Medycyna estetyczna: co przed nami?

W najnowszym „Rynku estetycznym” piszemy o medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej w obliczu kolejnych wyzwań: inflacji, nowej fali koronawirusa i wojny na Ukrainie. Rozmawiamy z prof. Barbarą Zegarską, która przewodniczyła zespołowi, przygotowującemu standardy kształcenia dla kosmetologów. Sprawdzamy co mówiono o medycynie estetycznej i kosmetologii podczas Sejmowej Komisji Zdrowia. Nie zabraknie informacji o innowacyjnych produktach. Odkrywamy też co ma wpływ na efekty zabiegów estetycznych: stan organizmu? dieta? Natomiast chirurdzy plastyczni opowiadają o liftingu twarzy oraz o chłoniaku powiązanym z implantami piersi

Jak informujemy w „Rynku estetycznym” z danych przekazanych w kwietniu 2022 r. przez jednostki notyfikowane wynika, że ponad 90 proc. obecnie ważnych certyfikatów AIMDD/MDD wygaśnie w latach 2023-2024 – ostrzega unijna Grupa Koordynacyjna ds. Wyrobów Medycznych (Medical Device Coordination Group – MDCG) w czerwcowym zawiadomieniu, skierowanym do producentów. Przypomina o konieczności terminowego dostosowania się do nowych przepisów MDR.

Na ciekawe wyniki badań zwraca uwagę Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons – ASPS). Podczas gdy liczni celebryci i media społecznościowe zdają się napędzać wzrost zapotrzebowania na pełniejsze, wręcz napompowane usta, okazuje się, że naturalne i harmonijne są postrzegane jako najatrakcyjniejsze. Wskazują na to wyniki badania opublikowane w lipcu tego roku w „Plastic and Reconstructive Surgery” – oficjalnym czasopiśmie medycznym ASPS.

Od czego zależą efekty zabiegów

Jak można ze spokojnym sumieniem wykonać zabieg estetyczny, nie dociekając źródła problemu, z którym przychodzi do nas pacjent – tłumaczy w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” doktor Piotr Niedziałkowski, właściciel stołecznego Centrum Estetyki Medycznej i dodaje, że niedoskonałości estetyczne, to często objawy patologicznych procesów wewnętrznych, które są m. in. widoczne na skórze.

Jak wyjaśnia lekarz te objawy mają swoje przyczyny. Według niego w dużej części są to przyczyny istniejące wewnątrz naszego ciała, a na to nakładają się czynniki zewnętrzne takie jak czynniki fizyczne, toksyny lub patogeny. Jego zdaniem jeżeli nie usunie się przyczyn lub nie zmniejszy zaburzeń, które manifestują się na skórze w różny sposób, to wykonuje się tylko część pracy.

Medycyna estetyczna odporna na kryzys?

Medycyna estetyczna nie jest niezbędna do życia. Należy raczej do kategorii usług luksusowych. Dlatego najnowszy raport KPMG, dotyczący koniunktury na rynku dóbr luksusowych w Polsce, może stanowić wskazówkę dla lekarzy i firm zaangażowanych w medycynę estetyczną.

Koniunktura na rynku dóbr luksusowych zależy od ich nabywców. Na drogą biżuterię, luksusową odzież, samochody klasy premium, czy jachty stać ograniczoną grupę najbogatszych ludzi w Polsce. Tak się składa, że od liczebności tej grupy i jej zachowań na rynku w dużej mierze zależy też koniunktura na rynku usług medycyny estetycznej.

Zabiegów dla kosmetologów jest bardzo dużo

O roli i zasadach kształcenia kosmetologów rozmawiamy z dermatolog prof. Barbarą Zegarską, kierownik Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK, przewodniczącą zespołu Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) ds. opracowania projektu programu kształcenia dla kierunku kosmetologia.

Ministerstwo Zdrowia zaleciło KRAUM przygotowanie projektu efektów nauczania dla  kierunku kosmetologia. Prof. Barbara Zegarska została przewodniczącą zespołu przy KRAUM, który miał opracować taki dokument. Jak podkreśla profesor przygotowana przez zespół propozycja efektów kształcenia na kierunku kosmetologia została uzgodniona i zaakceptowana przez szereg uczelni medycznych, kształcących na tym kierunku.

Sejmowa Komisja o lekarzach i kosmetologach

9 czerwca Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała informację na temat stosowania wyrobów medycznych w medycynie estetycznej. Posiedzenie szybko zmieniło się w dyskusję, odzwierciedlającą spór środowiska lekarskiego z kosmetologicznym na temat uprawnień do wykonywania zabiegów estetycznych.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad regulacjami w tym zakresie razem z dwoma innymi resortami. – W stosunkowo niedługim czasie zaproponujemy takie przedyskutowane, mam nadzieję, że satysfakcjonujące rozwiązanie problemu – zapowiadała przedstawicielka MZ

Odmładzanie twarzy i szyi

Są trzy główne czynniki, które decydują o tym, że spoglądając na twarz, potrafimy ocenić w jakim mniej więcej wieku jest dana osoba – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” chirurg plastyczny Lubomir Lembas. Opowiada w jaki sposób dzięki liftingowi twarzy można przywrócić coś, co zabrał nam czas.

Według chirurga plastycznego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie o wiek, w którym warto robić lifting twarzy, ponieważ u każdego człowieka istnieje rozbieżność pomiędzy wiekiem biologicznym i wiekiem kalendarzowym. Jak tłumaczy są pacjentki o wieku biologicznym mniejszym, niż kalendarzowy, ale zdarzają się też pacjentki, których wiek biologiczny jest wyższy niż kalendarzowy.

Źródło: Rynek estetyczny

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>