. Już kilka lat później laserowe usuwanie włosów stało się „złotym standardem”.

Jak to działa


Laserowe usunięcie niechcianych włosów może być osiągnięte na dwa różne sposoby: selektywnej fototermolizy (laser diodowy, laser aleksandrytowy) i jednorodnej fototermolizy (laser Nd:YAG). Terminy te oznaczają termiczną destrukcję tkanek wskutek przyjęcia odpowiednio dużej dawki energii świetlnej.

W takich zabiegach kluczowa jest kwestia uzyskania skutecznej epilacji przy minimalnych skutkach ubocznych. Niezwykle istotne jest doprowadzenie do minimalizacji dyskomfortu pacjenta podczas zabiegu oraz eliminowanie podrażnień. Dopiero wówczas można mówić o sukcesie.

Według definicji Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), stała redukcja owłosienia to długoterminowe, trwałe zmniejszenie liczby włosów odrastających po zakończeniu leczenia. Oznacza to, że stała redukcja niekoniecznie musi oznaczać likwidację wszystkich włosów na obszarze leczenia.

Laserowa epilacja jest najbardziej efektywna u osób, które mają jasną karnację i ciemne włosy. Warto też zaznaczyć, że zabiegi laserowe skutecznie spowalniają wzrost włosów, ale nie gwarantują ich trwałego usunięcia.

Potrzebnych jest zwykle kilka zabiegów laserowego usuwania włosów, aby zapewnić dłuższy okres bez owłosienia. Z drugiej strony skuteczność epilacji laserowej nie budzi już dziś wątpliwości. Wraz ze wzrostem zainteresowania laserami do epilacji przybywa jednak pytań o bezpieczeństwo, praktyczną wiedzę i odpowiedzialność związaną z wykonywaniem tego typu zabiegów. Wiele niejasności dotyczy także kryteriów wyboru odpowiednio dobrego sprzętu.

Urządzenia na rynku

Wśród urządzeń najczęściej wykorzystywanych do epilacji można wymienić: IPL (Intense Pulse Light), lasery diodowe, lasery aleksandrytowe i lasery neodymowo-yagowe. Przy wyborze sprzętu trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki.

Aparaty IPL są tańsze od laserów, ale mają nieco niższą skuteczność. Dobry IPL można kupić już w cenie około 60 tys. zł (np. IPL EXILITE firmy BTL). Tymczasem ceny dobrych laserów wahają się od 200 do 350 tys. zł. W rzeczywistości wybór lasera, a co za tym idzie – określonej długości fali zabiegowej – wynika nierzadko z mody oraz popularności marki w danym kraju.

Przy wyborze można się też kierować np. możliwością zastosowania do określonego fototypu skóry. W przypadku ciemnej karnacji bezpieczniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie wybór lasera Nd:YAG 1064 nm. W naszym kraju natomiast popularnością cieszy się laser diodowy 808 nm, ze względu na jaśniejszą karnację Polaków.

Sprzęt jest coraz lepszy

Do tej pory lasery diodowe charakteryzowały się niedużą powierzchnią zabiegową oraz długim czasem wykonania procedury. Chcąc pokonać IPL (tutaj z racji dużej powierzchni oddziaływania zabiegi trwają krócej) producenci laserów diodowych, ukierunkowali swoje starania na zwiększenia powierzchni zabiegowej. Przełożyło się to znacząco na skrócenie czasu zabiegu.

Przykładowo zabieg epilacji nóg, czy pleców nowoczesnym laserem diodowym możemy obecnie wykonać w 15-30 minut, podczas gdy wcześniej potrzebny był czas 2-3 razy dłuższy. Pierwsze modele laserów diodowych odznaczały się niezbyt imponującymi parametrami, co przekładało się na niższą efektywność zabiegów. Jednak już najnowocześniejsze lasery diodowe, takie jak np. laser LinScan niemieckiej firmy GME, mają odpowiednio dużą powierzchnię zabiegową i moc.

Automatyczny dobór parametrów zabiegu do fototypu skóry i rodzaju włosów, intuicyjna obsługa aparatu, technologia linearnego skanowania zwiększająca skuteczność zabiegów, zintegrowany automatyczny system chłodzenia kontaktowego i moc do 100 J/cm2 czynią z aparatu LinScan najefektywniejszy laser diodowy do epilacji. Dzięki skanerowi można przeprowadzić terapię dużych części ciała w krótkim czasie. Zintegrowane kontaktowe chłodzenie skóry oraz inteligentne oprogramowanie stanowią gwarancję bezpiecznej i skutecznej epilacji zarówno jaśniejszych, jak i ciemniejszych typów skóry.

Badania kliniczne dowodzą, że metoda linearnego skanowania jest niezwykle skuteczna. W laserze LinScan wart uwagi jest mocny, wbudowany system chłodzenia kontaktowego. Wyposażony jest on w szkiełko szafirowe, które można schłodzić do temperatury 0°C, co pozwala przeprowadzić zabieg w sposób bezpieczny, wygodny i skuteczny.

Artykuł sponsorowany

Źródło: BTL


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>