270 tys. USD rocznie dla chirurga plastycznego

Chirurg plastyczny w Stanach Zjednoczonych zarabia średnio około 270 tys. dolarów rocznie – wynika z danych opublikowanych przez amerykański portal Medscape.com. Chirurg plastyczny znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepiej płatnych zawodów medycznych w USA.

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną w 2012 r. przez Medscape.com wśród ponad 24 tys. amerykańskich lekarzy różnych specjalności, w 2011 r. w branży medycznej w USA zarabiało się mniej, niż rok wcześniej. Były jednak specjalności takie jak np. radiologia, ortopedia, czy chirurgia, gdzie zarobki wzrastały.

W przypadku chirurgii plastycznej lekarze deklarowali w 2011 r. średnie zarobki na poziomie podobnym do roku 2010. Jednak zwiększyła się ilość pracy oraz zmniejszyła się grupa najlepiej zarabiających chirurgów plastycznych.

Na szczycie listy najlepiej zarabiających lekarzy w USA znaleźli się radiolodzy i ortopedzi (średnie zarobki – 315 tys. USD rocznie). Zaraz za nimi z rocznymi zarobkami na poziomie 314 tys. USD znaleźli się kardiolodzy. Natomiast, co w może zaskakiwać z polskiego punktu widzenia, kolejne wysokie miejsce na liście najlepiej zarabiających specjalizacji zajmują w Stanach anestezjolodzy (średnio 309 tys. USD rocznie).

Chirurdzy plastyczni z średnimi zarobkami wynoszącymi 270 tys. USD rocznie znajdują się na dziewiątym miejscu wśród 25 rozpatrywanych w badaniu specjalności lekarskich. Najgorzej w Ameryce zarabiają lekarze rodzinni (około 158 tys. USD rocznie) oraz pediatrzy (156 tys. USD rocznie).

Mężczyźni zarabiają więcej

Z badania wynika, że około 23 proc. chirurgów plastycznych w USA zarabia średnio od 200 do 300 tys. USD rocznie. Ankieta pokazała, że również 23 proc. lekarzy tej specjalności uzyskuje zarobki na poziomie 100 tys. USD, bądź mniejsze. Co ciekawe w poprzedniej ankiecie przeprowadzonej w 2011 r. grupa chirurgów plastycznych zarabiających 100 tys. USD lub mniej stanowiła jedynie 12 proc.

Najlepiej zarabiająca grupa chirurgów plastycznych w Stanach osiąga dochody w wysokości 500 tys. USD rocznie lub więcej. Z przeprowadzonej w 2012 r. ankiety wynika, że takich lekarzy jest około 9 proc. Tymczasem rok wcześniej zarobki na poziomie 500 tys. USD lub większe deklarowało 16 proc. chirurgów plastyków.

Różnica w zarobkach między mężczyznami a kobietami w chirurgii plastycznej jest znacząca i sięga aż 55 proc. O ile mężczyźni deklarowali średnio zarobki na poziomie 290 tys. USD rocznie, to w przypadku kobiet było to 187 tys. USD.

Według Tommiego Bohannona, wiceprezesa Merrit Hawkins, firmy rekrutującej lekarzy, jest to spowodowane m. in. tym, że kobiety lekarze częściej, niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że wśród chirurgów plastyków, którzy odpowiedzieli na ankietę portalu Medscape.com było około 84 proc. mężczyzn. Może to oznaczać, że w tym zawodzie pracuje znacznie mniej kobiet, niż mężczyzn.

Niezadowoleni z dochodów

Zdecydowanie największe zarobki osiągają chirurdzy plastyczni, pracujący w wielospecjalistycznych placówkach prywatnych. W dobrze prosperujących wielospecjalistycznych praktykach grupowych chirurdzy plastyczni zarabiają średnio około 445 tys. USD rocznie.

W granicach 285-280 tys. USD zarabiają lekarze zatrudnieni w jednospecjalistycznych placówkach, skupiających grupy lekarzy, jak również w przypadku prowadzenia indywidualnej praktyki.

Jeżeli chirurg plastyczny decyduje się na karierę akademicką, może liczyć na średnie wynagrodzenie w granicach 164 tys. USD rocznie. Amerykański szpital oferuje lekarzowi tej specjalności średnio około 155 tys. USD rocznie.

Jak się okazało, chociaż chirurdzy plastyczni znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających lekarzy w Stanach, to jednak ich zadowolenie z wynagrodzenia jest stosunkowo niskie.

O ile w ogólnej ankiecie połowa amerykańskich lekarzy uznała, że nie uzyskuje sprawiedliwego wynagrodzenia, to wśród chirurgów plastycznych był to odsetek na poziomie 63 proc. Okazuje się, że są najbardziej niezadowoloną z zarobków grupą lekarzy w Ameryce.

Jak komentuje Tommy Bohannon, to niezadowolenie wynika z faktu, że chirurgia plastyczne w USA mocno odczuła skutki kryzysu ekonomicznego.

Ile godzin i pacjentów

Jedna trzecia amerykańskich chirurgów plastycznych spędza z pacjentami średnio około 30-40 godzin tygodniowo. Kolejne 27 proc. lekarzy tej specjalności poświęca na kontakt z pacjentami około 41-50 godzin tygodniowo. Jeden na pięciu chirurgów plastycznych spędza na kontakcie z pacjentami mniej niż 30 godzin tygodniowo. Z kolei około 9 proc. z pacjentami spędza tygodniowo ponad 60 godzin.

Z ankiety przeprowadzonej przez Medscape.com w 2012 r. wynika, że czas pracy chirurgów plastycznych ogólnie znacząco się zwiększył w porównaniu z badaniami z 2011 r.

Od 25 do 49 pacjentów tygodniowo, to najczęściej spotykana w Stanach liczba wizyt u jednego chirurga plastycznego (Ponad 25 proc. lekarzy przyjmuje taką liczbę pacjentów). Z kolei niespełna jedna czwarta chirurgów plastycznych deklaruje, że przyjmuje około 50 do 75 pacjentów tygodniowo. Jest też niemała liczba lekarzy (17 proc.), którzy przyjmują w tygodniu 25 lub mniej pacjentów, natomiast 6 proc. deklaruje, że załatwia ponad 100 wizyt tygodniowo.

Z ankiety Medscape.com wynika, że ponad jedna trzecia chirurgów plastycznych w USA (37 proc.) musi poświęcić na pracę “papierkową” i administracyjną około 10-14 godzin tygodniowo. Co ciekawe z ankiety przeprowadzanej wśród wszystkich specjalności wynika, że ponad 50 proc. lekarzy spędza w Stanach na “papierkowej robocie” 4 godziny tygodniowo lub mniej.

Tymczasem zaledwie 13 proc. chirurgów plastycznych zajmuje się formalnościami mniej niż 4 godziny tygodniowo. Co więcej 12 proc. z nich musi spędzić przy “papierach” 15-19 godzin, natomiast kolejne 13 proc. 20 lub więcej godzin tygodniowo.

 

Źródło: www.medscape.com


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>