Biotechnologia na rynku medycyny estetycznej

Euroimplant S.A., biotechnologiczna spółka notowana na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), wprowadza na rynek medycyny estetycznej nową usługę, bazującą na izolacji komórek macierzystych tłuszczu ADSC (Adipose Derived Steam Cells). Metoda ma doprowadzić do rozwoju wykorzystania metody wszczepiania autologicznej tkanki tłuszczowej w celach estetycznych.

Metoda izolacji komórek macierzystych tłuszczu została opracowana przez naukowców biotechnologicznej spółki. Działania w tym zakresie są prowadzone przez firmę w oparciu o certyfikat z Ministerstwa Zdrowia – informuje Euroimplant w komunikacie.

Jak tłumaczą w biotechnologicznej spółce, zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej pacjenta w specjalistycznym gabinecie. Następnie następuje izolacja komórek macierzystych w laboratorium. Opracowana przez Euroimplant procedura jest oparta na wieloetapowej, fizykochemicznej preparatyce, kontrolowanej – jak podkreślają – w pełni na każdym jej etapie. Firma gwarantuje optymalny odzysk komórek macierzystych, znajdujących się w tkance tłuszczowej.

– Pobrana od pacjenta tkanka tłuszczowa poddana zostaje trawieniu określonym enzymem. W procesie tym uzyskujemy wystandaryzowaną zawiesinę komórek macierzystych. Wówczas możemy określić np. ich żywotność, ilość, fenotyp –  tłumaczy prezes Euroimplant, Piotr Mierzejewski.

Stymulacja rozwoju medycyny estetycznej

Jak tłumaczą w Euroimplant wprowadzenie nowej usługi ma przyczynić się do rozwoju rynku medycyny estetycznej. Według naukowców z biotechnologicznej spółki komórki macierzyste w połączeniu z tkanką tłuszczową pacjenta są materiałem, który daje możliwość korekt estetycznych w szerokim zakresie.

Ich zdaniem w grę wchodzą zarówno drobne poprawki kosmetyczne twarzy, jak i poważniejsze zabiegi takie jak np. powiększanie piersi. Ponadto – jak podkreślają w Euroimplant – zastosowanie metody, opracowanej przez  naukowców spółki, pozwala na wyeliminowanie konieczności wykorzystywania substancji obcych dla organizmu, które używane są w klasycznej medycynie rekonstrukcyjnej i chirurgii plastycznej.

Chodzi tu o możliwość zastąpienia materiałów takich jak np. silikonowe implanty piersi. Zdaniem naukowców z Euroimplant, autologiczna tkanka tłuszczowa z komórkami macierzystymi mogłaby przy wielu zabiegach zastąpić także takie preparaty jak toksyna botulinowa, czy kwas hialuronowy.

Metoda autoprzeszczepiania tkanki tłuszczowej wzbogaconej o własne komórki macierzyste – według Piotra Mierzejewskiego – może zostać zastosowana m. in. w rekonstrukcji lub powiększeniu piersi, w zabiegach korekty zmarszczek, czy też w zabiegach korygowania blizn i zmian skórnych. Zdaniem prezesa Euroimplant, podnosi ona znacząco efekt terapeutyczny. – Między innymi dzięki zmniejszonemu wchłanianiu tkanki tłuszczowej – zauważa Mierzejewski.

Ponadto, prezes podkreśla fakt, że organizm pacjenta otrzymuje własne komórki. To – zdaniem Mierzejewskiego – powoduje, że okres rekonwalescencji jest mniej kłopotliwy dla pacjenta oraz krótszy.

Usługa kierowana do gabinetów

Jak informują w spółce pierwszymi odbiorcami nowej usługi Euroimplantu mają być akredytowane gabinety i salony medycyny estetycznej. W grę wchodzą także instytucje, które prowadzą badania kliniczne w tym zakresie.

Jak zapowiada prezes, spółka jest obecnie w trakcie tworzenia sieci dystrybucji, która przyczyniłaby się m. in. do popularyzowania nowoczesnych metod w medycynie estetycznej.

Mierzejewski tłumaczy, że działania Euroimplantu w tym budowa sieci dystrybucji nowej usługi mają się też przyczynić do propagowania stosowania przyjaznych dla organizmu oraz bezpiecznych procesów regeneracji.

Pozwolenie ministerstwa

Jak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl na początku sierpnia Euroimplant uzyskał pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na poszerzenie działalności Banku Tkanek.  Już wówczas spółka zapowiadała, że będzie zajmować się separowaniem komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej m. in. właśnie na potrzeby medycyny estetycznej.

Taka usługa miała być dostępna w laboratorium firmy zlokalizowanym w Raszynie. Nowy zakres funkcjonowania firmy ma charakter komercyjny.

Jak tłumaczył Piotr Mierzejewski, poza izolowaniem komórek macierzystych tkanki tłuszczowej i przygotowywaniem ich do wykorzystania u pacjentów, Euroimplant będzie chciał oferować też możliwość zamrażania komórek macierzystych oraz magazynowania ich do ewentualnego wykorzystania w przyszłości.

Źródło: Euroimplant, rynekestetyczny.pl

Czytaj też: Polski bank komórek tkanki tłuszczowej


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>