O tym, jak działają fibryna bogatopłytkowa, tropokolagen oraz egzosomy mówi dr n. med. Tomasz Basta, założyciel Intima Edu Institute, dyrektor medyczny Intima Clinic Group w Krakowie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).
Jak tłumaczy dr n. med. Tomasz Basta w ginekologii estetycznej oraz uroginekologii szeroko wykorzystuje się metody z zakresu medycyny regeneracyjnej. Należą do nich m. in. technologie z grupy „energy based devices”, które prowadzą do remodelingu tkanek za pomocą oddziaływania odpowiednio wysoką temperaturą.
Ginekolog ma na myśli np. radiofrekwencję mikroigłową, HIFU, czy laser CO2. Regenerująco działają też niektóre preparaty. – Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje fibryna bogatopłytkowa, tropokolagen oraz egzosomy – zauważa.
Fibryna: autologiczna biostymulacja
Fibryna bogatopłytkowa jest preparatem autologicznym, pozyskiwanym z krwi pacjentki. Uzyskuje się ją w procesie odpowiedniego odwirowywania pobranej wcześniej tkanki, za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń medycznych, oraz odseparowuje w specjalnych probówkach.
Dr n. med. Tomasz Basta uważa, że fibryna bogatopłytkowa może być w ginekologii regeneracyjnej nawet bardziej użyteczna, niż powszechnie znane osocze bogatopłytkowe. – Choć oba preparaty mają podobne pochodzenie, to jednak różnią się nieco składem i budową – wyjaśnia.
Jak tłumaczy w przypadku fibryny bogatopłytkowej, dzięki specyficznemu procesowi odwirowywania krwi, odseparowujemy substancję, która składa się nie tylko z płytek krwi i czynników wzrostu, ale również innych cennych komórek w tym: leukocytów i komórek macierzystych. Według niego dzięki temu efekty terapeutyczne w ginekologii estetycznej są lepsze i dłużej się utrzymują. (…)
Uzupełniamy podstawowy budulec
Naturalny kolagen, występujący w organizmie to białko, które jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Nadaje ono strukturę, jędrność i sprężystość tkankom. Niestety z wiekiem go ubywa. Jego włókna mogą również ulegać uszkodzeniom w wyniku urazów lub innych zabiegów.
Tropokolagen to najmniejsza cząsteczka kolagenu. Do zastosowań medycznych uzyskiwany jest na ogół tropokolagen typu I pochodzenia zwierzęcego (np. wieprzowego). Zdaniel lekarza ma on stosunkowo wysoką biozgodność z ludzką, a tym samym w miarę niską immunogenność.
Jak informuje dr n. med. Tomasz Basta w ginekologii estetycznej tropokolagen stosowany jest, jako materiał budulcowy na rany i blizny po nacięciu krocza, po cesarskim cięciu, a w okresie menopauzalnym na miejscowo występujące zmiany, np.: atrofię, czyli zanik śluzówki pochwy czy liszaj. (…)
Małoinwazyjna alternatywa
Jak mówi dr n. med. Tomasz Basta dobrze rokującą terapią jest jego autorski protokół leczenia mieszanego nietrzymania moczu…
Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego“
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA