Chirurgia plastyczna: 5 popularnych mitów

Wokół tematu operacji plastycznych narosło wiele mitów – zwraca uwagę chirurg plastyczny Maciej Kulicki. Opowiada o pięciu wybranych popularnych sądach nt. operacji estetycznych, które są nieprawdziwe, mimo że pojawiają się w mediach i w opowieściach celebrytów

Maciej Kulicki – Specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej. Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współpracuje z Mokotowskim Centrum Medycznym Szpitalem Św. Elżbiety w Warszawie oraz “Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt”. Od 2005 roku starszy asystent na Oddziale Chirurgii Plastycznej Szpitala im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie

1. Operacje plastyczne powodują „sztuczny” wygląd.

Maciej Kulicki: – To stereotyp, który wiele osób powstrzymuje przed wizytą u chirurga. Tymczasem efekt zabiegu zależy od dwóch najważniejszych czynników: umiejętności lekarza oraz marzeń pacjenta, które muszą zostać skonfrontowane z rzeczywistością.

Oczywiście w mediach często widzimy celebrytów z przesadnie powiększonym biustem, czy nienaturalnymi rysami twarzy. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie efekty zabiegu plastycznego to na ogół efekt ich własnej decyzji.

W dzisiejszym świecie praktycznie każdy chce jak najlepiej dbać o swój wygląd. Istnieje jednak cienka granica między pragnieniami a fanaberiami na temat własnego ciała, dlatego warto swoje oczekiwania przedyskutować z lekarzem podczas niezobowiązującej konsultacji

2. Operacje plastyczne są tylko dla celebrytów.

– To prawda, że koszty zabiegów plastycznych nie są niskie. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie na nie pozwolić tylko bogate gwiazdy telewizji. W związku z coraz większą powszechnością operacji plastycznych stają się one również bardziej przystępne cenowo.

Jest to ważne tym bardziej, że dla wielu „zwykłych” osób to jedyna szansa na pozbycie się kompleksów. Dodatkowo operacje upiększające to tylko część wykonywanych zabiegów. Wiele z nich to tak naprawdę leczenie defektów, na przykład niedrożności nosa.

3. Operacja plastyczna to zabieg upiększający, więc nie zostają po nim blizny.

– Pacjenci którzy decydują się na zabieg, muszą być w pełni świadomi, co ich czeka. Każda operacja jest związana z powstaniem jakiejś blizny. Jednak w związku z tym, że w chirurgii plastycznej niezwykle ważny jest efekt wizualny, wyjątkowo dbam o to, aby miejsca po nacięciach na skórze moich pacjentek były jak najmniej widoczne.

Właśnie po to stosuje się cięcia schowane na przykład za uszami lub pod włosami (w przypadku plastyki twarzy), czy też w fałdzie podpiersiowym (operacja biustu). W połączeniu z odpowiednim rodzajem szwów oraz działaniem metodą laserową daje to realną szansę na znaczne zniwelowanie widoczności blizn.

4. Liposukcja to dobry sposób na otyłość.

– Liposukcję można by było nazwać nie tyle sposobem na odchudzanie, co raczej na modelowanie sylwetki. Jej zadaniem jest usunięcie tkanki tłuszczowej z obszarów, w których nadmiernie się ona odkłada. Jednak osoba, która poddaje się temu – a także każdemu innemu – zabiegowi plastycznemu nie może być otyła, ponieważ to może prowadzić do problemów z zakrzepami, szczególnie w kończynach dolnych.

Otyłość nie powoduje całkowitej dyskwalifikacji pacjenta do wykonania zabiegu plastycznego, ale konieczność jej opanowania może opóźnić operację.  Często zdarza się, że przed planowaną liposukcją zalecam moim pacjentom zrzucenie kilku zbędnych kilogramów dla dobra ich zdrowia.

5. Z implantami biustu nie można latać samolotem, karmić piersią.

– Piersi to obszar ciała, wokół którego powstało prawdopodobnie najwięcej mitów, związanych z operacjami plastycznymi. Po pierwsze, z pewnością nie można powiększać ich dowolnie. Efekt, jaki można uzyskać, ustalany i omawiany jest podczas konsultacji lekarskiej.

Po drugie twierdzenia, że posiadając silikonowe implanty biustu nie można latać samolotem, nurkować, czy karmić piersią, są zupełnie nieprawdziwe. Dzisiejsza chirurgia plastyczna wykorzystuje implanty uznanych światowych marek, które gwarantują bezpieczeństwo podczas wszystkich wspomnianych czynności.

Źródło: rynekestetyczny.pl/Maciej Kulicki


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>