I Konferencja POLME jak klub dyskusyjny

Ciekawym wydarzeniem drugiej połowy 2015 r. była pierwsza konferencja Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME. Ta kameralna impreza zgromadziła ponad 50 lekarzy różnych specjalności, zajmujących się medycyną estetyczną. Wśród wykładowców znalazła się m. in. dr n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, czy prof. Karina Jahnz-Różyk kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON

POLME powstało w marcu 2014 r. Jego prezesem został dr n. med. Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog oraz dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Według niego nowe towarzystwo w założeniu nie ma być liczne.

Stworzyliśmy jednolitą organizację, skupiającą wysoko kwalifikowanych specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Każdy z członków posiada wiedzę w tym kierunku, opartą na jednakowych standardach terapeutycznych. Większość z naszych lekarzy to absolwenci studiów podyplomowych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym – tłumaczył w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl dr Piotr Niedziałkowski.

Czytaj też. POLME: nowe towarzystwo medycyny estetycznej

Na początku pierwszej konferencji zorganizowanej przez nowe towarzystwo jego prezes podkreślał, że jest otwarty na współpracę. Przypominał, że jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, kierowanego przez doktora Andrzeja Ignaciuka.

Dodał jednocześnie, że grupa lekarzy zrzeszona w POLME ma ambicję wywierania pozytywnego wpływu na medycynę estetyczną w Polsce. Wydarzenie odbyło się w dniach 24-25 października 2015 r. w Columna Medica w Łasku koło Łodzi, placówce będącej partnerem medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jak klub dyskusyjny

Organizatorom udało się stworzyć atmosferę, która sprzyjała swobodnej wymianie myśli i poglądów między lekarzami uczestniczącymi w wydarzeniu. Nieczęsto zdarza się, aby sala tak aktywnie uczestniczyła w konferencji. Przy wielu tematach nawiązywała się żywa dyskusja między wykładowcą a słuchaczami.

Jednym z takich tematów okazały się być powikłania. Prelekcja wygłaszana przez dr n. med. Irenę Walecką okazała się początkiem wymiany wielu interesujących doświadczeń. Szefowa Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie wywołała też żywe reakcje sali swoim wykładem na temat dysmorfofobii. Jest to temat, który będzie poruszany w jednym z najbliższych numerów magazynu “Rynek estetyczny”.

Prof. Karina Jahnz-Różyk przedstawiła problematykę chorób autoimmunologicznych w kontekście zabiegów z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz innych wypełniaczy. Mówiła też o hialuronidazie, czyli substancji, która pozwala np. na niwelowanie hiperkorekcji. Emocje wzbudzały wystąpienia znanej chirurg Grażyny Jóźwiak – Zimińskiej, ponieważ nie obawiała się stawiać trudnych pytań wykładowcom oraz dzieliła się swoim bogatym doświadczeniem.

Uczestnicy oceniali program wydarzenia jako interdyscyplinarny i przydatny w codziennej pracy z pacjentami. W czasie konferencji kładziono nacisk na aspekty praktyczne omawianych zagadnień, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa i logiki stosowanych procedur. Wykładowcy starali się się pokazać wiele ciekawych przypadków z codziennej praktyki oraz omawiali sposoby zapobiegania powikłaniom.

Prawo i ubezpieczenia

Duże zainteresowanie wzbudził wykład dr n. prawnych Anny Płatkowskiej. Mówiła o prawnych aspektach działania lekarzy medycyny estetycznej. Kładła nacisk na właściwe prowadzenie dokumentacji medycznej, jako kluczowy aspekt ochrony prawnej lekarza wykonującego zabiegi estetyczne.

Dr Piotr Niedziałkowski podczas konferencji zapowiedział powstanie pakietu ubezpieczeniowego dla lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną. Chodzi o specjalnie przygotowane OC. Jak informował prezes POLME ubezpieczenie powstaje we współpracy z PZU.

Ostatecznie POLME podpisało porozumienie w zakresie ubezpieczenia dla lekarzy medycyny estetycznej 12 listopada 2015 r. Ubezpieczenie zostało stworzone dzięki wzajemnej współpracy POLME i PZU S.A. – Dla członków naszego towarzystwa są preferencyjne warunki – informuje dr Piotr Niedziałkowski.

Źródło: rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>