HIPRO – głęboki lifting niechirurgiczny

Ultradźwięki drugiej generacji docierają do warstwy podskórnej i napinają tkanki też na poziomie SMAS (Superficial muscular aponeurotic system), na którym działają chirurdzy plastycy, wykonujący liftingi chirurgiczne. Głęboki  lifting bez skalpela zapewnia BTL HIPRO – maszyna drugiej generacji HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)

Z wiekiem napięcie i elastyczność traci nie tylko skóra, lecz także leżące pod nią tkanki miękkie oraz niewielkie mięśnie mimiczne. Na tym poziomie większość zabiegów medycyny estetycznej jest bezsilna, ponieważ ich moc ujędrniania sięga maksymalnie do poziomu skóry właściwej. Dla pełnego efektu anti-aging niezbędna okazuje się technologia.

HIPRO – działanie na twarz Fot. BTL

Ultradźwięki dla urody

Skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości robią furorę w medycynie estetycznej, ponieważ ujędrniają i napinają nie tylko skórę, lecz także tkanki podskórne. SMAS, czyli system podskórno-mięśniowo-rozcięgnowy, to jedna z najważniejszych podpór dla rysów twarzy.

W standardowym face-liftingu chirurgicznym to właśnie położeniem tkanek SMAS manipuluje chirurg plastyk. Dzięki urządzeniu BTL HIPRO i technologii HIFU drugiej generacji medycyna estetyczna zyskała nieinwazyjną alternatywę dla skalpela, w której rozwiązania high-tech pozwalają uniknąć ryzyka operacji i związanej z nią rekonwalescencji.

Ciągłość skóry zostaje nienaruszona, podczas gdy na poziomie skóry właściwej i pod nią dochodzi do koagulacji tkanek, dającej efekt liftingu. Nieoperacyjny lifting BTL HIPRO może być wykonywany z powodzeniem nie tylko w rejonie twarzy, sprawdza się również w modelowaniu ciała w tych miejscach, gdzie dochodzi do utraty jędrności.

HIPRO – działanie na ciało Fot. BTL

Zabiegowa skuteczność niezależnie od wieku

Rosnące zainteresowanie technologią HIFU wynika z tego, że w Polsce wzrasta grupa pacjentek 40+ i 50+ aktywnie korzystających z medycyny estetycznej. W tych przedziałach wiekowych pojawia się i nasila problem wiotczenia tkanek, nieuchronny nawet przy optymalnej wadze i zdrowym trybie życia.

Nawet osoby szczupłe, aktywnie uprawiające sport i stosujące zdrową dietę oraz specjalistyczną pielęgnację, z wiekiem obserwują utratę jędrności w newralgicznych miejscach, takich jak owal twarzy, szyja, ramiona, wnętrze ud, brzuch czy pośladki. Likwidacja obwiśnięć za pomocą skalpela jest kosztowna i potencjalnie ryzykowna. Stąd rosnące zainteresowanie liftingiem ultradźwiękowym.

Zabieg BTL HIPRO w technologii HIFU 2 to przełom w walce o jędrność nawet przy nasilonym procesie wiotczenia tkanek. Ultradźwiękowy lifting stosuje się do ujędrniania wiotczejącej skóry szyi, podbródka, dekoltu, ramion, wnętrza ud, a także pośladków, kolan i brzucha.

W rejonie twarzy daje efekt napięcia skóry, poprawia owal, likwiduje tzw. chomiki, będące efektem wiotczenia policzków. Jest alternatywą dla chirurgicznego liftingu opadających brwi i dolnych powiek. BTL HIPRO stosuje się również dla wygładzenia zmarszczek wokół ust i oczu oraz na czole.

Zabieg jest alternatywą, a często skutecznym uzupełnieniem  frakcyjnych zabiegów laserowych, radiofrekwencji mikroigłowej, a także zastosowania wypełniaczy, toksyny botulinowej i nici liftingujących. Jego zaletą jest skuteczność i głębokość oddziaływania na tkanki przy całkowitej nieinwazyjności i braku okresu rekonwalescencji.  

Jak to działa

HIFU, czyli zogniskowaną falę ultradźwiękową o dużym natężeniu, stosuje się w medycynie od lat 90-tych XX. wieku, zwłaszcza w leczeniu niezłośliwych i złośliwych nowotworów prostaty, pęcherza moczowego i nerek. Technologia  jest dobrze znana i sprawdzona – podobnie jak USG wykorzystuje ona bezpieczną falę akustyczną. 

O ile w USG ultradźwięki odbijają się od badanego organu, a następnie tworzą na ekranie obraz diagnostyczny, o tyle w technologii HIFU 2 fali ultradźwiękowej nadano inną częstotliwość, powodującą podgrzanie tkanek. Efekt termiczny występuje punktowo, praktycznie tylko na końcu stożka skupionej fali.

W przeciwieństwie do laserów, częstotliwości radiowej oraz innych technologii, HIFU 2 omija naskórek,  aby dostarczyć energię w optymalnej temperaturze na ściśle określoną głębokość.  Fale przechodzą bezinwazyjnie przez wierzchnie warstwy i ogniskują się punktowo dopiero wewnątrz skóry właściwej lub na poziomie SMAS, w zależności od potrzeb na głębokości 1.5 mm, 3 mm, 4.5 mm lub 8 i 13 mm w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej.

Dochodzi do podgrzania tkanek do temperatury 65-75 ℃ i punktowej koagulacji włókien kolagenowych, które skracając się, dają pierwszy, natychmiastowy efekt lekkiego liftingu na poziomie, stanowiącym fundament skóry. 

Efekt liftingu

Właściwy efekt liftingu, napięcia skóry i odmłodzenia rysów, następuje po 2-3 miesiącach od zabiegu i wynika z procesu regeneracji  tkanek. Proces ten uruchamia się, ponieważ kontrolowana punktowa koagulacja wywołana przez HIFU 2 traktowana jest przez organizm jak uszkodzenie, a naprawa polega przede wszystkim na tworzeniu przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych.

Dlatego przez kolejne  miesiące po zabiegu obserwowane jest wzrastające napięcie i ujędrnienie skóry. Stopniowy efekt liftingu jest szczególnie ceniony przez pacjentów, którym zależy na naturalnym odbiorze metamorfozy przez otoczenie.

Warto podkreślić, że efekt liftingu daje wykonanie zabiegu na poziomie 4.5 mm, ponieważ na tym poziomie znajduje się warstwa SMAS (mięśniowo-powięziowa), na której operują chirurdzy plastycy. Bezoperacyjny lifting za pomocą fali ultradźwiękowej HIFU 2 to zabieg szczególnie popularny wśród pacjentów, którzy rozważają interwencję chirurgiczną, jednak obawiają się operacji i związanego z nią ryzyka komplikacji. 

Jakość skóry i redukcja tkanki tłuszczowej

Technologia HIFU 2 jest również powszechnie stosowana płycej – dla poprawy jakości skóry właściwej, gdzie także powoduje ujędrnienie i  napięcie, dzięki skróceniu włókien kolagenowych oraz ich wzmożonej produkcji. Dla polepszenia kondycji samej skóry wykonuje się zabieg BTL HIPRO na głębokości 1.5 oraz 3 mm.

BTL HIPRO równie skutecznie można wykorzystać redukcji tkanki tłuszczowej i ujędrnienia skóry w tych obszarach zabiegowych. Do tego służą specjalnie zaprojektowane dwie końcówki zabiegowe o głębokości działania 8 i 13 mm.

Przeciwwskazaniami do zastosowania HIFU 2 jest np. ciąża i karmienie piersią. Lekarz nie powinien się decydować na taki zabieg także w przypadku stwierdzenia stanów zapalnych, czy opryszczki w miejscu wykonywania zabiegu. Przeciwwskazaniem jest również też m. in. choroba nowotworowa. Należy też pamiętać, że w obszarze zabiegowym nie powinien znajdować się świeżo podany kwas hialuronowy (4-6 miesięcy odstępu od zabiegu).

Jak wygląda zabieg

Lifting BTL HIPRO w technologii HIFU 2 nie wymaga specjalnych przygotowań i ma niewiele przeciwwskazań. Zabieg polega na aplikacji serii liniowych impulsów, które precyzyjnie na wybranej głębokości podgrzewają tkanki, dając efekt ujędrnienia i napięcia.

Pacjent czuje delikatne ukłucia w momencie emisji impulsów, ich nasilenie jest jednak niewielkie w porównaniu do zabiegów HIFU starszej generacji.

Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Występujące u niektórych pacjentów zaczerwienienie skóry trwa około godziny i może zostać przykryte makijażem. Delikatna  tkliwość obszaru zabiegowego ustępuje  po kilku dniach.

Pierwszy efekt ujędrnienia skóry występuje bezpośrednio po zabiegu, ostateczny ocenia się po 2-3 miesiącach. Zabieg jest na tyle skuteczny, że nie wymaga stosowania serii. Efekty utrzymują się przez około 2 lata.

Źródło: BTL


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>