Rynek estetyczny: ustawa uporządkuje estetykę?

Jednym z ważnych tematów aktualnego numeru magazynu „Rynek estetyczny” jest ustawa o wyrobach medycznych, która powstaje w URPL i ma implementować unijne wymogi w tym zakresie. Według ekspertów może wpłynąć na rynek zabiegów estetycznych w Polsce. Piszemy też o nowoczesnych technologiach takich jak np. laseroterapia światłowodowa, czy robotyczne przeszczepy włosów. Nie zabraknie wywiadów z cenionymi ekspertami

Jak informowaliśmy już w „Rynku estetycznym” Unia Europejska w 2017 r. przyjęła nowe regulacje, dotyczące wyrobów medycznych, zaostrzające system nadzoru i bezpieczeństwa, jednak przewidziała 3-letnie vacatio legis. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 zacznie obowiązywać 26 maja 2020 r. Dotyczy wprowadzania do obrotu, udostępniania na rynku lub wprowadzania do używania wyrobów medycznych stosowanych u ludzi. Dlatego URPL pracuje obecnie nad nową ustawą o wyrobach medycznych, która zaimplementuje prawo unijne do polskich realiów. Piszemy o pracach nad tymi regulacjami.

W numerze przypominamy o kilku ważnych wydarzeniach, które odbywały się pod koniec 2019 r. Pod koniec września podczas XXII Światowego Kongresu Medycyny Estetycznej, który po raz pierwszy w historii odbywał się w naszym kraju, w Warszawie Polak został wybrany na stanowisko prezydenta Międzynarodowej Unii Medycyny Estetycznej (Union Internationale de Médecine Esthétique – UIME). Został nim Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA).

Poza tym w listopadzie w Poznaniu odbył się XVII Zjazd  Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Po raz pierwszy w historii zorganizowała go prywatna placówka Mandala Clinic. Na kongresowe dni do Poznania przyjechali specjaliści z całego świata. Z kolei w listopadzie w Sopocie pod patronatem Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD) odbyła się Jesienna Akademia Dermatologii Estetycznej – Spotkanie Praktyków (JADE 2019).

Propozycje kar do 1 mln zł

W uwagach, które zostały zgłoszone do powstającej w URPL nowej ustawy o wyrobach medycznych znalazły się m. in. propozycje wprowadzenia kar nawet do 1 mln zł za użycie wyrobu medycznego niezgodnie z instrukcją. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych analizuje uwagi i przygotowuje projekt ustawy, która dostosuje unijne prawo do krajowych realiów.

W kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k. (DKP) został przygotowany obszerny raport, dotyczący stosowania wyrobów medycznych w medycynie estetycznej w kontekście planowanych zmian. Dokument powstał na zlecenie trzech organizacji związanych z estetyką lekarską: Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA), Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) oraz Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD).

Jak sobie radzić z powikłaniami

Prof. Barbara Zegarska przedstawiła „Protokół postępowania w powikłaniach zabiegowych z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego” podczas konferencji „Jesienna Akademii Dermatologii Estetycznej”, która odbywała się listopadzie w Sopocie. Tłumaczyła jak sobie radzić z najczęstszymi powikłaniami.

Jej wykład był oparty o dokument zatytułowany „Protokół postępowania w powikłaniach zabiegowych z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego”. Został on opracowany przez Sekcję Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD).

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

Zgodnie z ostatnimi analizami tylko 16 proc. pacjentów, korzystających z medycyny estetycznej w Polsce to mężczyźni. Jednak lekarze zajmujący się tego typu zabiegami zauważają, że w ostatnich latach liczba panów w wzrasta. Mają oni inne oczekiwania, niż kobiety oraz wymagają innego podejścia

W warszawskim ośrodku medycyny estetycznej Fabskin odsetek mężczyzn wśród pacjentów waha się między 20 a 25 proc. Placówka ma specjalną ofertę dla panów oraz doświadczenie we współpracy z nimi.

Medycyna estetyczna też dla kobiet w ciąży…

Wiele kobiet, szczególnie tych, które później zachodzą w ciążę, chce również w „stanie błogosławionym” wyglądać dobrze i dbać o swoją skórę. Medycyna estetyczna jest również dla nich. Jednak tu trzeba być wyjątkowo ostrożnym i pamiętać, że ciąża jest priorytetem

Kobiety coraz później zachodzą w ciąże, więc nie dziwi, że korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. One przed ciążą również korzystały z tych zabiegów w gabinetach swoich lekarzy medycyny estetycznej – mówiła dr n. med. Barbara Pytrus dermatolog, członek zarządu Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD) podczas „5. Warmińsko-Mazurskich Interdyscyplinarnych Spotkań z Dermatologią”, które odbyły się w drugiej połowie września 2019 r. w Olsztynie (19-21 września).

Kto będzie zadowolony z operacji plastycznej

Okazuje się, że psychologiczny model podejmowania decyzji, który charakteryzuje danego pacjenta może mieć istotny wpływ na zadowolenie z operacji plastycznej. Sprawdzała to grupa specjalistów z Mayo Clinic oraz z University of Pensylvania w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Wyniki badania zostały opublikowane pod koniec 2019 r. w „Journal of the American Society of Plastic Surgeons: Plastic and Reconstructive Surgery”. Głównym jego celem było przeanalizowanie, które z psychologicznych strategii podejmowania decyzji, a także które z cech osobowości, oraz klinicznych stanów psychicznych mają wpływ na zadowolenie pacjentów z efektów operacji plastycznych.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2020

Prenumerata i EMPIK

Te i inne ciekawe tematy znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>