U kobiet o białej skórze szybciej tworzą się zmarszczki

Kobiety rasy białej muszą bardziej chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – informują dermatolodzy na łamach pisma “Fertility and Sterility”. Z badań wynika bowiem, że po menopauzie zmarszczki pojawiają się szybciej na skórze białych kobiet, niż u pań rasy czarnej.

W swoich badaniach naukowcy z Uniwersytetu Yale (USA) przebadali 106 kobiet po 50 roku życia pod kątem elastyczności skóry i widocznych oznak starzenia. Wszystkie panie w ciągu ostatnich kilku lat przeszły menopauzę. Było wśród nich 65 kobiet rasy białej i 21 Afroamerykanek – informował Serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce.

Jak zauważają amerykańscy badacze, choć od dawna uważa się, że ze względu na ochronne działanie melaniny ciemna skóra jest mniej narażona na oznaki starzenia niż jasna, mało wiadomo na temat obiektywnych różnic w starzeniu się skóry u poszczególnych ras. Niejasne jest również, w jakim stopniu spadek poziomu estrogenu po menopauzie ma swój udział w procesie starzenia się skóry.

Dermatolodzy naliczyli u białych kobiet prawie dwukrotnie więcej zmarszczek niż u ich rówieśnic rasy czarnej. Zauważyli jednocześnie, że liczba zmarszczek zwiększała się wraz z wiekiem, nie zależała natomiast od czasu, który upłynął od menopauzy. Sugeruje to – zdaniem naukowców – że główną winę za liczniejsze zmarszczki po menopauzie może ponosić wiek, a nie, jak podejrzewano wcześniej, spadek poziomu estrogenu.

W przypadku pomiaru elastyczności skóry, wyniki obu badanych grup były bardzo podobne, a u kobiet rasy białej spadek elastyczności był związany z czasem, który upłynął od menopauzy.

– Elastyczność skóry może w dużym stopniu zależeć od struktur, które znajdują się głębiej – wyjaśniał główny autor badań dr Hugh S. Taylor. Według niego możliwe jest, że struktury te są bardziej wrażliwe na zmiany poziomu estrogenu, podczas gdy zmarszczki na powierzchni skóry mogą być bardziej uzależnione od czynników zewnętrznych, takich jak uszkodzenia spowodowane działaniem słońca.

Źródło: Serwis PAP Nauka w Polsce


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>