Pielęgnacja pozabiegowa to ważny element terapii

Z badań przytaczanych w “Raporcie Rynku estetycznego 2023” wynika, że korzystanie z medycyny estetycznej staje się elementem stylu życia. Oznacza to, że pacjentom gabinetów zależy nie tylko na skuteczności zabiegu, ale chcą również “poczuć się zaopiekowani”. 94 proc. z nich zadeklarowało, że oczekuje pełnej opieki pozabiegowej. O tym jak ważna jest pielęgnacja pozabiegowa, w szczególności po zabiegach laserowych, rozmawiamy z doświadczonym lekarzem, specjalistą dermatologiem Michałem Kaniowskim.

Rynek estetyczny: – Jakiego rodzaju zabiegi laserowe na twarz są w Pana Doktora praktyce najpopularniejsze?

Michał Kaniowski: – Pacjenci zgłaszają się najczęściej z problemem popękanych naczynek, rumienia czy trądziku różowatego. Wykonujemy także sporo zabiegów laserowych redukujących przebarwienia i melasmę. Poza tym terapię laserową stosujemy w celu ogólnej poprawy kondycji skóry oraz do leczenia blizn.

Czy właściwa pielęgnacja pozabiegowa może stanowić część sukcesu zabiegowego?

Pielęgnacja pozabiegowa jest niezwykle ważnym elementem każdej terapii  dermatologicznej. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki stanowią doskonałe narzędzie we wspomaganiu leczenia – mają właściwości łagodzące stany zapalne, przyspieszają regenerację uszkodzonej skóry, skracają czas rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent szybciej wraca do swoich codziennych aktywności.

Po zabiegach laserowych, zalecamy pacjentom stosowanie dedykowanych preparatów, które  dodatkowo nie obciążają skóry po laseroterapii. Produkty te posiadają odpowiednią, lekką konsystencję, łatwo się aplikują na obolałą skórę i szybko wchłaniają. Nie mają działania komedogennego.

W przypadku leczenia przebarwień za pomocą zabiegów laserowych, składniki aktywne dermokosmetyków, oprócz działania naprawczego, zmniejszają ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji pozapalnej PIH (PostInflammatory Hyperpigmentation – przyp red.), czyli powstawania przebarwień pozapalnych.

Po zabiegach laserowych możliwe jest pojawienie się np. rumienia, uczucia pieczenia, obrzęku, tkliwości skóry. W jaki sposób lekarz może pomóc pacjentowi w radzeniu sobie z dyskomfortem i jaką rolę mogą tu odegrać maski chłodzące firmy Pharmann i krem laserat?

Dyskomfort odczuwany przez pacjenta po laseroterapii można niwelować, stosując odpowiednią pielęgnację pozabiegową. Polska firma Pharmann zajmuje się od lat specjalistycznymi kosmeceutykami, oferując lekarzom i pacjentom preparaty do kompleksowej pielęgnacji pozabiegowej. Po laseroterapii, bardzo przydatna jest procedura z użyciem maski chłodzącej i specjalistycznego kremu przyspieszającego regenerację skóry –  laserat.

Maska chłodząca Pharmann nałożona w gabinecie bezpośrednio po zabiegu laserem naczyniowym, czy po resurfacingu przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę. Pacjent odczuwa od razu po jej nałożeniu przyjemne uczucie chłodzenia i ukojenia. Dodatkowo, maska łagodzi pieczenie i zmniejsza tkliwość skóry, opuchliznę i zaczerwienienie. Ma też działanie nawilżające i regeneracyjne. Wszystko dzięki odpowiednio dobranym składnikom aktywnym.

Prosto się ją aplikuje, można ją łatwo dopasować do twarzy pacjenta, ponieważ wykonana jest z nowoczesnego, cienkiego i elastycznego nanowłókna. Ponadto maski chłodzące Pharmann występują w trzech kształtach: na twarz, szyję i dekolt. Dzięki temu możemy zabezpieczyć różne obszary ciała poddawane zabiegom. Maskę chłodzącą pacjent może i powinien stosować także w okresie rekonwalescencji w domu.

Po zdjęciu maski, aplikujemy naszym pacjentom krem laserat. Jest to produkt, który został opracowany specjalnie z myślą o regeneracji skóry po laseroterapii. Jego skład oparty jest na wyselekcjonowanych składnikach aktywnych, które przenoszone są w głąb skóry za pomocą technologii liposomalnej. Działają więc nie tylko powierzchniowo.

Laserat zmniejsza rumień pozabiegowy, uczucie swędzenia i pieczenia, obrzęk i nadwrażliwość skóry. Skraca czas regeneracji skóry po laseroterapii i wspomaga jej odnowę. Dla mnie bardzo ważny jest też fakt, iż laserat  zapobiega powstawaniu przebarwień pozapalnych.

Zastosowanie całej procedury pielęgnacyjnej po zabiegu laseroterapii w postaci maski chłodzącej i laseratu, przynosi wymierne korzyści zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Przyspiesza prawidłowe gojenie się skóry, jak już mówiłem zmniejsza możliwość wystąpienia przebarwień pozapalnych oraz skraca okres rekonwalescencji i pozwala pacjentowi szybciej wrócić do swoich codziennych zajęć.   

Jak przekonać pacjenta do stosowania się do zaleceń pozabiegowych?

Odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa podnosi znacząco komfort całej terapii a dodatkowo wpływa na spotęgowanie efektów terapeutycznych i ich dłuższe utrzymywanie się. Rola samego pacjenta we właściwej pielęgnacji skóry jest bardzo istotna, gdyż prawidłowe postępowanie w domu przekłada się na efekt końcowy zabiegu wykonanego w gabinecie lekarskim.

Pacjent powinien być świadomy tego, iż chcąc być zadowolonym z zabiegu np. laseroterapii i cieszyć się dłużej jego efektami, trzeba stosować się do wszystkich zaleceń otrzymanych od lekarza przeprowadzającego procedurę. I nie mówimy tu tylko o pielęgnacji bezpośrednio po zabiegu, ale też o prawidłowej, długofalowej pielęgnacji domowej. Każdy pacjent informowany jest o tym, że leczenie to proces składający się z etapów i każdy z nich jest bardzo ważny.

Po pierwsze – codzienne, systematyczne dbanie o skórę, czyli właściwe jej oczyszczanie, stosowanie pielęgnacji dopasowanej do jej aktualnych potrzeb, wynikających z jej kondycji, czy aktualnej pory roku. Po drugie – zabiegi gabinetowe o charakterze terapeutycznym i estetycznym, które będą przywracać skórze zdrowie i utrzymywać jej dobry wygląd. Po trzecie – potęgująca efekty terapii pielęgnacja pozabiegowa.

Dbanie o skórę po zabiegach pozwala na szybszy powrót do codziennej aktywności i przedłuża ich efekt, na czym najbardziej zależy pacjentom. Udana współpraca przynosi zauważalne korzyści i jest dla pacjentów najlepszą motywacją do stosowania zaleceń lekarza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pharmann


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>