USA: lek na łysienie już za dwa lata?

Naukowcy z University of Pennsylvania w Fildelfii (USA) ogłosili że odkryli mechanizm wypadania męskich włosów. Ich zdaniem leki, blokujące działanie enzymu prostagladyna D2 (PDG2) będą w stanie powstrzymać łysienie.

Zespół z University of Pennsylvania w Fildelfii ogłosił swoje odkrycie na łamach “Science Translational Medicine”. Według szefa zespołu naukowców prof. George’a Cotsarelisa za proces łysienia u mężczyzn odpowiada zbyt duże stężenie białka prostaglandyna D2 – informuje Gazeta Wyborcza.

Zdaniem amerykańskich naukowców z eksperymentów prowadzonych na myszach, a także już na ludziach wynika, że na łysych fragmentach skóry w mieszkach włosowych prostagladyny D2 jest znacznie więcej, niż w mieszkach w skórze, na której rosną włosy. Zdaniem autorów badań za pomocą odpowiadnich leków, które zmniejszałyby ilość wpływającego na mieszki włosowe białka, będzie można powstrzymać łysienie.

Według Dziennika Gazety Prawnej badacze z University of Pennsylvania liczą na to, że w stosunkowo niedługim okresie czasu opracują lek przeciw wypadaniu włosów u mężczyzn. Naukowcy rozmawiają już z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z wstępnymi przewidywaniami lek mógłby pojawić się na rynku za około 2 lata.

Zgodnie z szacunkami naukowców utrata włosów, w mniejszym lub większym stopniu, dotyczy 80 proc. mężczyzn przed 70 rokiem życia. Oznacza to, że czterech na pięciu mężczyzn ma problem z łysieniem.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna


 


Komentarze

  • minęły 2 lata i jak nie było tak nie ma 😉
    A tak serio – skuteczne leki na łysienie są już dostępne od dawna. Niektóre (tak jak Nisim) bazują na składnikach naturalnych, inne – jak np. Finasteryd – oparte są o sterydy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>