Polscy chirurdzy gotowi do pierwszego przeszczepienia twarzy

Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Naczyniowej Centrum Onkologii w Gliwicach jest przygotowany do przeprowadzenia pierwszego w naszym kraju przeszczepienia twarzy. Pacjenci trwale zeszpeceni, którym nie mogą pomóc nawet operacje rekonstrukcyjne, mogą zgłaszać się do Gliwic.

Specjalistom z Centrum Onkologii w Gliwicach zależy na tym, aby stworzyć jak najszerszą grupę potencjalnych biorców. Chodzi o to, żeby – kiedy pojawi się dawca – mieć możliwość przeprowadzeni zabiegu – informuje portal PAP Nauka w Polsce. Zainteresowani zabiegiem mogą szukać informacji na stronie www.przeszczeptwarzy.pl.

Potencjalni kandydaci do operacji to osoby po rozległych urazach mechanicznych, oparzeniach, z wadami wrodzonymi, również po leczeniu łagodnych nowotworów dolnego, środkowego i górnego piętra twarzy, którym klasyczne metody rekonstrukcji nie są w stanie pomóc w przywróceniu funkcji poszczególnych narządów oraz estetycznego wyglądu. Prof. Adam Maciejewski, kierujący Zespołem Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Naczyniowej Centrum Onkologii w Gliwicach, szacuje, że w naszym kraju może to być około 120 osób.

Gliwicki zespół uzyskał zgodę na przeprowadzenie operacji od Poltransplantu i Krajowej Rady Transplantacyjnej, funkcjonującej przy Ministerstwie Zdrowia. Otrzymał też dotację na przeprowadzenie operacji w kwocie 230 tys. zł. Nawiązano też ścisłą współpracę z koordynatorami w lecznicach oddalonych od Gliwic nie więcej, niż o godzinę drogi (Dłuższy czas transportu mógłby doprowadzić do niedokrwienia tkanek do przeszczepu).

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>