Bezdech senny wpływa na życie i efekty zabiegów

Zdrowy sen jest kluczem do codziennego, prawidłowego funkcjonowania. Bez dobrego snu skuteczność wszelkich zabiegów estetycznych, czy strategii anti-aging gwałtownie spada. Jeśli pacjenta o poranku boli głowa, jest ospały, wyczerpany, to warto się tym zainteresować. Objawy w ciągu dnia, takie jak senność, apatia, czy kłopoty z koncentracją powinny już skłonić do szukania przyczyn. Samo chrapanie może prowadzić do bardzo niebezpiecznego dla zdrowia a nawet życia bezdechu śródsennego

Dr n. med. Michał Michalik – założyciel i właściciel Centrum Medycznego MML Fot. MML

Za niepokojącą nazwą idą groźne konsekwencje. Bezdech senny to nie tylko skutki odczuwane w postaci złego samopoczucia, niewyspania, braku energii. To przede wszystkim w dłuższej perspektywie przyczyna tak poważnego ryzyka jak zawały serca lub udary mózgu. To też zwiększone ryzyko chorób takich jak m.in.: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia neurologiczne. Dowiodły tego liczne badania.

U pacjentów cierpiących na bezdech senny pojawią się także problemy z brakiem samoakceptacji, czy rezygnacją z hobby, zmniejsza się u nich libido. Wszystko zwykle za sprawą budowy górnych dróg oddechowych. Krzywa przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy, czy polipy są zazwyczaj powodem bezdechu sennego, a tym samym również dużo niebezpieczniejszych schorzeń. Jak rozpoznać, że pacjent cierpi na bezdech senny?

Czym jest bezdech senny i jak go rozpoznać

Problemy z oddychaniem podczas snu najczęściej zauważa osoba, która dzieli z chrapiącym sypialnię. Jak sama nazwa wskazuje, bezdech senny to zaburzenie oddychania podczas snu.

Polega ono na tym, że chory w ciągu nocy wielokrotnie przestaje oddychać, a pojedynczy, patologiczny bezdech trwa co najmniej dziesięć sekund. Można powiedzieć, że organizm “poddusza się”. W końcu nie jest mu dostarczany tlen, co skutkuje po prostu niedotlenieniem.

Kiedy śpimy sami albo nikt z naszych bliskich nie zauważył niepokojących objawów, należy wsłuchać się samemu we własny organizm. Oprócz wymienionych już symptomów, takich jak ból głowy po przebudzeniu, uczucie zmęczenia, kłopoty z pamięcią, koncentracją, niespokojny sen – to również chrapanie.

Nie ma bezdechu sennego bez chrapania. Warto jednak wiedzieć, że nie każda chrapiąca osoba ma bezdech. Dlatego tak ważne są badania.

Jak odzyskać zdrowy sen?

Leczenie należy rozpocząć od fachowej diagnozy. Służy temu badanie, które wykonuje się w trakcie snu farmakologicznego. Centrum Medyczne MML jest jednym z ośrodków diagnozujących i leczących bezdech senny. Jak to wygląda?

Pacjent relaksuje się i układu do snu. Podawane mu jest znieczulenie miejscowe i delikatna sedacja. Następnie specjaliści mogą przystąpić do badania. Wykonuje się je za pomocą mikrokamerek wprowadzanych do górnych dróg oddechowych. Ich zadaniem jest lokalizacja miejsc, w których jest blokowany oddech.

W badaniu wykorzystywana jest rownież tomografia komputerowa i technologia 3D. Pozwalają one na zaplanowanie niezwykle precyzyjnego leczenia. Jak tłumaczą specjaliści z MML, wykonuje się także badanie endoskopowe nosa, gardła i krtani. Bardzo ważny jest oczywiście też wywiad lekarski.

Samo leczenie nie jest obciążające. Nie wymaga specjalnych przygotowań i okresu rekonwalescencji. Można po nim bezpośrednio wrócić do codziennych zajęć. Centrum Medyczne MML przyjmuje przede wszystkim pacjentów z bezdechem obwodowym. To najczęstsza forma tego schorzenia.

Polega na tym, że przepływ powietrza jest utrudniony z powodu wspomnianych już nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Problem rozwiązuje zwykle leczenie laryngologiczne. Po nim można się już cieszyć na nowo korzyściami płynącymi ze zdrowego, spokojnego snu.

Źródło: Centrum Medyczne MML (www.mml.com.pl)


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>