Nastolatki pod nóż?

W USA średnia wieku pacjentów chirurgów plastycznych systematycznie spada – co więcej – coraz częściej trafiają do nich nastolatki – wynika z danych The American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS). Jakich zabiegów szukają najmłodsze pacjentki? Czy i kiedy zgadzać się na zbiegi? – Odpowiedź wcale nie jest taka prosta – uważa dr Rod J. Rohrich, specjalista chirurgii plastycznej z Dallas Plastic Surgery Institute

Z danych ASAPS wynika m. in., że w ciągu ostatnich 5 lat coraz więcej nastolatek jest zainteresowanych korzystaniem z wypełniaczy. – Idą za przykładem swoich holywoodzkich idolek, które nierzadko mają powiększone usta, czy uwydatnione kości policzkowe – pisze dr Rod J. Rohrich na łamach Medscape.com, amerykańskiego portalu medycznego. Zwraca też uwagę na niefortunne wzorce wyglądu, które propagowane są w mediach społecznościowych i mają ogromny wpływ na młode umysły.

Lekarz podkreśla jednocześnie, że większość chirurgów plastycznych opowiada się przeciwko używaniu zarówno wypełniaczy, jak i toksyny botulinowej u nastolatków, ponieważ jest to okres intensywnego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Według specjalisty z Dallas Plastic Surgery Institute uzasadnianie zabiegów z wypełniaczami i botoksem pozytywnym wpływem na samoocenę nastolatków lub prowadzeniem wczesnej profilaktyki przeciwstarzeniowej jest zdecydowanie chybione a na dodatek nie ma podstaw naukowych.

Powiększanie piersi nie dla nastolatek

Dr Rod J. Rohrich jest przekonany, że zabiegi chirurgii plastycznej dla młodych pacjentów muszą przede wszystkim uwzględniać medyczne aspekty szczególnego wieku, jakim jest czas dorastania – krytyczny czas dla rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego. Kluczową zasadą, którą lekarz powinien się kierować jest – jego zdaniem – “nie szkodzić”.

Dlatego mimo popularności operacji powiększania piersi wśród nastolatek lekarz zdecydowanie odradza ich wykonywanie osobom poniżej 18 roku życia. Zresztą z oficjalnych wytycznych Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA – The US Food and Drug Administration) wynika, że implantów silikonowych nie powinno się wszczepiać pacjentom przed ukończeniem 22 lat.

Dr Rod J. Rohrich przyznaje, że czasami zdarzają się przypadki, kiedy można zastanowić się nad operacjami piersi, jednak tylko wówczas, kiedy dziewczyna chce zmniejszyć biust z powodu dolegliwości fizycznych (np. bóle pleców) lub trudnego do zniesienia nękania przez rówieśników w szkole. Takie przypadki jednak trzeba bardzo szeroko przedyskutować zarówno z kandydatką do zabiegu, jak i z jej rodzicami….. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>