PLEXR: przebadany generator plazmy

PLEXR (PLazma EXeResis) jest jedynym urządzeniem generującym mikroplazmę, którego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone nie tylko w badaniach klinicznych, ale również w wyniku obserwacji setek tysięcy pacjentów od 2009 r. Technologia generowania mikrowiązki w Plexr jest unikalna ze względu na zastosowane źródło energii, wyzwalające powstawanie plazmy

Autor artykułu: Dr Paweł Kubik – CENTRUM MEDYCZNE DR KUBIK, ul. Hryniewickiego 6c/18, 81-320 Gdynia, www.drkubik.pl

Zakres problemów dermatologicznych, w których Plexr znajduje zastosowanie jest coraz szerszy. Dlaczego metoda ta jest wykorzystywana zarówno do korekty opadających powiek oraz zastosowań mikrochirurgicznych? Żeby to zrozumieć, musimy poznać zarówno sposób jego użycia, mechanizm pracy urządzenia jak i zastosowania, z których część pokrywa się z zakresem stosowania lasera i skalpela radiowego.

Unikalna technologia

Plexr nie jest laserem, skalpelem radiowym ani urządzeniem wytwarzającym fale radiowe. Próba zrozumienia mechanizmu jego działania przez pryzmat tych trzech technologii byłaby błędem. Kluczowa jest nie tyle sama zdolność tego urządzenia do generowania mikrowiązki plazmy, co specyfika źródła energii, które jest ją w stanie wywołać.

W przypadku Plexr jest to prąd stały o wysokim napięciu, niskiej częstotliwości i niskim natężeniu. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Generowanie plazmy odbywa się jedynie między końcówką urządzenia a skórą pacjenta, nie wywołując efektu pasażu prądu przez ciało.

Technologia zastosowana w Plexr chroniona jest dwoma międzynarodowymi patentami i obecnie niemożliwa do skopiowania. Źródłem energii wyzwalającym plazmę nie jest tu ani prąd elektryczny o wysokim natężeniu ani radiofrekwencja.

Warto dodać, że istnieje wiele doniesień naukowych, które ostrzegają przed stosowaniem wysokich częstotliwości prądu w okolicy górnej powieki ze względu na możliwość uszkodzenia nerwu wzrokowego.

BADANIA KLINICZNE PLEXR

Blefaroplastyka górnej powieki – Opisane badania prowadzone były przez 2 lata. Blefaroplastyka górnej powieki została przeprowadzona łącznie u 1.000 osób (800 kobiet i 200 mężczyzn). Grupa docelowa: 23-82 lat (niezależnie od tego czy byli palaczami, czy nie oraz czy mieli duży, czy mały nadmiar skóry).

Rezultaty: 800 z 1000 osób uzyskało upragniony przez nich wygląd po trzech przeprowadzonych zabiegach, a 200 z 1000 po jednym lub 2 zabiegach. Porównując z klasyczną chirurgiczną blefaroplastyką wyniki były doskonałe, bez nacięć i szwów, bez odwinięcia powieki (ektropion) i podwinięcia powieki (entropion), efektu skośnych oczu, niedomykania górnej powieki, kurczu powiek i innych możliwych powikłań. Rekonwalescencja trwała krótko  (7 – 15 dni) i pozwalała pacjentom na powrót do aktywności, a proces gojenia nie wpływał na wykonywanie codziennych czynności. Warto podkreślić, że u żadnej z 1.000 osób nie stwierdzono wcześniej wymienionych komplikacji.

Źródło: Tsioumas G. Sotiris, Georgiadis Nikolaos & Georgiadou Irini „Plexr: The Revolution In Blepharoplasty” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 1 (5), 2014, Article ID pmms_160, 423-427, 2014.

Powieka i okolica oka przed i po zabiegu PLEXR Fot. Revisage

Korekcja powiek bez operacji

Do momentu pojawienia się Plexr nie istniał skuteczny sposób nieinwazyjnej korekty opadających powiek. Stosowane dotąd metody, np. peelingi czy zabiegi laserowe, wygładzają zmarszczki wokół oczu, ujędrniają delikatną skórę, ale nie na tyle, aby „otworzyć oko”. Jedynym rozwiązaniem dla pacjentów mających problem opadających powiek była do niedawna chirurgiczna blefaroplastyka, czyli usunięcie nadmiaru skóry.

Jednak zabieg ten trudno uznać za idealny. Pozostawia po sobie ślady interwencji chirurga a jego efekt nie zawsze jest naturalny. Ponadto blefaroplastyka, jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań (np. niedomykanie powiek).

Plexr minimalizuje ryzyko efektów ubocznych. To pierwsza nieinwazyjna metoda, która w widoczny, ale subtelny sposób koryguje opadanie powiek, dając naturalny efekt odmłodzenia oczu. Mamy pierwszą w historii medycyny estetycznej szansę poradzenia sobie z problemem, który do tej pory wydawał się nie do skorygowania bez interwencji chirurgicznej.

Dla pacjentów szczególnie ważne jest, iż ta nowa metoda pozwala uniknąć długiego czasu gojenia. Po zabiegu wygląda się na tyle dobrze, że można normalnie wykonywać swoje codzienne obowiązki.

BADANIA KLINICZNE PLEXR

Trądzik – 30 pacjentów z trądzikiem (10 mężczyzn i 20 kobiet ) w wieku 14-45 roku zgodziło się poddać zabiegom z wykorzystaniem PLEXR, jako innowacyjnej alternatywnej techniki. 23 osoby próbowało leczenia skóry trądzikowej lekami (leczenie miejscowa i ogólnoustrojowe), ale były u nich nawroty choroby. 7 osób poddało się leczeniu trądziku po raz pierwszy. Łagodne stany trądziku traktowano działaniem urządzenia PLEXR w 1 – 3 sesjach co 15 dni. Średnie stany trądziku:  3 – 5 sesji, a ciężkie stany trądziku: 6 – 10 sesji. Pierwsze trzy sesje następowały w odstępie co 15 dni, a każde następne co 30 dni. 10 osób potrzebowało 1 – 3  sesje by zmiany trądzikowe zniknęły, 15 osób potrzebowało 3 – 5 sesji, a pozostałe 5 osób potrzebowało 8-10 sesji.

Rezultaty: Po zastosowaniu techniki PLEXR u 30 pacjentów stwierdzono brak nawrotu trądziku u któregokolwiek z pacjentów, a także brak działań niepożądanych (tj.: blizny, przebarwienia, hipopigmentacja), które mogą występować w wyniku stosowania laserów czy głębokich peelingów. Dzięki urządzeniu Plexr udało się wyeliminować trądzik bez leczenia ogólnoustrojowego, uzyskując w 100% pożądany rezultat.

Źródło: Geleki Stamatina, Tsioumas Sotiris & Vranou Aglaia „Plexr In Acne Treatment” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 2 (1), 2015, Article ID pmms_171, 482-486, 2015.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Po latach obserwacji i badań klinicznych wiadomo już, że Plexr jest skuteczny i bezpieczny. Działa tylko w naskórku. Przy standardowym jego stosowaniu nie przechodzimy poza warstwę podstawną skóry właściwej.

Podczas zabiegu nie dochodzi do przepływu prądu elektrycznego w głąb skóry, pasażu fal radiowych ani też do uszkodzeń termicznych otaczających tkanek. Ostatnie doniesienia medyczne pokazują nawet, że za pomocą urządzenia Plexr można bezpiecznie wykonywać zabiegi usuwania zmian chorobowych na gałce ocznej.

Choć głównym wskazaniem zastosowania plazmy jest lifting okolicy oka, podniesienie górnej powieki i wygładzenie dolnej, Plexr używany jest także w leczeniu utrwalonych głębokich zmarszczek w okolicy oka i okolicy ust (tzw. zmarszczek palacza), usuwaniu plam soczewicowatych i opornych przebarwień, zmian skórnych, takich jak: drobne naczyniaki, brodawki płaskie, brodawki łojotokowe, włókniaki, rogowacenie słoneczne, kurzajki, oraz w leczeniu blizn i rozstępów.

W roku 2015 urządzenie Plexr otrzymało prestiżową nagrodę Aesthetic Awards w dziedzinie innowacji w medycynie estetycznej oraz Perłę Dermatologii Estetycznej za Najlepsze urządzenie do odbudowy i regeneracji komórek skóry w roku 2016.

BADANIA KLINICZNE PLEXR

Zmarszczki wokół ust – Badano 15 pacjentów (11 kobiet i 4 mężczyzn) w wieku między 30. a 65. rokiem życia. W większości (90%) ze skórą wokół ust od klasy II do klasy III w systemie klasyfikacji zmarszczek Fitzpatricka (FWCS).

Rezultaty terapii Plexr: Wyniki oceniano jeden miesiąc po zakończeniu leczenia. Wyraźną poprawę odnotowano w 9 spośród 15 pacjentów, u których 50-75% zmarszczek zostało spłyconych. Umiarkowaną poprawę zaobserwowano u 5 z 15 pacjentów, u których 25-50% zmarszczek zostało spłyconych. Nie zanotowano żadnych przebarwień, hipopigmentacji, rumienia, wybroczyn, swędzenia, ognisk opryszczki czy procesów infekcyjnych i bliznowacenia.

Źródło: A. Scarano, D. D’andria, G. Fippi, F. Di Carlo, F. Carinci, D. Lauritano; Treatment of perioral rhytides with Voltaic arc dermoabrasion; European Journal of Inflamation; Vol. 10, no. 1 (S2), 25-29 (2012).

Autor: Dr Paweł Kubik

Źródło: Revisage


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>