Lekarze z certyfikatem

Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging od 2011 r. prowadzi program certyfikacji lekarzy, zajmujących się estetyką. Obecnie uczestniczy w nim około 40 osób z całej Polski. W tym roku będzie ogłaszany kolejny nabór do programu. – Certyfikaty, które mają potwierdzać kwalifikacje wprowadziliśmy aby pacjentom ułatwić wybór gabinetu i jednocześnie pomóc zadbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo – tłumaczy prof. Paweł Surowiak, wiceprezes PTMEiAA, członek komitetu certyfikacyjnego

Jak tłumaczą nam w PTMEiAA medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie. Wzbudza coraz większe zainteresowanie lekarzy i potencjalnych pacjentów. Jednak wśród licznych usług, zabiegów oraz nowoczesnych technologii, jakie są dostępne na rynku, nie wszystkie są warte zainteresowania.

To samo można powiedzieć o gabinetach medycyny estetycznej. Ich liczba szybko rośnie. Jest ich tak wiele, że pacjenci często nie wiedzą jakie gabinety są godne zaufania i którym lekarzom warto powierzyć swoje zdrowie. – Właśnie dlatego stworzyliśmy certyfikaty, aby ułatwić pacjentom wybór bezpiecznego gabinetu – wyjaśnia w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” prof. dr hab. n. med. Paweł Surowiak.

Poradzą sobie z powikłaniami

Prof. Surowiak opowiada, że rozpoczynał pracę nad certyfikacją ponad 5 lat temu. Jego zdaniem udało się stworzyć program, który rzeczywiście powinien ułatwiać pacjentowi bezpieczny wybór lekarza medycyny estetycznej. – Certyfikat otrzymują osoby, które stosują sprawdzone metody i potrafią sobie radzić z powikłaniami – stwierdza.

Jak zauważa w gruncie rzeczy to jest stosunkowo wąska grupa: – Ludzie cały czas kształcący się, regularnie uczestniczący w wydarzeniach naukowych, posiadający wiedzę, jak sprawnie radzić sobie z komplikacjami po zabiegach estetycznych, które przecież się zdarzają – tłumaczy.

Jak informuje nabór do programu organizowany jest co dwa lata. Zbliża się kolejny termin, w którym możliwe będzie zgłaszanie się. – W międzyczasie pojawiają się osoby, które chciałyby dołączyć do programu. W tym roku będzie taka możliwość. Odbędzie się też aktualizacja wydanych certyfikatów – informuje prof. Paweł Surowiak.

Dla kogo certyfikat

O kwalifikacji do programu decyduje komitet certyfikacyjny na podstawie ankiety, którą wypełnia lekarz oraz dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje. Ankieta jest dosyć obszerna. Komitet certyfikacyjny składa się z członków zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aing.

Nad jakością naszej pracy czuwa Komitet naukowy składający się z uznanych specjalistów różnych dziedzin takich jak chirurgia plastyczna, dermatologia, flebologia – mówi nam prof. Paweł Surowiak. W Komitecie naukowym zasiada m. in. prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz prof. Piotr Wójcicki, prof. Romuald Olszański, prof. Zbigniew Rybak, Prof. Witold Szostak.

Program jest kierowany w pierwszej kolejności do absolwentów Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej prowadzonej przez nasze towarzystwo pod patronatem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Nie oznacza to, że tylko absolwenci naszej szkoły mogą uczestniczyć w programie – informuje wiceprezes PTMEiAA. Przyznaje jednak, że w oczach komitetu certyfikacyjnego trzyletni kurs w PSME, kończony egzaminem, który oblewa około 15 proc. uczestników jest na początek właściwą miarą kompetencji lekarzy.

Nie wystarczy jednak skończyć szkołę, żeby wiedzieć jak leczyć, czy wykonywać określone zabiegi, bo standardy się zmieniają, dlatego wymagamy ustawicznego szkolenia – dodaje prof. Paweł Surowiak i tłumaczy, że chodzi o obecność na kongresach, kursach, szkoleniach. – Staramy się też kontrolować formy promocji, aby nie było np. na stronach internetowych gabinetów treści niezgodnych z prawdą. Niestety wiele informacji w internecie ma się nijak do rzeczywistości – wyjaśnia. PTMEiAA organizuje też obowiązkowe szkolenia dla lekarzy certyfikowanych. Są to szkolenia non-profit.

Gdzie znaleźć lekarza

Zdaniem prof. Pawła Surowiaka dzięki certyfikacji udało się stworzyć grupę lekarzy, do których pacjent naprawdę może mieć zaufanie. – Uruchomiliśmy stronę certyfikowani.org na której można się zapoznać z zasadami certyfikacji a przed wszystkim znaleźć sprawdzonych lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną – mówi…. (…)

Okładka magazynu "Rynek estetyczny" numer 1/I-III/2016
Okładka magazynu “Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>