Mezoterapia może być biostymulacyjna

Na rynku jest bardzo wiele różnego rodzaju preparatów do mezoterapii. Część z nich to połączenie kwasu hialuronowego z substancjami bioaktywnymi. – Zanim podejdziemy do pacjenta z igłą powinniśmy sporo o nim wiedzieć  – zastrzega w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” Monika Kukulska, lekarz z wrocławskiego Centrum WellDerm

Rynek estetyczny: – Jakie zabiegi z zakresu mezoterapii są Pani zdaniem najpopularniejsze?

Monika Kukulska: – Zabiegi mezoterapii na ogół wpływają korzystnie na elastyczność, nawilżenie, wygląd skóry. Preparatów jest bardzo wiele. Od popularnych tzw. koktajli witaminowych, po często stosowane przez lekarzy produkty na bazie kwasu hialuronowego, połączone np. z substancjami mającymi pobudzać skórę do regeneracji.

Ciekawym rozwiązaniem, mającym silne działanie poprawiające jakość skóry są preparaty łączące kwas hialuronowy i peptydy biomimetyczne. Jako lekarz zajmuję się pracą z preparatami, które wymagają głębszego podania oraz mają silniejsze działanie.

– Czym się charakteryzują te mocniejsze preparaty?

– Osiąga się dzięki nim lepsze i trwalsze efekty estetyczne. Preparaty, które zawierają usieciowany kwas hialuronowy, powinny być ostrożniej stosowane. Wymagają odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia od lekarza.

Wywiad lekarski jest bardzo ważny. Zanim podejdziemy do pacjenta z igłą zawsze powinniśmy sporo o nim wiedzieć, co pozwala odpowiednio zakwalifikować go do zabiegu oraz minimalizuje ryzyko powikłań.

– Co z substancjami aktywnymi biologicznie w produktach do mezoterapii?

– Mają znaczący wpływ na charakter wywiadu lekarskiego oraz na postępowanie zabiegowe. W przypadku preparatów, zawierających peptydy biomimetyczne należy podkreślić efektywność ich działania, przy dużym bezpieczeństwie.

Przykładowo jeden z nich dzięki specjalnej formule sprawia, że kwas hialuronowy utrzymuje się dłużej w skórze. Przyczyniają się do tego właściwości określonych peptydów do hamowania działania hialuronidazy, która rozkłada podawany materiał. Pozwala to z jednej strony na uzyskiwanie znakomitych i stosunkowo trwałych efektów estetycznych, jednak z drugiej strony wymaga od lekarza sporej wprawy i ostrożności.

– Poprzez dobieranie preparatów na bazie kwasu hialuronowego z różnym składem peptydowym można osiągać różnego rodzaju efekty?

– Zgadza się. Działanie peptydów biomimetycznych może być wielorakie. Są preparaty, które wpływają na koloryt skóry, powodują efekt jej rozświetlenia, wpływając na melanogenezę. Są peptydy, które działają odbudowująco i regeneracyjnie, są też takie, które stymulują powstawanie kolagenu w skórze…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>