Obsesja piękna

Podejście do operacji plastycznych, częstotliwość wykonywania zabiegów, dostępność usług i kwalifikacje specjalistów, a także motywacja pacjentów decydujących się na zabiegi jest diametralnie różna w poszczególnych częściach świata. USA przoduje w ilości wykonywania operacji plastycznych, ale są one także bardzo popularne w krajach Bliskiego Wschodu.

Iran jest krajem przodującym w ilości wykonywania operacji plastycznych w kręgach kultury muzułmańskiej, mówi się tu wręcz o obsesji piękna. To kraj, w którym najwięcej na świecie wykonuje się operacji plastycznych nosa. Wśród pacjentek dominują kobiety.

Piękno jako inwestycja

Co ciekawe w Iranie motywacją kobiet do zabiegu estetycznego, nawet inwazyjnego okazuje się być pragnienie zdobycia męża. Piękny piękny wygląd to inwestycja w przyszłość, gwarancja znalezienia zamożnego, lepszego partnera, który zapewni bardziej komfortowe życie.

Inne przyczyny to chęć osiągnięcia “zachodniego” wyglądu. Przykładowo nastolatki (niektóre już w wieku 14 lat) pragną z pomocą operacji plastycznych uzyskać wygląd podobny do znanych gwiazd Hollywood. Popularnosć operacji plastycznych może być także reakcją na bardzo restrykcyjne reguły ubioru i zakrywanie ciała przez hijab.

Irańczycy decydują się na zabiegi pomimo, iż ich ceny są bardzo wysokie, szczególnie w porównaniu przeciętnymi zarobkami w tym kraju. Średni koszt operacji plastycznej nosa to 1,100 – 2,200 £, a średnie zarobki wynoszą około 275£ miesięcznie.

Rośnie liczba operacji

Z kolei w Azji liczba operacji plastycznych wzrosła w ubiegłym roku aż o 14 procent, a centrum operacji plastycznych jest Korea. Azjaci najchętniej wykonują zabiegi nadawania załamań powiekom oka i usuwania załamania skóry w wewnętrznych kącikach oka.

Do końca 2013 r. w Europie liczba wszystkich operacji i zabiegów zwiększy się o 6,6 proc. Najwięcej zostanie wykonanych zabiegów usuwania zmarszczek. Liderem na naszym kontynencie są Włochy.

Co ciekawe Włochy zajmują jednocześnie trzecie miejsce na świecie pod względem liczby wykonanych operacji plastycznych w stosunku do liczby mieszkańców, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Czytaj też. Chirurgia plastyczna wraca do łask

Medycyna estetyczna na świecie:

200 tysięcy Irańczyków (w większości kobiet) rocznie wykonuje operacje plastyczne nosa i powiększania ust.

14,6 miliona operacji plastycznych wykonano w 2012 r. w USA.

10 bilionów dolarów wydaje się rocznie w USA na zabiegi z użyciem botoksu i kolagenu, powiększanie piersi, podnoszenie pośladków i operacje nosa.

5,7 mln zabiegów toksyną botulinową wykonuje się w USA rocznie (jest to najpopularniejszy zabieg w tym kraju).

307,180 operacji powiększania piersi wykonano w USA w 2011r.

230,617 operacji plastycznych rocznie wykonują nastolatki w Anglii (najpopularniejsze zabiegi, operacje nosa, powiększanie piersi, chłopcy najczęściej korzystają z ginekomastii czyli redukcji przerostu gruczołów piersiowych oraz zastrzyków z botoksu).

O 87% wzrosła liczba operacji plastycznych w USA od 2000 roku.

 

Źródło: theguardian.com, guardian.co.uk, aafprs.org,

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>